ESKKK Kredi Başvurusu Hesaplama Tablosu

TESKOMB doğrusu açılımı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Türkiye Halk bankası iş birliğiyle esnafa oluşturulan 9 ayrı paket üstünden çeşitli kredi olanları sağlanmaktadır. Vadelere gore ve müracaat meydana getirilen kredi paketine gore değişik faiz oranları belirlendiği için hesaplama tablosu da buna gore farklılıklar göstermektedir. 2020 yılı için belirlenen en üst kredi limiti ve buna bağlı olarak meydana getirilen resmi kesintileri siz KOBİ’ ler için bu sayfamızda ele aldık.

ESKKK Kefaleti İle Sağlanan Krediler Nedir?

Türkiye de esnaflarımız için ESKKK kefaleti ile Türkiye Halk bankası vasıtasıyla çeşitli krediler verilmektedir. Kurumlar tarafınca meydana getirilen iş birliği ile üst limit olarak 150.000 TL kadar kredi ve 5 yıl doğrusu 60 ay vadeli olarak geri ödeme imkanları sunulmaktadır. Faiz oranları ise gene vadeye gore her ne kadar da değişim gösterse de %4 den başlayıp en fazla %5 oranına kadar çıkmaktadır. Doğal olarak bu bahsi geçen hesaplama tablosu ve üst limit kredi olanağı yapacağınız kredi paketine gore ve sizin senelik mali bilanço raporlarımıza gore değişim gösterebilmektedir. Siz kıymetli esnaflarımız için ESKKK kefaleti ile verilen tüm kredi çeşitlerini ayrıntıları ile aşağıda başlıklar altında bir araya getirdik.

 1. İşletme kredisi: Esnaflarımız tarafınca en fazlaca rağbet gösterilen kredi paketidir. 1 senelik esnaflık faaliyeti olan ve her hangi bir harcı borcu olmayan tüm esnafımız bu kredi paketinden kendi meslek odasına dilekçe ile yapacağı bir müracaat ile yararlanabilir. 12 ay ile 60 varan vadeler ile mali bilanço raporunuza gore 150 bin TL kadar en fazla %5 faiz oranları ile bu paketten istifade edebilirsiniz.
 2. Eşit taksitli ticari krediler: Kısa vadeli olarak doğrusu 1 yıl ile 2 yıl geri ödemeli kredi kullanmak isteyenler için en cazip pakettir. Kooperatifin teminatının yanı sıra sizden de ipotek kıymeti olan teminatlar talep edilebilir. Gene mali bilançonuzda göz önünde bulundurularak 15 bin TL kadar kredi kullana bilirsiniz.
 3. Tesis kredileri: Esnafın işletmesine alacağı herhangi bir alet edevat için hazırlanan pakettir. İşletmeniz için gerekseme duyduğunuz tüm makine alımlarını bu paket ile sağlayabilirsiniz. 24 ay ile 6 ay arasından geri ödeme seçeneği vardır. Kooperatifin kefaletinin yanı sıra ipotek ve alınan makinelere rehin konulabilir.
 4.  Yatırımı destekleme: Isminde da anlaşılacağı şeklinde işletme büyütmek adına esnafın alacağı sıfır ve ikinci el makineler için 12 ile 36 ay geri ödemeli verilen kredileridir. İpotek, kefalet ve sigorta bu paketten yararlanacaklar için istenilmektedir.
 5. Tesis ve ihracat kredileri: KOBİ işletme sahiplerinin direkt yada aracılıklarıyla yapacakları ihracatlar için üretecekleri ürünler için gerekseme duydukları makine alımları için sağlanan bir pakettir. 2 kefil ve meydana getirilen sigorta ile bu paketten faydalanabilirsiniz. Öteki paketlerden en büyük artısı bu pakette ana para ödemesi için 12 ay süresince herhangi bir ödeme yapmazsınız 48 aya kadar geri ödeme imkanı bulursunuz.
 6. İskonto kredileri: Bono senetlerinin iskontosu amaçlı kırsa vadeli kredilerdir.
 7. Şoförlere vasıta edinme kredileri: 5 yaşını geçmemiş alınacak olan kamyon yada otobüs tüm ticari araçlar için 24 ay yada 60 aya kadar rehinli ve kasko şartı ile verilen kredileridir. Kamyonet ve minibüs alımlarında 36 aylık olması istenilmektedir.
 8. Taşıt onarım kredileri: Şoförlerimizin ihtimaller içinde bir aksaklıklardan dolayı arızalan ticari araçlarının bakım ve onarımları için verilen kredilerdir. Bu pakette tek vasıta ruhsat sahibi olmanız aranmaktadır. 12 ay ile 48 ay vadeli olarak bu paketten istifade ipotek karşılığında edebilirsiniz.
 9. Servis aracı yenileme: Aracınız 120 aydan daha yaşlı ise servis yada kent içi taşımacılık ile geçiminizi sağlıyor ve taşıtınızın için sıfırlama vakti geldiyse bu paket tam size gore. Alacağınız aracı ipotek ettirip, kasko ve sigorta yaptırarak 36 aya kadar bu paketten çekilme edebilirsiniz. Alacağınız sıfır vasıta için minimum %8 oranında kendi sermayeniz olması gerekmektedir. Doğrusu vasıta eğer 100 bin TL ise minimum 8 bin TL sini siz vermeniz gerekmektesiniz.

ESKKK Kredi Hesaplama Tablosu

Türkiye Halk bankası tarafınca 150 bin TL kadar verilen %4 ile %5 oranındaki esnaf kredisi imkanlarında bazı yasal kesintiler olmaktadır. Kalem olarak meydana getirilen tüm kesintileri yer almış olduğu ”Esnaf kefalet kredi hesaplama” tablomuzda yer almıştır. Fazla ayrıntıya girmek istemeyenler için aşağıda kesintiler sonrasında net ellerine geçecek olan paranın bir hesaplama tablosunu çıkardık.

 • 100.000 TL 60 ay vadeli olarak toplam kesinti 7700 TL elinize geçecek olan sayı 92 bin 300 TL
 • 125.000 TL 5 yıl olarak kullanmak isteyenler 9 bin 575 TL kesinti ile 115 bin 545 TL ellerine geçecektir.
 • Son olarak en üst limit olan 150 bin TL 60 ay vadeli olarak kullanacak olan esnaflarımızın ellerine net geçecek sayı 138 bin 550 TL olacaktır.

Başvuruları direkt Türkiye Halkbank Şubelerine yapabilirsiniz.!

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>