Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Geçen yıl başlatılan uygulama ile 200 bin esnafın yararlandığı yapılandırma uygulaması 2020 senesinde da yeniden yapılacağı borçların yapılandırma kapsamana alınacağı müjde geldi. Son müracaat geçmişine kadar devam edecek yapılandırma uygulamasına geçen yıldan 2020’ye devreden borçları kapsayacak şekilde düzenlendi. Anapara borçları yapılandırma kapsamında taksitler halinde ana para borç faiz tutarı bölünerek 24 aylık yapılandırma hesaplaması üstünden esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma 2020 senesinde da devam ediyor. Borç yapılandırmasında peşin ya da taksitler halinde anaparaya faiz oranı uygulanarak hesaplanıyor. Borçlarını yapılandırmaya taahhüt eden fakat borçlarını ödeyemeyen esnaflarda geçmiş dönemdeki borçlarına yapılandırma olanağına kavuşacak. Kredi yapılandırma müracaat işlemleri bağlı bulunulan esnaf odasına yada bankalara yapılabilecek. Kredi borcu olana esnafların yapılandırma başvuruları değerlendirildikten sonrasında yapılandırmada taksit istemeyen esnafların borçları faizsiz ödenecek fakat 12 ay taksit isteyen esnafın borcuna %8 faiz oranı yansıtılacak ve ödemeler bu şekilde gerçekleşecektir.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

Esnaf ve sanatkarlara destek amacıyla verilecek olan esnaf kredisini kullanabilmek için lüzumlu şartlar bulunmaktadır. Krediyi kullanacak olan kişinin esnaf ve sanatkar olması gerekmektedir. Bu kuruluştan kredi kullanacak kişiler esnaf olmaktadırlar. Esnaf ve sanatkar siciline kayıt gerekmektedir, yoksa kayıt kredi başvurusunda bulunulmadan ilkin yaptırılmalıdır. Esnaf kredi kooperatiflerin etkinlik gösterdikleri bölgenin içinde esnafın iş ya da ikameti olması gerekir. Bununla beraber esnaf kredisi kullanmak için ihtiyaç duyulan son koşul ise başka bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine ortağı bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlar yerini getirilmediğinde esnaf kredisi başvurusu yapılmamaktadır. Başvurular bir tek Halk bankasına yapılmaktadır. Kredi kullanılacağı süre esnaf odası kişiye kefil olmaktadır.

Esnaflar tarafınca kullandırılan kredilerin bir çok Halkbankası tarafınca sağlanıyor.

Halkbankasından kullandırılan esnaf kredilerinin borçları 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleneceği açıklandı.

 • Korona virüsü ile ilgili tedbirlerden negatif yönde etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya yığın finansmanı desteği verilecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • 24 Mart 2020 tarihinde Halkbank’ın yapmış olduğu açıklamaya gore esnaflara yönelik nakit ve kart alanında finansman desteği sunacağını bildirdi. Esnaflara yönelik olan bu destekte esnaf ayrımı yapılmaksızın 25.000 TL nakit ve 25.000 TL ticari kart desteği verilecektir.
 • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

Bu destek paketi yanında Gömü ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırılmaya yönelik uygulamalar da devam etmektedir. Sunulan nakit ve kart desteği hakkında Gömü ve Maliye Bakanı Albayrak şu ifadeleri kullandı:

Halkbank vasıtasıyla esnafımız için fazlaca mühim iki desteği devreye alıyoruz. Gömü destekli bu iki finansman aracını, hiçbir fark yapmaksızın, tüm esnafımızın hizmetine sunuyoruz. Ekonomik İstikrar Kalkanı ile iş dünyamızın ve esnafımızın yanındayız.’dedi.

Esnaf Kefalet Kredi Müracaat Süreci

Yukarıda bahsettiğimiz kredi şartlarını yerine getiren esnaf sanatkarlar bazı aşamalardan geçmekte ve daha sonrasında krediyi kullanabilmektedir. Esnaf, yazılı bir beyan ile kooperatife müracaat eder. Müracaat eden kişinin durumu yönetim kurulu tarafınca araştırılmaya başlanır. Araştırma sonucu kabul ya da red sonucu 2 hafta içinde kişiye yazılı bir halde bildirilir. Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi kredi başvurusu ile ilgili ekonomik ve mali durum araştırmasına adım atar ve kefalet miktarının tespiti gerçekleşir. Kişinin başvurduğu kredi talebi Halk Bankasına iletilir. Banka tarafınca incelemeye giren kredi teklifi pozitif sonuçlandığında krediden yararlanılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Lüzumlu Evraklar

 • Vergi Levhası Fotokopi ve Aslı olacak şekilde
 • Esnaf Sicil Belgesi Fotokopi ve Aslı
 • Bağlı Olunan Odanın Etkinlik Belgesi
 • Kooperatiften Alınacak Ortaklık Beyannamesi
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • 4 Tane Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • Muhasebeden Onaylı Son Dönem Hesap Özeti
 • Toplumsal Güvenlik Birimi Fotokopisi
 • Var ise Ticari Vasıta Ruhsatı Fotokopi ve Aslı

Esnaf Kefalet Kredi Yapılandırma Faiz Oranları 2020

2020 senesinde esnaf kefalet kooperatiflerinden kullanılacak olan esnaf kredi faiz oranları % 6 oranından %4,5 ‘e düşürüldü. Geçmişte kara listeye alınan sicili bozuk esnaf ve çiftçilerin bu krediden yararlanabilmesi için ilk olarak borç yapılandırma talebinde bulunuyor. Ödemekte güçlük çekilen esnaf kredi borçları yapılandırıldıktan sonrasında % 4,5 faiz oranı ile sunulan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden esnaf kredisi kullanabilecek. 2020 yılı ile kredi üst limiti 200 Bin TL olmuştur. Kredi vade sayısı en fazla 4 senedir. Esnaf kredi faiz oranları 1 yıla kadar ve 1 yıldan fazla olmak suretiyle değişim göstermektedir. 2020 yılı mevcut faiz oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Kredi Vade Sayısı Kredi Faiz Oranları
1 Yıla Kadar %7
1 Yıldan Fazla %8

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Esnaf kefalet kredi faiz oranı %6’dan % 4,5 ‘e düştüğüne değinmiştik. Borç yapılandırma kredisinin faiz oranları ise 12 aya kadar %7, 12 aydan fazla kredi borç yapılandırma kullananlar içinde %8 faiz oranı belirlenmiştir. Çekilecek olan kredinin faiz oranlarındaki değişim benzer biçimde kooperatife gore kredi üst limitleri de değişim göstermektedir. 5 yıl vadeli kullanılacak olan krediler için aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olacak şekilde ödeme planı oluşturulabilmektedir. Kredi borcu yapılandırma hesaplaması yapılırken yüzde 8 faiz oranı aylık olarak hesaplanmalıdır. 8 / 12 = % 0,66 bu oran aylık borç yapılandırma faiz oranıdır. 

Kredi Miktarı Yapılandırma Faizi Vade Sayısı Aylık Taksit Tutarı
15.000 TL %0,66 12 1.307,02 TL
20.000 TL %0,66 12 1.742,69 TL
25.000 TL %0,66 12 2.178,37 TL
30.000 TL %0,66 12 2.614,04 TL
35.000 TL %0,66 12 3.049,71 TL
40.000 TL %0,66 12 3.485,38 TL

Esnaf ve çiftçilerin beklediği kredi sicil affı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>