Eşi Çalışan Erkeğin Sosyal Hakları (Gelir Testi, Süt, Doğum Parası)

Günümüzde artık nerede ise hepimiz karı koca olarak iş koşturmacasındadır. Bazı nedenlerden dolayı erkekler işi olmayan kalma durumları yaşamaktadırlar. Bu durumda olan adam eşi emek harcaması halinde bir oldukca gerçek sahibi olmaktadır. Cemiyet tarafınca bilinmeyen bu toplumsal haklar devlet tarafınca eşi emek harcaması halinde adama verilmiştir. Gelir testi muafiyeti dahil olmak suretiyle çalışmayan işi olmayan adam için tanımlanan doğum ve süt parsı hakkında bilmeniz gerekenler bir araya burada sizler için gelmiştir.

Eşi Ölen Kocaya Dul Aylığı Bağlanılıyor Mu?

Eşi çalışan adam’de bir oldukca toplumsal hakka haizdir. Bu hakların ne yazık ki bir bir çok bilinmediği için erkekler tarafınca istifade edilememektedir. Eşi çalışan ve dul kalan adama sağlanan en büyük olanak hanımlarda olduğu benzer biçimde dul aylığıdır.! Bir tek bayanlara sağlanır diye malum dul aylığı aslına bakılır ise bir cinsiyet ayrımı gözetmemektedir. Daha ilkin Ölüm aylığı miktarı ne kadar? hesaplama tablosu sizler ile paylaşmıştık. Bu tabloda yer edinen maaş imkanlarından daha ilkin çalışan ve vefat edin eşinizin üstünden erkeklerde yararlana bilmektedir. Ölüm aylığı alacak olan adam için çalışıyor yada emekli olmasına da bakılmamaktadır. Ölüm aylığı yalnız hanımlarda olduğu benzer biçimde eşi ölen adamın evlenmesi durumunda kesilmektedir. Koca evlenmediği müddetçe ölen eşinin maaşını almaya devam etmektedir. Erkekler tarafınca çok da fazla fazla  bu imkanının bilinmemesinden dolayı dul aylığını devletimizde alanların %95 hanımefendiler oluşturmaktadır. Ölüm aylığı adamın alabilmesi için vefat eden eşin şu şartları sağladıktan sonrasında vefat etmesi gerekmektedir.

  1. Ölen eşin ( hanım ) minimum 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini bildirmiş olması.
  2. SSK ‘lı 4 A kapsamında olan eşlerin minimum 5 yıl sigortalı ve 900 gün prim günü doldurmuş olması

yeterlidir. Ölüm aylığı alamaya hak kazanan adamların başvurular direkt SGK yapılması gerekmektedir. Eşi ölen adamın emek harcaması durumunda alacakları ölüm aylığının!da düştüğünü belirtmek isteriz.

Eşi Çalışan Adam Gelir Testi Yaptıracak Mı?

Eşi çalışan adama devlet destekli olarak sıhhat imkanları sağlanmaktadır. Buda yalnız toplumumuz tarafınca yalnız çalışan adamın eş ve çocuklarına tanınan bir olanak olarak bilinmektedir. Oysaki eşi çalışan adam ve evlatları’da çalışan hanım üstünden sıhhat hizmetlerinden yararlana bilmektedirler. Dolayısı ile işi olmayan kalan adam eğer karısı çalışıyor ise;

  1. Gelir testi yaptırmak zorunda kalmaz.
  2. Genel sıhhat sigortası imkanlarından yararlanmak için de gelir testine girmez.!
  3. Mecburi ve isteğe bağlı bir halde sigortası bulunmayan bekar evlatları
  4. Herhangi bir gelire haiz olmayan 18 yaşını doldurmamış olan evlatları
  5. Lise ve dengi ( çıraklık eğitimi dahil ) 20 yüksek öğretim gören çocuklarda 25 yaşlarında olan evlatları
  6. Ekim 2008 tarihinden ilkin anne ve babalarının üstünden sıhhat hizmetlerinden faydalanan kız evlatları ise evlendikleri tarihe kadar sıhhat hizmetlerinden yararlana bilmektedirler.

Eşi Çalışmayan Adam Doğum Parası Alabilir Mi?

Doğum yardım parasını yalnız hanımefendiler alabilmektedir. Eşi çalışmayan adam doğum yardım parası alamaz. 16 hafta olarak verilen doğrum yardım parası her yıl asgari tutara gore tekrardan belirlenmektedir. Ek olarak annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın’da doğum yardım parası verilmektedir. Bu yardım parası canlı olarak doğurdukları her çocuk için verilmektedir. Doğum yardım parasının hesaplanması asgari ücretin bürüt miktarı üstünden sağlanmaktadır. Hesaplama formülü ise şu şekildedir.

Günlük Ödeme Miktarı: Günlük Bürüt Asgari Ücret Miktarı  X  3/2 = Günlük Hak Edilen Miktar

Toplam Ödeme Miktarı: Günlük Hak Edilen Miktar  X  112 Gün (16 Hafta)

Böylece 16 hafta sonrasında hak edilecek olan toplam doğum yardım parası çıkmaktadır. 2020 da bu miktar 7.367 TL dir.!

Eşi Ölen Kocaya Dul Aylığı Bağlanılıyor Mu

Eşi Ölen Kocaya Dul Aylığı Bağlanılıyor Mu

Eşi Çalışmayan Adama Süt Parası Var Mı?

Emzirme ödeneği şu demek oluyor ki süt parası eşi çalışmayan adama verili mi ? Bu probleminin cevabı evettir. Eğer sigortalı hanım doğum yapar ise süt parası çalışan eşe verilirken, eğer ki doğum icra eden hanım çalışmıyor ise bu yardım parası sigortalı adama verilmektedir. Ek olarak süt parasını yalnız 4 a ve b kapsamında çalışanlar almak ile kalmıyorlar. Çalışan memurlar da süt parası alabilmektedirler. Memurlara süt yardım paraları çalışmış oldukları kurum tarafınca verilmektedir. Eşlerin süt parası alabilmesi için şu şartları sağlaması yeterlidir.

  1. 4 A yada B kapsamında çalışanların minimum doğumdan ilkin minimum 120 gün veye üstünde sigortalı olması gerekmektedir.
  2. Süt parası alabilmek için ise doğumun canlı olarak gerçekleşmesi gerekilir.

Başvurular gene il yada ilçedeki SGK kurumlarına yapılmaktadır

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>