Esnaf Kefalet Kredisi 200.000 TL Kadar Nasıl Alınır?

Devlet büyük ve minik esnafımızı desteklemek amacı ile 2020 senesinde Türkiye Halk bankası üstünden yeni girişimci olması halinde 100 bin TL ye kadar tamamen faizsiz olarak yada işletme sahibi olaması halinde ise %4 faizli olacak şekilde 200.000 TL kadar döner ana para ve işletme ham madde alımları için kredi imkanı sağlamaktadır. Ek olarak şartların sağlanması ile tüm TESKOMB ortaklarına gene 2020 yılı içinde kendi iş yerlerini satın almaları yada ekmek tekneleri olan ticari araçlarını almaları için ise 500 bin TL kadar 60 ile 120 ay vadeli 3 ay da bir geri ödemeli kredi olanakları sağlanmaktadır.

Esnafa Hususi Krediler Nedir?

Büyük ve minik tüm esnaflarımız senelik %7 başlan faiz oranları ile bir oldukça kredi imkanlarından Türkiye Halk Bankası üstünden istifade edebilmektedir. TESKOMB ortakları olan esnafa hususi olarak devletin faiz desteklemesi ile verilene kredi paketleri şu adlar altında 2020 de yerini almaktadır.

 1. İşletme kredisi
 2. Aylık eşit geri ödeme imkanları ile verilen işletme kredileri
 3. Tesis edinme kredileri
 4. İstihdam destekleme kredileri
 5. Birleşke ihracat kredileri
 6. İskonto kredisi
 7. Ticari vasıta edinme
 8. Taşıt onarım ve bakım
 9. Ticari servis araçlarının yenilenmesi

Bu başlıklar altındaki tüm kredilerden istifade edebilmeniz için ilk olarak şu şartları taşımanız gerekir.

Esnaf Kredisi Şartları Nedir?

Devletimizin TESKOMB ortaklarına faiz desteklemesi sağlamış olduğu kredilerinden istifade edecek olan büyük ve minik esnafımızın mutlak suret ile aşağıdaki şartlara uygun olması gerekir.

 • Esnaf ve sanatkar olmanız ve sicil kaydınızın bulunması gerekir. → Bunun içinde minimum 3 aylık esnaf unvanına haiz olması gerekmektedir.!
 • İşletmenizin bağlı olduğunuz meslek odası sınırları içinde etkinlik göstermesi gerekir.
 • Banka kredi notu değerinizin yüksek olması
 • Lüzumlu olması hallerde kefil ve ipotek
 • Devlete herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması
 • Minimum üç aylık (3 aylık) esnaflık faaliyeti içinde bulunması gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler Nedir?

Türkiye Halk bankası tarafınca 200 bin TL kadar 1 senelik vadelerde %6 bir yıldan 48 ay vadeler için ise bir tek %8 faiz oranı ile kredi kullanacak olan esnafın kredi ister ESKKK üyesi olsun ister olamasın ne olursa olsun Esnaf sanatkarlar odasına ve sicil müdürlüğüne kayıt olması gerekmektedir. Ek olarak bunun yanı sıra başvurular için yukarıdaki şartlara uygun olan esnaflarımızın şu belgeleri de getirmeleri gerekir.

 • T.C. Nüfus cüzdanı
 • Esnaf sicil ve kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Bordrolu iki kefil
 • İpotek kıymeti olan mal, mülk
 • Dükkan satın alacaklar dan tapu belgesi
 • Ticari vasıta satın alacaklardan ise sıfır ise satmaca ikinci el ise araca ilişik ruhsat belgesi
 • Kredi devlet faiz destekli olduğundan vergi dairelerinden alınacak olan ”BORCU YOKTUR” yazısı!

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredisine Iyi mi Başvurulur?

Esnafa hususi ayrıcalıklar ile 2020 senesinde verilecek olan bir oldukça kredi imkanından yararlanacak olanlar ilk olarak müracaat yapabilmeleri için kendi meslek odalarına bunu yazılı olarak beyan etmelidirler. Meydana getirilen müracaat 15 gün içinde oda tarafınca inceleri ve eğer olum ile esnafın talebi Türkiye Halk Bankasına iletilir. Bankada müracaat sahibin T.C. kimlik numarasından özellik ile kredi notu kıymetini sorgular. Geçmişe yönelik bir ticari sıkıntısı bankalara karşı yaşatmamış ise talebini onaylar. Müracaat talebindeki miktar esnafın senelik mali bilançosu göz önüne alınarak 200 bin TL kadar onaylanmaktadır. Başvuru yol haritası!

istenilmektedir. Bu imkanlar doğrultusun da kredi kullanmak isteyenler ESNAF KREDİSİ HESAPLAMA ARACINI kullanarak kredilerini hesaplayabilirler.

2020 Yılına Hususi Yatırım Kredileri Başladı!

Kendi çalmış olduğu iş yerini satın almak yada ekmek teknesi olarak gördükleri ticari araçlarına haiz olmak isteyen esnaflarımıza 2020 senesinde adeta gün hayata merhaba dedi.! Alınan karar doğrultusunda tam 500 bin TL kadar verilecek olan krediler ile isteyen iş yerini isteyen esnaf ise çalıştırmış olduğu ticari aracını satın alabilecek. Şartlara uygun tüm büyük, minik esnafımıza verilecek olan bu krediler için vadeler şu şekildedir.

 • İş yeri satın alacaklara verilecek olan üst limit kredi 500.00 TL geri ödeme vadesi en fazla 120 ay aylık ödeme döngüsü 3 ayda bir.
 • Çalıştırmış olduğu ticari aracını satın alacak olan esnafımıza verilecek olan kredi miktarı 500 bin TL kredinin vadesi en fazla 60 ay ödeme şekli ister aylık isterseniz de 3 ayda bir olmaktadır.

Tamamen Faizsiz Kredi Almak İsteyen Esnaflar! Bu Müjde Sizlere

Yeni girişimci, kısaca esnaflığa ilk kez merhaba diyecek olanlar ile bazı kesimdeki esnaflarımıza devletimiz kullanacakları kredinin tüm faiz farklarını karşılamaktadır. Bu olanaklardan yararlanacak olanlar ve onlara hususi sağlanacak olan imkanlar şöyledir.

 1. Kaybolmaya yüz tutmuş sanatkar mısınız? Devletimiz eğer artık günümüzde oldukça fazla yapılmayan iş kollarında olan esnaflarımız desteklemek amacı ile tamamen faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bu meslek kollarımız ise; El dokuma, çini ve bakır işleme, oltu ve lüle taşı işçiliği, ahşap oyma benzer biçimde.
 2. Ustalık belgesi sahipleri.! Eğer 3 senelik ustalık belgesi sahibiyseniz ve 1 yıl içinde de kendinize ilişik bir işletme kurduğunuzu belgeler iseniz tamamen faizsiz esnaf kredisi sizlerde Türkiye Halk Bankasından alabilirsiniz.
 3. Yeni esnaf olacaklar; Esnaflığa kendi iş fikri ile merhaba diyecek olan yeni girişimciler eğer KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alıp sertifika sahibi olurlarsa ve 30 yaşlarını aşmadan hazırladıkları iş planı projelerini kurula imzalatırlar ise Türkiye Halk Bankası üstünden 100.000 TL kadar faizsiz kredi alabilirler.

Esnafa Bu Ay En Düşük Faizli Kredi Veren Banka Hangisi?

Kıymetli esnaflar, sizler için ticari kredi veren bankalar için bir emek verme yürütüyoruz. Böylece her ay size en iyi faiz oranları ile hangi bankanın kredi imkanı sağladığınızı tek bir sayfamızdan öğrenebileceksiniz. Bu ay siz esnaflarımıza en düşük faizli olarak ticari kredi imkanı elde eden bankamız ve imkanları şu şekildedir.

Esnafa-Bu-Ay-En-Düşük-Faizli-Kredi-Veren-Banka-Hangisi

 • Esnaf yada Tecim odası üstünden kredi başvurusunda bulunmayanlara mart ayında iyi faiz oranını ALBARAKA 36 aylık %0.93 faiz imkanı ile elde eden bankamızdır.
 • 48 ile 60 ay vadeler için ise en düşük faizli olarak esnafa kredi veren bankamız ise AKBANK olmaktadır. Bankanın 48 ay vade için uyguladığı faiz oranı aylık %1.20 olurken 60 ay için uyguladığı faiz oranı aylık %1.23 oranındadır.
48 Ay Vadeli AKBANK Ticari Kredi Hesaplaması
Miktar Aylık Taksit Tutarı Toplam Maliyet
20.000 TL 580,00 TL 27.840,23 TL
40.000 TL 1.160,00 TL 55.680,39 TL
60.000 TL 1.740,01 TL 83.520,13 TL
80.000 TL 2.320,01 TL 111.360,41 TL
100.000 TL 2.900,01 TL 139.200,52 TL

 

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>