En Ucuz N95 Maske Fiyatları 2020 MART Güncel

Dünyada hızla yayılan ve her geçen gün ölü sayısı artan Corona virüsünden korunma şekilleri araştıran yurttaşlarımız en kullanışlı maskeleri ve fiyatlarını araştırıyor. Virüse karşı koruma oranının en fazla olduğu N95 maskesi bilhassa corona virüsüne karşı koruma elde eden bir maskedir. N harfi not resistent to oil (yağlı partiküllere dayanıklı değil) anlamına gelmektedir. Havadaki 0.3 mikromdan büyük virüs partiküllerin yüzde 95’ini filtre edebilen N95 adını  maskenin kullanım standardıdır. N95 Maskesi nedir? Coronovirüsünden korunmak için maske kullanmak şartmıdır? N95 virüs maskesinin özellikleri nedir?  N95 maske fiyatlarının son olarak güncel sayıları tüm sorularınızın yanıtı yazımızda.

N95 Maske Reçete Mecburi mu?

N95 Maskeler bugünden itibaren reçeteyle satılacak. Türk Eczacılar Birliği, corona virüs tedbirleri kapsamında N95 ffp3 yada ffp22  maskelerin satışları meydana getirilen açıklamalara bakılırsa artık doktorlar tarafınca reçete yazılarak satışları eczaneler üstünden yapılacak. Maskelerin yalnız reçeteyle eczanelerden temin edilebileceği açıklandı.

EN 149 standardındaki maskeler yalnız eczanelerden ve reçete karşılığında verilecek.

N95 Maskesi Nedir?

N95 Maske : Avrupa standartlarında %95 koruma doğrusu FFP2 maskelere denk gelmektedir. N95 olan maskeler %95 korumaya haizdir ve standart tek kullanımlık 8 saat koruma sağlamaktadır. N95 maskeler sıhhatli nefes alış verişi için nefes darlığı olan kişilere, hamilelere ve 60 yaş üstü kişilere önerilmektedir. Bu yüzden en fazla talep N95 maskelerine gelmektedir. Maskelerin üstünde N95 açıkça yazmaktadır ve satın alırken maskenin ffp sınıfı na dikkat etmek gereklidir. ABD standartı N95’tir,. Avrupa standartı ise ffp3 yada ffp22 ffp3 tür. FFP3 olan maskelerin koruyuculuğu oldukça yüksektir. Maske arayışında olanlar tercih etmeleri ihtiyaç duyulan maskeler N95 ffp3 olmalıdır.

Ffp nedir? Solunum için süzücü parça içeren tek kullanımlık ve bakım gerektirmeyen maske anlamı taşır.

 • Ffp1: Su ve yağ bazlı zararsız toz ve neme karşı %80 koruma sağlar.
 • Ffp2: Su ve yağ bazlı zararsız toz ve rutubet ve dumana karşı %94 koruma sağlar.
 • Ffp3: Su ve yağ bazlı zararsız toz ve rutubet ve dumana karşı, bazı virüs, mikro biyolojik ortamlar ve ilaç endüstrisi %99 koruma sağlar.

 Coronavirüsüne karşı koruma elde eden maskelerin gözenek yapısı öteki koruma sınıfı olan ffp2 ve ffp1 e bakılırsa oldukca minik olduğundan ffp3 seviyesi bir maske alınmalıdır.

Cerrahi Maske ile N95 Maske Arasındaki Fark Nedir?

Coronovirüsünden korunmak için hemen hemen devletimizde geniş güvenlik önlemlerine gerek olmasa da ihtimaller içinde bir virüs salgınından korunmak için maskeler araştırılıyor. Bazı uzmanlar cerrahi maskelerin kullanımı da virüsten korunmaya yeterlidir diye izahat yapsalar da daha davranışlarında ölçülü olmak için maskelerin en üst düzey koruma olanlarını tercih etmekte yarar var. Peki cerrahi maskeler ile virüs ve bakterilere karşı koruma özelliğiyle malum N95 maskelerinin aralarındaki fark nedir?

Cerrahi maskede damlacıkların geçemeyeceği kadar minik gözenekler vardır nemlendikçe atılmalıdır ve cerrahi maskeler ıslanınca virüslerden korumazlar. Cerrahi maskelerin tutarları averaj 1 liradan başlamaktadır.

N95 maskesi ise; damlacıklardan daha minik parçacıkların geçmesine engel olan gözenekleri vardır ve günlük olarak kullanılıp atılmalıdır. Yıkanıp yeniden kullanılmayan N95 maskelerin averaj tutarları 25 TL’ den başlamaktadır. N95 maskelerinin önünde yer edinen ventil, maskenin konforunu artırır, nemlenmeyi önler, nefes alıp verirken kapanıp açılır.

Cerrahi maske ile N95 Maskesi içinde oldukça fark vardır!

8 saat kullanım süresi olan N95 maskeler tek kullanımlıktır. Cerrahi maskeler kullan at şeklindedir. WHO Dünya Sıhhat Örgütüne bakılırsa yalnızca maske kulanımı virüsten korunmaya yetmez el yıkama benzer biçimde öteki önlemlerinden uygulanması gereklidir. Kapı kolu, telefon, klavye benzer biçimde elle teması oldukca olan ve dokunulan nesnelerinde dezenfekte edilmesi ve temizlenmesi gereklidir. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, vitaminler ile bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

N95 Maske Tek Kullanımlık mı?

Genel olarak yüksek korumalı üretilen maskelerin ömrü kısadır ve N95 maskeleri gözenek yapısına ve standartına bakılırsa kullanım süresi de değişmektedir. Gözenekleri toz tutan ve kapanan nefes alıp vermede büyüyen gözenekli maskeler tek kullanımlıktır ve kullanım süreleri en fazla 8 saattir. Yıkanabilen ve üst düzey koruma elde eden ve bundan dolayı daha yüksek fiyatlardan satılan N95 maskelerin ise tek kullanımlık olan maskelere nazaran 20 30 kat daha çok kullanışlı olup uzun ömürlüdür.  N95 maskelerin kullanım süreleri kısa olduğundan ve deformasyona uğramış olduğu için günlük olarak değiştirilmesi önerilir.

En iyisinin 70 ila 80 lira içinde değiştiğini maske fiyatlarının en ucuz olanını ne kadar bulunduğunu sizler için araştırdık.

N95 Maskesi Ne Kadar Oldu?

Dünyada Coronavirüsün yayılma riskine karşı son zamanlarda en oldukca aranan maskeler başlangıcında N95 maskesi geliyor. Virüse enfekte olan kişinden bulaşma riski olduğundan virüsten korunmak oldukça mühim, doktorlar ellerin sık yıkanmasını, aksırırken ağzın kapalı olmasını ve toplu taşıma araçlarından uzak durmayı öksürük ve hapşırıktan uzak olmayı tavsiye ediyor.

Arz talep dengesine bakılırsa maske fiyatlarında da son zamanlarda artış meydana gelmiş 20 TL’ de satılan maskeler 150 TL’ ye kadar çıkmıştır. Tek kullanımlık olan maskelerin tutarları yüksek olduğundan ailede kullanacak şahıs sayısına oranla alınacak maskelerin fiyatlarının ucuza getirilmesi gereklidir.

En Ucuz N95 Maskesi Tutarları 2020

Virüs ve bakterilere karşı yüksek koruma elde eden ve tek kullanımlık ve yıkanabilir maskelerin tutarları aşağıdaki gibidir.

 • Hepsi burada sitesinde Era N95 ffp2 Virüsten koruyucu maskenin fiyatı 25,22 TL’dir. Sipariş için tıklayınız.

Era N95 ffp2 Virüsten koruyucu maskesi 25,70 TL dir.

 • N11.com da yıkanabilir tek kullanımlık olmayan virüse karşı yüksek koruma elde eden N95 ffp1 maske 25,99 TL’den satışta. Sipariş için tıklayınız.
  • Ffp1 Ffp2 ve Ffp3 virüs ve bakterilere karşı yüksek koruma elde eden N95 maske fiyatı N11.com da 13,90 TL’ den satışa sunuluyor. Sipariş için tıklayınız.
 • Ekipmandeposu.com sitesi üstünden satışa sunulan biyolojik etmen koruma için tek kullanımlık N95’e uygun bakteri, virüs maskesi % 16 indirimli 1 tane fiyatı 35.12 TL‘den satışa sunuluyor. Sipariş için tıklayınız.

Biyolojik Etmen Koruma İçin N95’e Uygun Bakteri, Virüs Maskesi % 16 indirimli 1 tane fiyatı 35.12 TL’dir.

 • Gittigidiyor.com % 33 indirimli Era N95 Ffp1 Filtreli Ustalaşmış Tip Virüs Maskesi fiyatı 29,90 TL‘dir.
  • Gene Gittidigidiyor.com da % 21 indirimli 700 Ffp3 NR D ventilsiz N95 virüs koruyucu maske 10 Tane 299,90 TL‘ dir.
  • Era N95 Filtreli Solunum Virüs Koruyucu Tam korumalı Maske CE Onaylı AB Sertifikalı  1 Tane 24.90 TL‘ dir.
 • Propazar.com üstünde en üst düzey koruma elde eden N95 ve N99 maskesinin satış fiyatı 165.11 TL dir. Sipariş için tıklayınız.
 • Akakçe.com Era N95 Ffp2 Yüksek korumalı ve bakteri maskesi 25.20 TL‘den satışta.
 • Pinti.com ffp3 ffp2 n95 3 katlı maske arama yaparak en ucuz virüs maskesi alabilirsiniz.

N95 Maskesi Iyi mi Kullanılır?

Havadaki katı ve uçucu olmayan sıvı virüs ve bakteri partiküllerinden korunmak amacıyla satışan maskeler, kullanıcısını havadaki tüm virüslerden ve bakterilerden korur. Maskeyi kullanan şahıs maskenin konumunu oynatmadan iki elle ön yüzünü kapatmalıdır. Maske kullanırken nefes alıp verme süratli olarak yapılmalıdır. Burun çevresinde hava sızıntısı var ise hava sızıntısını önlemek amacıyla burun klipsini yüze tam oturur vaziyette ayarlamalıdır ve peşinden nefes kontrolü yapmalıdır. Maske kenarlarında hava sızıntısı varda  bu durumda da  hava sızıntılarını önlemek için başa bağlanan bağcıklarını oynatarak maske yüze tam olarak oturtulmalıdır. Maske yüze tam olarak oturmuyorsa S,M,L gövde hangisi yüzünüze uygunsa o maskeyi denemelisiniz uygunluk kontrollerinin tamamını uyguladıktan sonrasında maskeyi yüzünüze tam oturmalıdır eğer oturmuyorsa ve maskeyi takamıyorsanız tehlikeli alanlardan kaçınmak gereklidir. Maske kullanacak kişinin yüzünde sakallı bıyıklı olmaması ek olarak yüz ve baş kısmında yara izi bulunmaması maskenin sızdırma yapmaması açısından tavsiye edilir.

Eğer kolonya ihtiyacınız var ise Sizler için En Ucuz Kolonya Fiyatlarını da araştırdık. Ek olarak el temizliğiniz için el dezenfektanı fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Raf ömrü geçen, nefes alma direnci artan hasar yada tamirat görmüş maskeler kullanılmaz. Maskeler patlayıcı alanlarda kullanılmamalı ve uçucu aerosellere karşı kullanılması tavsiye edilmez.


About admin

Check Also

Koronavirüsü Faizsiz Kredi ve Hibe Verilecek mi?

Korona virüs önlemleri her geçen gün artıyor. Bakanlık tarafınca devletimizde 81 ilde Koronavirüs Tedbirleri genelgesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>