Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI)

Daha oldukça yeni esnaflık hayatına dahil olmuş girişimcilerimiz nakit gereksinimlerini karşılamak için müracaat yapmayı düşündükleri tek kredi organik olarak Esnaf Kefalet Kredisi ‘tir. Sadece, her kredide olduğu şeklinde bu krediye erişim için bazı evraklar, şartlar vs. hem oda hemde finansman müessese olan Türkiye Halk Bankası tarafınca istenilmektedir. Ortalama olarak 5 senelik finansman sektöründeki deneyimlerimiz neticesinde Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında dört gözle beklenen bir oldukça suali sizler için yanıt verdik. Ek olarak, bir araya getirmiş olduğumuz bu soruların içinde merak ettiğiniz soruların yanıtını da bulamaz iseniz, sizlere yorumlarda gün içinde dönüş sağlamak için kuvvetli bir de ekip oluşturduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Sual ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

En oldukça dört gözle beklenen ve sizler tarafınca sıklık ile sorulan ilk soruya cevap vermek ile adım atmak istedim. Bu sual ” Esnaf Kefalet kredisi Kaç Günde Çıkar. ? ” Bu sürecin averaj süresi minimum 20 en fazla ise 30 iş günü diye biliriz. Sürecin bu denli uzun sürmesinin sebebi ise izlenilen yol haritasındaki kurumların danışma toplantılar ve buna istinaden yaşanmış olan müracaat yoğunluğu oluşturmaktadır. Prosedür gereği müracaat için kurumlara belli bir süre tanınmıştır bu süre zarfı ise;

 1. Tecim yada Meslek Odasının yapacağı toplantı öncesi danışma araştırması için 15 gün
 2. Türkiye Halk Bankası ise müracaat sahibin danışma ve başvurusu pozitif olması halinde ise lüzumlu evrakların tanzim edilip onaylatılması ise minimum 5 iş gününü rahat bulmaktadır.

Sadece şunu’da belirtmem gerekir ki devlet gömü tarafınca odanıza ayırdığı bütçede bu süreci ciddi şekilde uzatabilir.!

Esnaf Kefalet Kredileri Niçin Durduruldu?

Esnaf Kefalet Kredilerinin durdurulmasının tek sebebi devlet tarafınca ayrılan bütçedir. Her yıl devlet esnafa, çiftçiye ve girişimciye desteklemek adına belli bir bütçe ayırır. Ayrılan bu bütçe kapsamında ise;

 1. Bağışlama (geri ödemesiz kredi limitleri)
 2. Faiz destekleme miktarları
 3. Öteki yatırımlara verilecek destek sunar.

belirlenmektedir. Esnaf kredilerinde ise devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Dolayı ile bütçe kapsamında sağlanan bu faiz desteği miktarı bittiği süre esnaf kredisi başvuruları durdurulur. Bu genel anlamda yılık ilk 3 ayı (bütçe belirlenmesi) ile son 3 aylarına (bütçesinin tükenmesi) karşılık etmektedir.!

Esnaf Kefalet Kredisinin Kefil Şartları Nedir?

Daha ilkin sizlere bu probleminin yanıtını detaylı olarak aslına bakılır ise 7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir ? içerimizde yer vermiştik. Fakat bir kerede burada kısa ve net olarak yanıt vermek isterim. Esnaf Kefalet Kredisinin kefil şartları genel anlamda 3 kişiden oluşmaktadır.

 1. Devlet kurumlarından çalışan yada emekli herhangi bir maaşa mensup işyar
 2. Esnaf odasına kayıtlı tüccar
 3. Gene Esnaf odasına kayıtlı olan tüccar

Sadece, müracaat meydana getirilen kredi miktarına gore kimi zaman yalnız 1 çalışan yada emekli bir işyar kafi olmaktadır. Fakat, genel anlamda sizden bu 3 kefil şartını dayatabilirler.! Bu tamamen odanıza kalmış bir istisnadır.! Ek olarak, göstermiş olduğunuz teminata bağlıdır.!

Esnaf Kefalet Kredilerinde İpotek İstenilir Mi?

Kesinlik ile istenilmektedir. Bu döner ana para giderleri için başvurular dahil olmak suretiyle işyeri açma kredisi dahil tüm 7 başlık altında oluşan esnaf kefalet kredisi için geçerlidir.! Talep edilen ipotekler ise genellik ile şunlardır.

 1. Ticari iş yeri ( dükkan )
 2. Konut
 3. Ticari vasıta
 4. Ekspertiz kıymeti olan tarla

Tüm bu ipotek konulanacak olan göç eder ve taşınmazların ne olursa olsun tapularının olması gerekmektedir. Ek olarak üstünde herhangi bir ipotek olmaması gerekir. İstenilen güvence miktarı ise müracaat yapılacak olan esnaf kredisinin miktarına gore belirlenir. Mesela: 150 bin TL miktarın da bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz 250 bin TL değere haiz bir taşınmazı rehin etmeniz gerekir.

Esnaf Kefalet Kredilerinin En Üst Limiti Ne Kadardır?

Hangi kredi müracaat yapacağınıza gore bu oran değişik göstere bilmektedir. İş yeri satın alacaklar için bu limit 500.000 TL kadar çıkmaktadır. Sadece döner ana para giderleri için bu miktar günümüzde tam 200.000 TL olmaktadır. 2020 Yılı öncesinde en fazla döner ana para giderleri için verilen üst miktar 150.000 TL bulunduğunu’da belirtmek isterim. Ek olarak sizler için 200.000 liraya kadar olan bu kredinin tüm kesintileri, faiz oranları ile net elinize vade sonrasında geçecek miktarının hesaplamasını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu detaylı bir halde yaptığımı ‘da belirtmek isterim. Buradan tüm kesinti sonrası elinize geçecek miktarı ek olarak ödeme sonrası iade edilecek olan para miktarına kadar gore bilirsiniz.!

Kredi Notu Esnaf Kredisinde Mühim Mi?

Geldik en zor probleminin cevabına verilmesine. Bu probleminin cevabı birazcık karışıktır. Fakat net olan şey ise kesinlik ile kredi için odanıza müracaat yaptığınız’da kayıtlı olduğunuz meslek odası kredinize onay vermek için sizin kredi notu skorunuzu kaideye almaz! Oda yalnız müracaat belgelerinize ve oda kayıt sürenize ve kefaletinize bakar. Onun haricinde kredi notunuz ile geliriniz ile odanız ilgilenmez. Kredi notunuz ile ilgilenen müessese Türkiye Halk Bankası’dır.! Paranın finansmanı banka olunca’da kredi notu aranan ilk mühim şeydir. Sadece, şu şekilde istisnalar sonucunda Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar ‘da olduğu şeklinde Türkiye Halk Bankası ‘da kredi notu kaideye oldukça fazla almaz, doğal olarak göstereceğiniz teminata ve kefilin gelirine gore.!

 1. Müracaat meydana getirilen kredi miktarı. (Genel anlamda en fazla 50.000 TL)
 2. Gösterilen ipotek kıymeti ve kefillerin maaş, gelir miktarı

Bu iki kural dışı sonrasında kredi notuna bakılmaksızın Türkiye Halk Bankasın ‘dan esnaf kefalet kredinizi alabilirsiniz.

Kaç Ay Sonrasında Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapabilirim?

İletmenizi kurduğunuz şeklinde oda kaydınızı derhal yaptırsanız bile kesinlik ile Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunamazsınız.! Müracaat ‘da buluna bilmeniz için vergi levhanızın çıkmış olduğu zamanı itibarı ile,

 1. Minimum 3 aylık bir ticari geçmişinizin olması.  (Daha ilkin 6 aydır fakat artık 3 ay kafi)
 2. Gene minimum 3 aylık bir meslek odası kaydınızın olması gerekmektedir.

Bu sürede toplamda 12 ay şu demek oluyor ki 1 seneye bulmaktadır. Bu probleminin yanıtı bizzat Bilecik / Bozüyük Türkiye Halk Bankası şubesine giderek KOBİ departmanındaki yetkili ağızdan sizler için öğrendiğimi ‘de belirtmek isterim. Yeri gelmiş iken Türkiye Halk Bankası Şubelerinin Adreslerini buradan bula bilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Öteki Sual ve Cevapları

Buradan siz değerli üyelerimizin bizlere yorumlardan soracağınız soruların cevaplarını maddeler halinde vereceğiz. Bu sorularından bir kaç tanesi

 • Bankadan bireysel gereksinim kredimi var, yinede Esnaf Kefalet Kredisi çekebilir miyim.! (Evet, kullana bilirsiniz. Anacak kredi limitine takılmamanız gerekmektedir.)
 • İllaki ipotek isteniliyor mu ? (Evet, banka tarafınca ne olursa olsun ipotek istenilir.)
 • Şuan devam eden esnaf kredim var oda üstünden ikinci bir kredi başvursun’da buluna bilir miyim ? (Hayır, borcunuz bitene kadar ikinci bir kredi müracaat yapamazsınız.)
 • KOSGEB destekli iş yeri açtım esnaf kredisi alabilir miyim ? (Hayır alamazsınız !)

Eğer mevzu hakkında dört gözle beklenen tüm sorularınızın yanıtını bu içeriğimiz de bulamadı iseniz yorumlar da öteki merak ettiğiniz sorularınızı beliyoruz.

About admin

Check Also

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Sonuçları Açıklandı

2020 tarihinde tüm esnafa verilecek olan KOSGEB işletme faiz destekleri neticeleri nihayet açıklandı. Kazananlar sıralaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>