Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2020 Şartları

Sıhhatli her vatandaşın olmak istediği devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “ Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kurumlarında çalıştırılan personel sayısının % 3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmıştır. Bu kapsamda devlet memuru olmak isteyen engelli yurttaşlarımızın nereye müracaat yapması gerektiği ve Engellilerin  iyi mi devlet memuru olabileceği ve Engelli işgören alımının iyi mi yapıldığı  hakkında informasyon vermek amacı ile hazırlamış olduğumuz bu yazının devlet memuru olmak isteyen tüm engellilere destek olacağını düşünmekteyim. Devlet memuru olmak isteyen engelli yurttaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Engelli Raporu Iyi mi Alınır?

Engelli yurttaşlarımızın ne kadar engeli bulunduğunu belirlenmesi için Engelli Sıhhat Kurulu Raporu alması gerekmektedir. Bu rapor Sıhhat bakanlığı tarafınca Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafınca verilmektedir. Fizyolojik yada zihinsel bir engeli olan yurttaşlarımız bu kurumlara müracaat yaparak lüzumlu incelem ve muayenelerden geçtikten sonrasında rahatsızlığınız türüne nazaran değişik rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza nazaran engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak isteyen engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi yada raporu isteyen kurum tarafınca müracaat yapabilmektedirler. Meydana getirilen müracaat sonucunda hastane sizi ilgili bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu almak için hazırlamanız ihtiyaç duyulan belgeler;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Dilekçe
  • 6 Tane fotoğraf

Bu belgeler ile meydana getirilen başvurular sonucunda meydana getirilen incelemelerinizin tamamlanmasından sonrasında kurul tarafınca yüzdesel olarak verilen Engelli raporu oranınızın % 40 ve üstü olması ve ek olarak çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekmektedir. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için lüzumlu olan başvuruları yapabilir.

Engelli memur alımı nasıl yapılıyor

Engelli raporu iyi mi alınır?

E-KPSS (Engelli Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı)

Engelli bireylerin devlet memuru olarak alınması ile ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) içinde meydana getirilen protokol kapsamında ÖSYM tarafınca hazırlanan ve uygulanan sınava nazaran devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına nazaran sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul yada ilk öğretim düzeyinde olanları kura ile atamaktadır. Bu kuralar meydana getirilen başvuruların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS imtihan uygulamasına nazaran devlet memuru olabilmektedirler. Ek olarak bu sınava girmek isteyen engellilere istekleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu imtihan ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta ve geçerliliği de 2 yıl olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen engelli personel sayısına nazaran hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak isteyen Engellilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği benzer biçimde bir sanat yada meslek okulu bitirenlerin 15 yaşlarında müracaat yapmaları mümkündür. Ek olarak 65 yaşını doldurana kadar tüm engelliler bu sınava baş vuru yapabilirler.

2020  senesinde 26 Nisan tarihinde yapılması planlanan 2020 Engelli Kamu Çalışanı Seçme Sınavının (2020-EKPSS) 20 Eylül 2020 geçmişine ertelendi.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacakları süre kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili öteki koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Kalite kod kılavuzuna nazaran belirlemektedir. Kurumların gereksinimleri doğrultusunda talep edilen personellerin bu kalite şartlarını taşıması gerekmektedir. Alınacak personelin alınacak olan kadronun lüzumlu görmüş olduğu eğitim durumuna ilişkin, cinsiyet durumuna ilişkin ve öteki hususi koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekmektedir. Kısaca gereksinim duyulan personel ihtiyacına belirtilen şartlar ile uyum gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için kamu kurum ve kurumlarının gereksinimleri doğrultusunda değişik alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir. Hizmetli, işgören, veri hazırlama ve denetim işletmeni, öğretmen, mühendis, müezzin kayyum ve bunun benzer biçimde bir fazlaca kadroda engelli işgören alımı yapılabilmektedir. Azca ilkin belirttiğimiz benzer biçimde kurumların hangi personele ihtiyacı var ise bu ihtiyaçlara nazaran kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli memurlar da atandıkları ekibe uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Emeklilik

Engellilerin sıhhat sebeplerinden dolayı düzgüsel insanlara nazaran daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu emeklilik sisteminin iyi mi çalıştığını ve şartlarının neler bulunduğunu açıklamak gerekirse.

  • % 40 ile % 49 oranları içinde engeli bulunanlar 18 yıl süresince 4680 pirim günü ödemeleri gerekmektedir.
  • %50 ile % 59 oranında engeli bulunan devlet memuru 16 yıl içinde 4320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
  • %60 ve üstü oranında engelli memurlar ise 15 yıl ve 3960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir meydana getirilen Engelli Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin web sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı kontakt merkezi tarafınca hayata geçirilen 183 davet merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetleri hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren tüm engelli yurttaşlarımız Engelli Devlet Memuru alamında ki kura yada sınava müracaat yapabilirler.

Engelli KPSS tercihleri alındı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının arkasından 2020 yılı içinde engelli işgören adayları görevlerine başlamış olacak.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>