Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Kredi borcu olan esnafa sicil affı geliyor. Yurttaşlarımız sicil affı ne vakit yürürlüğe gideceğini merak ediyor. Sicil affı yasasından yararlanmak için bir dilekçe ile müracaat yapabilirsiniz. Sizler için sicil affı konusunu araştırdık.

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar müjdesinden sonrasında şimdide sicil affı müjdesi verildi. Son günlerce gündemden düşmeyen kredi sicil affı yasası TBMM.’den poşet yasa ile beraber geçmesi umut ediliyor. Buna bakılırsa, borçlulara, esnafa, kredi kartı ve gereksinim kredilerini ödemeyenlere sicil affı uygulanacak. Hemen hemen yasa tasarısı halinde. Bu hafta poşet yasa ile beraber mecliste kabul edilmesini müteakiben en kısa sürede Resmi Gazete’de yayımlanması umut ediliyor. Kredi Sicil Affı Müracaat Şartları ise Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakiben daha da netleşecek. Buna bakılırsa, 6 ay içinde borcunu ödeyen yada yapılandıran yurttaş sicil affın dan yararlanacak ve tüm borçları silinecek.

Sicil Affı Yasası 2020

Tüm dünyada korona virüs salgını pandemi olarak kabul edildi. Virüs salgının ekonomideki etkilerini azaltmak amacıyla geçen hafta Başkan Erdoğan Iktisat İstikrar destek paketini devreye aldı. Iktisat istikrar paketi kapsamında yasalaşması beklenen maddeler umut ediliyor. Bilhassa tüm vatandaşların sabırsızlıkla beklediği sicil affı yasasının mecliste poşet yasa ile beraber geçeceği açıklandı. Bu hafta içinde Meclisten geçerek Resmi Gazete’ de yayınlarak yürürlüğe girecek olan poşet yasaya sicil  affı eklenecek ve sicil affı yasası ile beraber aynı esnada karşılıksız çek affı da geçeceği açıklandı.

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Sicil Affı Tasarısı Meclisten Geçmesi Planlanıyor

Esnaflar tarafınca sabırsızlıkla beklenen sicil affı meclisin gündeminde. Bankalara borcu olan esnafa verilen ve kara listede bulunan vatandaşların faydalanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bu hafta geçmesi umut ediliyor. Sicil  affı ile beraber aynı esnada karşılıksız çek affı da geçecek.

Bankalara kredi ve kredi kartı borçları sebebiyle kara listeye düşen, sicili bozuk olan,  avukatlık yada icralık olan,  borç kırmızı kalem çekilen esnaf ve öteki vatandaşların yararlanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bu hafta geçmesi umut ediliyor  Türkiye’de Kredi sicil affı yasasından ile binlerce vatandaşın yararlanacağı borçları sebebiyle yapılandırma ve borç kapatma kredilerinden faydalanamayan esnaf ve kişilerin borçlarını ödeyebilme kolaylığı sağlanacağını değerlendiriliyor.

Günlerdir beklenmekte olan kara sıralama affı yürürlüğe girmesiyle birçok esnaf ve sanatkarlar ve borçlu olan vatandaşımızın yüzü gülecek. Bu af yardımıyla bankalardan eli boş dönen yurttaş sicilinin affedilmesi ile beş senelik bekleme süresini atlayarak direkt olarak gereksinim ve konut kredileri çekebilecek. Birçok banka tarafınca da onay verilen sicil affı projesi dahilinde esnafımız ve sanatkarımız uygulamadan faydalanacak.

Kredi Sicil Affı Müracaat Şartları Neler?

Sicil affı yasası ile kullandığı kredilerin faizinin yada ara parasını ödemelerini aksata yurttaş yada karşılıksız çek senet ve ek olarak kredi ve kredi kartı borçlarına zamanında ödemediği için Türkiye bankalar birliği risk merkezine bildirilen kara listeye alınan kişiler ve Kredi çeker vatandaşlar,  düzenleme ile borçlarını yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren (6 ay) altı ay içinde tamamını ödemeleri yada tekrardan yapılandırmaları halinde kara listeden çıkarılacaklar. Doğrusu borcunu orta içinde ödeyen/yapılandıran  yurttaş daha önceki negatif kayıtları silinecek sicili temizlenecek. 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemeyen yada yapılandırmaya yurttaş ise sicilim bozuk olmaya devam edecek ve kredi çekemeyecek. Ek olarak vergi borcu, kredi borcu vb. kamu borçlarına yapılandırma yapılmaktadır.

Kredi Sicil Affı Yasası Uygulaması

Yukarıda anlatıldığı suretiyle vatandaşın Kredi sicil affından faydalanması için yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibariyle altı ay içinde yapılandırma kredisi kullanımı yada borcunun tamamını ödemesi gerekiyor. Bu durumda olmayan yada borcunu yapılandırma yorum yurttaş kara listeden çıkamayacak.

Sicil Affı Yararlanma ve Müracaat Şartlarını Maddeler Halinde Sıralarsak;

  1. Sicili bozan borcun tamamını 6 ay içinde tamamını ödemek.
  2. 6 ay içinde kara listeye düşmenize sebep olan borcu yapılandırmak.

Kredi sicil affı yasası başvurusu kapsamında bankalara başvuruda bulunan vatandaşa bankalar yapılandırma yapabilecekler. Bu durumda yapılandırma meydana getiren yada tekrardan kredi veren bankalara ceza uygulanmayacak.

Sicil affı çıkacak mı? Son durum ile ilgili içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>