Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Şartları ve Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaflarımızın işyeri ve taşıt alımları benzer biçimde mevzularda finansman ihtiyaçlarının karşılanması için esnaf kefalet kooperatifleri tarafınca kredi imkanı sağlanmakta olup bu kredilerin faiz oranları oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kooperatifleri bankaya karşı size kefalet vermektedir. Krediye karşılık güvence sunarsınız. Fakat güvence kafi görülmezse kefil şartlarını taşıyan 2 şahıs talep edilir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri kredi çeşitlerine bakılırsa değişim göstermektedir. Sizler için içeriğimizde örnek kredi hesaplamaları yaptık.

Devlet Ufak Esnafın Yanında!

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi imkanı sunulmaya devam ediyor. Esnafa 30 bin liraya kadar, genç girişimcilere ise 100 bin liraya kadar faizsiz kredi yardımı ile çiftçilere sera desteği sağlanmasına yönelik düzenlemeler resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; kredinin ne şekilde verileceği ve hangi esnafların bu krediden faydalanacağını anlatacağız.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Iyi mi Alınır?

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ile, kısa süreli de olsa tüm gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Ve uygun geri ödeme koşulları, faizsiz sunum ile bilhassa minik ölçekli esnaflar için, bekleme derdi olmadan kısa sürede haiz olabilecekleri 30 bin liraya esnaf kredisi için, şirket sahiplerinin kişisel olarak bankaya giderek müracaat yapması gerekir. Bu aslen Kobilere destek olan tüm bankaların sunmuş olduğu bir hizmettir. Bu imkanı neredeyse tüm bankalarda bu tip kredi paketi bulabilirsiniz. Devlet yardımı ile iş oluşturmak yazımızda sıfırdan iş oluşturmak dükkan açmak esnaf olmak isteyen girişimcilere yönelik anekdotlar bulunur.

Bakanlar Kurulunun Halk bankası anonim şirketine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Birleşke birlikleri merkez birliğine bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet birleşke kefaletiyle ya da direkt esnaf ve sanatkarlar kredi kullandırılmasına dair kararda değişim yapılması ile alakalı sonucu yürürlüğe girdi. Bu duruma bakılırsa, esnaf ve sanatkarların ekipman ve demirbaş alımları, makine alımı, iş yeri modernizasyonu ya da ham madde ve döner ana para ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırabilecektir.

Kosgeb tarafınca verilen faizsiz kredi ve bağışlama desteğinden faydalananlar hariç, Kosgeb girişimcilik programını bitiren müracaat tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafınca onaylanan projelerini bankaya sunmaları halinde, 100 bin liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanarak kredi kullandırılabilir. Bu avantajdan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu bulunanlar faydalanamaz. Bu kredilerin yararlanmak isteyen şahıs için, Kosgeb bağışlama desteğinden yararlanmadıklarına dair yazı getirmeleri zorunludur.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Iyi mi Alınır?

Esnaflara 30 Bin Lira Faizsiz Bağışlama Kredi ve 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

3308 sayılı meslek eğitim kanunu dahilinde, kredi başvurusu minimum 3 yıl ustalık belgesine haiz olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci, esnaf ve sanatkarlara, bu karar dahilinde, kullandırılacak ve önceki yıl da bu kapsamda kullandırılan kredilerden, bakiyesi geçen yıla devreden krediler için %100 faiz indirimi uygulanır. Bu destekten son 1 yıl içinde ticari faaliyetini ya da vergi mükellefiyetini sonlandıranlar yararlanamaz. Kosgeb kredisi ile iş oluşturmak isminde yazımızı incelemelisiniz.

Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demir baş alımları, iş yeri modernizasyonu ve döner ana para ve ham madde ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile, Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi %100 faiz indirim oranı uygulanacak kredi kullandırılabilir. Bu kapsamda başvuruda bulunanların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur. Bu olanaktan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu olanlar yararlanamaz.

Taksitlendirilmiş, ertelenmiş, tasfiye olunacak olacaklar hesabında borcu bulunan ve tekrardan yapılandırılmış kredi borcu olup da geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında asla bir halde kredi verilmez. 30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin geriye dönük 1 senelik sürede en fazla iki kere faiz indirimli kredi kullandırılabilir.

30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin kesintileri; 500 TL bir senelik komisyon tutarı 300 TL bloke meblağ (borcunuz bittiğinde size iade edilir), 100 TL birleşke ortaklık oranı ( kooperatiften kullanılırsa), averaj 360 liraya kadar banka yaşam sigortası kesilebilir.

kredi

Esnafa kredi imkanı!

Gayrimenkul ipoteği verilecekse, kredi kullandırma öncesi harcamalar; Averaj 250 TL civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek harcaması, 450 TL eksper tutarı (bazı kooperatiflerde eksper istenmeyebilir). Buna ek olarak krediden her yıl başlangıcında 500 TL komisyon alınır.

Özetleyecek olursak; Öteki kamu kurum ve kuruluşlarından faizsiz kredi ve bağışlama kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı mevzuda kredi kullanamaz. Müracaat meydana getirecek olan esnaflardan bu mevzuda taahhütname alınır. 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların, taksitlerini zamanında ödememesi durumunda, vade tarihi- tarih vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz. Şartları yukarıda belirtilen esaslara uymayanların başvuruları halinde bankanın belirlediği oranlar dahilinde kredi kullandırılır.

Bu yıl verilecek olan Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri tarafınca Halkbank tarafınca verilecek faizsiz kredileri almak isteyenler daha evvelde gömü destekli esnaf kredisi kullandıysa 30 bin lira faizsiz kredi alamaz. Hususi bankalar bu kapsamın haricinde tutulur. Kısaca özetlemek gerekirse hususi bankalara kredi borcu olanlar, müracaat yapabiliyorlar.

Esnafa Devlet Destekli Kredi İmkanı 2020

Geçen yıl ocak ayında esnafa 30 bin lira faizsiz kredi ve 150 bin lira senelik %5 faizli kredi için bütçe ayrılmıştı. Esnafa faizsiz kredi verilmeye devam edecek.

Kosgeb tarafınca geçtiğimiz yıl Mikro Kobilerden adım atmak suretiyle, tüm esnaflara 50 bin lira sıfır faizli Kobi işletme desteği kredisi verildi. Ek olarak Milli Tarım Projesi dahilinde 30 bin lira faizsiz ziraatçi kredi ödemesi yapılmış oldu. Esnaflar için dükkan satın alma ve ticari vasıta almak için 500 bin lira kefalet kredi limiti belirlendi.

İşletme giderleri için verilen kredilerin limiti ise 200 bin liraya çıkarıldı.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>