Eşi Vefat Etmiş Yardımı 500 TL Başvurusu 2020

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca eşi vefat etmiş bayanlara ayni ve nakdi yardımlar yapılmaya devam ediyor. Eşleri vefat etmiş ve dul kalmış bayanların pek oldukça hakkı bulunuyor. Bayram parasının yanı sıra dul- yetim aylığından da yararlanabiliyorlar. İnternet üstünden maaş sorgulaması da yapılabiliyor. Dezavantajlı gruplara verilecek olan desteklerin 2020 senesinde da devam edeceği belirtiliyor. Bakanlığın imza attığı yeni emek verme ile eşi vefat etmiş bayanlara 500′ er TL nakdi yardım yapılması planlanıyor. Müracaat için lüzumlu evrakları ve şartları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları

Dul tabiri ile tanımlanan eşi vefat etmiş bayanların toplumsal dünyadaki yaşam seviyelerinde bir azalma meydana gelmemesi, hayatlarını iyi şartlarda geçirmeye devam etmeleri ve maddi anlamda sorun yaşamamaları adına kendilerine bağlanabilecek pek oldukça maaş bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra hanımlarımız ayni yardımlar da alabilmektedir. Ekim 2008 zamanı sınır olmakla beraber dul bayanlar, emekli olmuş eşlerinin maaşlarını alabilmektedir. Yetim aylıklarında ise kız evlatları için şartlar değişmektedir. Adamların 18 yaşına geldikleri yetim aylıkları kesilirken kızlar için bu koşul evlenene kadar olmaktadır.

eşi-vefat-etmiş-kadının-hakları

Eşi vefat etmiş kadının hakları

Ek olarak bir kız evladı vefat etmiş babasının maaşını da alabilmektedir. Burada akıllara şu sual gelebilir; Dul aylığı alan bir karı vefat etmiş babasının maaşını alabilir mi? Cevabımız evet sadece bir şartla. Eşi ile babasının toplumsal güvenlik türünün değişik olması gerekiyor. Mesela eşi SSK’ lı olan bir karı vefat eden eşinin Bağ-Kur’ lu ya da Emekli Sandığı’ na bağlı olması koşulu ile iki maaşı da alabilmektedir.

Vefat sonrasında SGK primi olan eşi için, dul hanım cenaze yardımı ve dul maaşı talep edebilir. Bu süreçte primi bulunan şahıs emekli olmadan da vefat etmiş olabilir. 5510 sayılı kanun kapsamında minimum 900 gün prim var ise, eşin talebi ile kendisine dul maaşı bağlanabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şeklinde 1 Ekim 2008 itibari ile prim borcuna bakılmaksızın maaş bağlanacaktır. Fakat şahıs bu tarihten ilkin vefat etmiş ise 5 yıl ya da 900 gün prim ödemesi var ise maaş bağlanacaktır. Fakat tarih şartı taşınmıyor ve prim eksiği var ise dul maaşının bağlanması mümkün değildir.

Dul maaşı almaya hak kazanan bir kadının maaşının devam edebilmesi için tek koşul yine bir evlilik yapılmamasıdır. Eğer resmi olarak bir evlilik gerçekleşirse hem dul maaşı, hem de babadan alınan yetim maaşı kesilecektir. Anne sağ ise babadan kızın alacağı maaş oranı %25 olacaktır. Şu demek oluyor ki anne sağ ise 1000 TL’ lik maaşın yalnız 250 TL’ si bağlanacaktır. Bu maaşlar öğrenci bakılırsa bağlanmaktadır. Şu demek oluyor ki devlet vefat eden eşin maaşını kendiliğinden dul hanıma bağlamaz. Bu aylıklardan yararlanabilmek için Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na talebinizi ifade eden bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Boşanan kadınlara da devlet maaşı bağlanıyor.

Özetle dul kadının haklarını şu şekilde özetlemek mümkündür.

 • Dul maaşı 
 • Yetim aylığı 
 • Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca verilen yardımlar
 • Belediyelerden talep edilebilecek ayni ve nakdi yardımlar 
 • Sivil Cemiyet Kuruluşları yardımları
 • Ölüm aylığı 
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık yardımları alabilirler. 

Ölüm Aylığı: Bir sigortalının devamlı iş görememezlik geliri alıyorken (meslek hastalığına yakalanması ya da iş kazası geçirmesi) vefat etmesi durumunda hak sahiplerine bağlanan tutarı ifade etmek için kullanılan bir tabidir. Bu aylığın bağlanması için prim yada yaş şeklinde şartlar bulunmamaktadır. İlk kez çalışmaya başlamış olan ve sigortası yeni başlamış olan şahısların bile iş kazası geçirerek vefat etmeleri durumunda geride kalan yakınlarına aylık bağlanabilmektedir. Bu sebeple eşi bahsettiğimiz sebeplerden dolayı vefat etmiş olanlar bu aylığa müracaat yapabilirler. Ölüm aylığı başvurusu iyi mi yapılır? adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz. Yeni düzenleme ile beraber artık ölüm aylığı bağlanması için başvuruda bulunmak gerekmiyor. Aylık hak edenlere otomatikman bağlanacak.

Dul Maaşı Müracaat Evrakları

 1. Dul maaşı alabilmek için
 2. Nüfus kayıt örneği
 3. Kimlik araştırma belgesi
 4. 3 tane vesikalık fotoğraf
 5. İade edilecek olan belgeler
 6. Mal bildirim belgesi
 7. Defin belgesi
 8. Gelir durumunu gösteren belge
 9. T.C. kimlik belgesi fotokopisi gerekmektedir.


dul-maaşı-başvuru-evrakaları

Dul maaşı müracaat evrakları

Eşi Vefat Etmiş Yardımı

Bu yardımlara ek olarak bakanlık tarafınca dul bayanlar için yeni bir düzenleme geliyor! “Eşi Vefat Etmiş Hanımefendiler İçin Bir Nakit Toplumsal Yardım Programı” adı altında düzenlenen programda bayanların finansal desteğe daha oldukça ihtiyacı olduğu ve maddi yetersizliklerden dolayı hayatlarının daha zor olduğu kaydedildi. Adamların emek vermesi için lüzumlu ortam ve istihdam desteği oldukça fazla iken, çalışan kadınlarımızın oranı belli. Ek olarak belirli bir yaşa gelmiş kadınlarımızın emekleri ve onlara sunulan istihdam imkanı da yok denecek kadar azca. Bu amaçla meydana getirilen çalışmada eşi vefat etmiş, sadece hemen sonra evlilik yapmamış hanımlarımıza 500 TL verilecek.

Müracaat Nereye Yapılacak?

Başvurular Valilik ve kaymakamlıklara bağlı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘ na yapılıyor. Müracaat için lüzumlu olan tek evrak T.C. kimlik belgesi oluyor. Bunun haricinde herhangi bir evrak gerekmiyor. 500 TL olarak anlatılan ödeme ise 2 ayda bir yapılıyor. Şu demek oluyor ki kolay  bir hesap ile aylık 250 TL destek sağlanıyor. Bu sebeple ödemenin yılda 6 kez yapılacağını söylemek mümkün.

Müracaat Şartları Nedir?

Aslına bakılırsa şartlar dul maaşı ile aynı.

 • Vefat eden eş ile resmi nikahlı olmanız gerekiyor. İmam nikahlı eşler, eşi vefat etmiş yardımı alamıyor.
 • Maaş başvurusu yapıldığı esnada ya da sonrasında herhangi biri ile evlilik yapmamış olmak ya da yapmamak gerekiyor. 
 • Maaş alabilmek için başkası ile imam nikahlı yaşayanların tespit edilmesi durumunda maaş kesilecektir. 
 • Ek olarak maaştan yararlanabilmek için kadının sigortalı olarak çalışmıyor olması ve tertipli gelirinin olmaması gerekiyor. 
 • Elde edilmiş bir gelir var ise da bu gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor. 
 • Dul aylığı ya da 65 yaş maaşı almıyor olmak gerekiyor.
 •  Adres değişikliği yapılması ya da taşınılması durumunda ödeme kesilecektir. (!)

Adres değişikliğinde ödemenin kesilmesinin sebebi ise bağlı bulunan SYDV’ den yardım almasıdır. Artık o bölgede bulunmadığınız için, kurum size destek olmayacaktır. Ek olarak dul maaşı alıyorsanız, bu maaş için başvuruda bulunduğunuzda dul maaşı hakkınızdan feragat etmeniz gerekiyor. Şu demek oluyor ki yalnız bir tanesini alabileceksiniz.

Ek olarak maaş alan kişilerin gelirlerinin 484 TL’ yi aşması durumunda maaşları kesilecektir. SYDV kendisine meydana getirilen başvuruları oluşturacağı mütevelli kurul ile değerlendirecektir. Ek olarak başvuruda bulunan kişilerin durumlarının tespit edilebilmesi için hane ziyaretleri de gerçekleştirilecektir. Meydana getirilen araştırma sonrası eşi vefat etmiş yardımı talebinde bulunan kadının çalışabilir olması durumunda İş Bulma Kurumu’ na kaydı yapılacaktır. Kurul pozitif karar verilirse bu yardım verilmeye başlanacaktır. Ödemeler SYDV Genel Müdürlüğü tarafınca yapılacaktır. Her yıl araştırma yapılmaya devam edilecek ve kişinin yardım şartlarını taşımadığı tespit edilirse, programdan yararlanılmasına son verilecektir.

Maaşımı Iyi mi Alabilirim?

Yukarıdaki şartları taşıyarak ödeme almaya hak kazananların 2 ayda bir olmak suretiyle ödemeleri PTT şubelerine yatırılacaktır. Başvuran kişiye toplumsal yardım kartı verilecektir. Eşi vefat etmiş yardımı almaya hak kazananlar kartları ile beraber PTT şubelerinden ya da PTTMatik’ lerden ödemelerini alabilirler. Ek olarak devlet tarafınca verilen yakacak yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

Bakanlığın başlatmış olduğu bu emek verme ile bayanların nakit ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumsal statülerinde bir düşüş yaşanmaması hedefleniyor. Öneriye bakılırsa giyecek, yakacak, geride kalan evlatların eğitim giderlerinin karşılanması şeklinde gereksinimler için desteğin lüzumlu bulunduğunun altı çizildi. Tertipli Nakit Yardımı ile bu sorunlara çözüm getirilmesi hedefleniyor. Kabul edilen genelge ile artık, bağlı bulunduğunuz SYDV vakıflarına giderek 2020 yılları için yardım talebinde bulunarak, yine evlenmemeniz koşulu ile nakdi yardım alabilirsiniz.


About admin

Check Also

2020 Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Çeşitli kamu kuruluşları ve hususi kuruluşlar tarafınca desteğe muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımların yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>