Esnaf Borç Yapılandırma 2020 Müjdesi (Korona Virüs)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında meydana gelen Korona virüsü toplantısında iktisat alanında alınması ihtiyaç duyulan tedbirleri içeren iktisat paketi açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik istikrarı sürdürmek amacıyla alınan kararlardan oluşan maddeler içinde esnaflar tarafınca beklenen borç yapılandırma ve erteleme başlıkları dikkat çekti. Kobilere, esnaf ve sanatkarlar ve bireysel kredi ödemeleri ertelendi mi ve Halkbank kredileri ertelendi mi sorularının yanıtları aranmaya başlandı. Esnafların bankalara olan kredi borç ödemelerine ilişkin oluşturulan iktisat paketi oldukça geniş kapsamlı oldu ve bu paket için 100 milyar lira kaynak ayrıldı.

Esnafa Borç Erteleme Yapılandırma Müjdesi 18 MART 2020

Korona virüsü sebebiyle işletme faaliyetleri durdurulan esnafların bankalardaki kredi borçlarının ertelenmesine yönelik müjde Başkan Erdoğan tarafınca geldi. Esnafa yönelik olarak oluşturulan iktisat paketinin muhteviyatında dikkat çeken maddeler ise;

 • Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Beyaz perde-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK pirimleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Esnafa koronavirüs vergi ödeme ertelemesi adlı yazımızdan informasyon alabilirsiniz.
 • Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Kredi borcu erteleme yazısından informasyon alabilirsiniz.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Nakit problemi yaşayan Kobiler için KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • Kara listeye düşülmesini önlemek amacıyla önümüzdeki Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

esnaf

Korona Sebebiyle Esnafa 3 ay Kredi Borcu Erteleme Geldi

 • Faaliyetleri duran ve geliri azalan bu yüzden işleri negatif etkilenen esnafların bu durumlarını beyan ederek talepte bulunmaları gerekiyor işlerinin negatif yönde etkilendiği beyan eden esnafların  Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Covid-19 Korona salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Toplumsal yaşamı rahat bir halde sürdürebilmek amacıyla tüm vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Likitide problemi yaşayan Kobilere ve esnaflara sağlanan KGF desteğinin limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • Önümüzdeki 3 aylık süreçte Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemelerinde temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

TBB şu demek oluyor ki Türkiye Bankalar Birliği kurumsal firmaların, esnafların ve Kobilerin ve vatandaşların kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilmesi ve karşılanması yönünde tavsiyelerde bulunmuş oldu. Korona virüsünden  negatif etkilenen ve negatif etkilendiğini beyan esnaf ve Kobilerin, bireysel müşterilerin bir tek ekonomik çalışmalarından değil Covid 19 salgınından etkilendiklerini Risk merkezine bildirilmesini tavsiye etti. Bankacılık sektörünün ekonomik faaliyete bu zamanda destek vermeye devam edeceği açıklanmış oldu.

Tüm bu adımlardan sonrasında öteki bankalarında Halkbankasına eşlik etmesi planlanıyor.

Halkbank Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma Erteleme Müjdesi 2020

Esnaflarımız kredi borçları tekrardan yapılandırılacak. Halkbankasının öncülük edeceği borç yapılandırma ve erteleme müjdesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs toplantısının arkasından yapmış olduğu basın açıklaması ile verdi. 100 milyar kaynak ayrılarak açıklanan iktisat istikrar kalkanı destek paketinin muhteviyatında dikkat çeken detay esnafların Halkbankasına olan kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi oldu. Iktisat paketinin içeriğine bakılırsa;

İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Halbankasından esnaf kredisi kullanan esnaf ve Kobiler Halkbank şubelerinden yapacakları erteleme ve yapılandırma başvuruları başlatılmış oldu. Bilinmiş olduğu suretiyle esnaflar Halkbankasından Esnaf Kefalet kooperatifi vasıtasıyla kredi kullanabilmekteydi. Halkbankası vasıtasıyla kullandırılan esnaf kredilerini ödemekte güçlük yaşayan esnafların geri ödemeleri pakette de yer almış olduğu suretiyle Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Korona sebebiyle yapılandırma ve kredi borcu ertelemesi meydana getirecek olan esnafların Halkbank şubelerinde gitmeden web bankacılığı mobil bankacılık üstünden yapılması gerekiyor. Tüm bu gelişmelerin yanında esnafları sevindirecek bir haberde geçtiğimiz günlerde BDDK tarafınca gelmişti. BDDK bireysel müşterilerin ve esnafların kredi takip süresine ek süre tanımış olduğu ve 180 gün olarak güncellediğini açıklamıştı.

Kamu Bankalarından Kredi Erteleme Müjdesi Geldi 20.03.2020 Güncel

Ziraat bankası, Vakıfbank, Vakıf katılım ve İşbankası nakit akışı bozulan ve bu yüzden  kredilerini ödeyemeyen esnaf ve şirket sahiplerinin kredi borçlarını 3 ay ertelediklerini 30 Haziran kadar kredi borçlarından faizsiz erteleme imkanı sunduklarını 9 maddelik Finansal İstikrar Paketi kapsamında esnafların bekledikleri müjdeyi verdi.

Banka kredilerine koronavirüs ertelemesi ve yapılandırma  yazısından daha geniş bilgilere ulaşmanız mümkün.

BDDK Deklare etti Kredi Takipleri 90 Güne Çıkarıldı

Bankalara ödenmeyen krediler konut kredisi, gerekseme kredisi, taşıt kredileri, ticari krediler, yapılandırılmış krediler için daha ilkin 90 günlük süre tanınmakta idi.  Bu süre BDDK tarafınca 180 güne çıkarıldı. Buna bakılırsa ödenmeyen kredi borçlarında takip işlemleri başlatılması için 6 ay süre beklenecek. Korona virüsü için alınan bu önlemin 31 ARALIK 2020 evveliyatına kadar devam edeceği açıklandı.

Karara bakılırsa tüm banka kredilerinin icra takip süresi 180 gün olarak güncellendi. Böylece Korona sebebiyle işletme faaliyetlerini durduran esnafların ve vatandaşların  toplumsal yaşamlarını kolaylaştıracak bir takım tedbirlerin açıklanması vatandaşlara ümit verici gelişmelere olarak kaydedildi.

Esnaf borç yapılandırması

Koronovirüs Iktisat Paketi Yenilikleri ve Borç Erteleme

 • Vergi ödemelerine erteleme getirildi.
  1. 2020 yılının KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi ve 6 ay sonrasında ödenmeye başlamış olacak.
 • Bankalardaki kredi borçlarının ödenmesinde güçlük yaşayan esnaflara kredi borcu erteleme imkanı getirildi.
  1. Banklara kredi borcu olan ve borcunu ertelemek isteyen esnaflarımızın anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Kamu bankalarında esnaf kredilerinde öncü olan Halkbank esnaf kredisi borçlarına erteleme yapılması sağlandı
  1. Halk Bankasından kredi çeken ve korona virüs salgını sebebiyle işleri negatif etkilenen ve bu durumu beyan eden esnaflar Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Bu işlem için başvurmak gerekiyor. Ek olarak bu başvurunun gene web üstünden yapılacağını tahmin etmekteyiz.
 • Toplumsal yaşamın negatif yönde etkilenmemesi için tüm bankalara kredi desteği verilmesi çağrısında bulunulmuş oldu.
  1. Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • KGF destek limiti artırıldı.
  1. Kredi Güvence Fonunun limiti 50 milyara çekildi ve koronovirüs sebebiyle likide gereksinim duyan esnafa verilmesi planlanıyor.
 • Üç aylık süreçte kredi borçlarının yapılamaması halinde kara listeye düşülmemesi için esnafların ve firmaların sicillerinin etkilenmemesi için emek verme yapılmış oldu
  1.   Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödeme güçlüğüne düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacak. Bu sayede esnafın kara listeye girmesi engellenecek.

Koronavirüs sebebiyle Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme işlemleri hakkında informasyon alabilirsiniz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>