Esnaf Kredisi Nedir? Kimlere Nasıl Verilir?

Bankalar tarafınca yada ticari işyeri sahiplerince sıklık ile esnaf ve kefalet kredisi adını duymak tasınız. Banka ve meslek odalarınca hatta görsel ve yazılı basınca sıklık ile dile getirilen esnaf kredisi peki tam olarak nedir? 3 ay ödemesiz olarak oldukca düşük faiz imkanları ile 200.000 liraya kadar verilen bu kredileri kimlere iyi mi verilir? İşte, devletimizde 2 şekilde verilen esnaf kredisinin ne olduğu ve sağlamış olduğu dev avantajlar.!

Esnaf Kredisi Nedir? Sağlamış olduğu Dev Avantajlar Nedir?

Esnaf kredisi özetlemek gerekirse ticari işletme sahiplerine hususi imtiyaz ile verilen bir çeşit ticari kredidir. Bu kredinin en büyük sağlamış olduğu avantajların tablosu ise şu şekilde oluşur.

Tüm kredilerin faiz oranlarından oldukca daha düşük faizli olması Bir oldukca krediye gore oldukca daha uzun vadeli olması
Ödeme taksitlerinin 3 ayda bir olması. Kredi üst limitinin oldukça yüksek olmasıdır

Esnaf kredisi ticari işletme sahiplerine 2 şekilde verilmektedir. Bu  2 biçim ise tam olarak şu şekildedir.

Bağlı olduklar Tecim yada Meslek Odaları üstünden Hususi yada Devlete ait bankalar tarafınca verilmektedir.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Esnaf kredisinin kimlere verileceğini oda toplantısında belirlenmektedir

Esnaf kredisinin kimlere verileceğini oda toplantısında belirlenmektedir

Esnaf kredisi vergi levhasına haiz tüm esnafa verilir. Sadece! birazcık öncede bahsetmiş olduğumuz şeklinde 2 şekilde verilen bu kredilerin müracaat şartları da 2 ‘ye ayrılmaktadır. Eğer bu şartları sağlamıyor iseniz her iki şekilde ‘de sizlere sunulan bu olanaklardan yararlanamazsınız.! 2 ayrı şekilde sunulan esnaf kredisinin kuşkusuz ki en büyük avantaj sağlayanı tüccarın kendi meslek odaları üstünden olan krediye giden yol haritasını takip etmesidir. Bunun en büyük sebebi ise düzgüsel yollardan bankalar ‘dan kullanılacak krediye gore oldukca fakat oldukca daha düşük faiz imkanları ile finansman imkanı sağlamasıdır. Şimdi gelin isterseniz, hem bank hemde meslek odaları tarafınca sağlanan bu kredilerin hem avantajlarını, hemde müracaat için izlenmesi gerekilen yola bir bakalım.

Esnaf yada Tecim Odaları Tarafınca Verilen Kredi İmkanları

Eğer oldukca düşük faiz ve geri ödeme koşulları tarafınca en avantajlı esnaf kredisi kullanmak istiyorsanız sizlere kesinlik ile tavsiyemiz kendi meslek odanız tarafınca kullanılacak olan kredidir. Daha ilkin bu krediler ile ilgili bir oldukca hesaplama işlemlerini sizler için Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üstünden yaptığımız için tekrardan bir hesaplama yapmayacağız. Sadece, gene bir tablo üstünden sizlere elde etmiş olduğu imkanlardan bahsedeceğiz.

Aylık %0.5 den başlamış olan faiz imkanları sağlamaktadır. 200.000 liraya kadar üst limitli kredi kullana bilirsiniz.
3 ayda bir ödeme imkanlarından yararlana bilirsiniz. 48 ay vadeli 16 ödeme olanaklarından istifade edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak ise odanız sizin ihtiyacınız olan şeyleri gözeten kredi olanakları ‘da ek olarak sağlamaktadır. Pekala tüm bu imkanlardan istifade edebilmeniz için sizden talep edilecek olan oda şartları nedir ? Gerçi bunların neler bulunduğunu da sizlere daha ilkin  7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? ‘de açıklamıştık fakat bir kez daha burada ele alalım.

 1. Kesinlik ile minimum 3 ay süresince kendi odanıza kayıtlı olmanız gerekmektedir.!
 2. Bir tane işgören minimum 2 tanede esnaf odasına kayıtlı kefil beyan etmeniz gerekir.
 3. Devlete ilişkin herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.
 4. İpotek sahibi olmanız, yada rehin gösterecek eşinize dostuna ilişkin bir mala haiz olmanız gerekir.
 5. KOSGEB’den yararlanmamış olmanız gerekmektedir.!
 6. Halen devam eden esnaf kredinizin olmaması gerekir.!

Bu 3 mühim şartı sağlamanız halinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredileri imkanlarından aşağıdaki şekilde müracaat yapmanız durumunda yararlana bilirsiniz.

 1. İlk olarak bağlı olduğunuz meslek odanıza Esnaf Kredisi kullanmak istediğinizi dilekçe ile beyan etmelisiniz.
 2. Oda her hafta kurulan kurul tarafınca başvurunuzu inceleyecektir. Eğer, başvurunuz da herhangi bir sorun yol ise talebinizi Türkiye Halk Bankasına iletecektir.
 3. Müracaat talebinizi Türkiye Halk Bankası ‘da inceleyip, lüzumlu evrakları sizden talep edip kredinize onay verecektir.

Esnaf kefalet kredisi en üst limiti ne kadar? diye merak ediyorsanız bunu ‘da detaylı olarak bu bağlantımız ‘dan inceleye bilirsiniz.

Bankalardan’da Esnaf Kredisi Kullana Bilirsiniz!

Eğer minimum 6 aylık olarak oda kaydınız yok ve vergi levhasına haiz iseniz o süre size son umar bankalar üstünden esnaf kredisi kullanmak kalmaktadır. Günümüzde bir oldukca banka esnaf kredisini vergi levhasına haiz tüccarlarımıza vermektedir. Doğal olarak bu krediden de istifade edebilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Ek olarak gene kredi başvurusu için bazı evraklarından tanzim edilmesi gerekir. Bankalar tarafınca hususi olarak ” KOBİ ” ismindeki departmana müracaat yapmak için lütfen şu şartlara uygun olup olmadığınızı bir kendinizce istişare ediniz.!

 1. Banka kredi notunuz nedir? (KKB findeks kredi notu en mühim olan şarttır. Eğer bu şartı sağlamıyor iseniz üzülerek belirtmem gerekir ki hiçbir bankadan ticari kredi alamazsınız.)
 2. 6 Aylık bir ticari geçmişe haiz misiniz ? (Bankalarda ticari geçmişinize bakar. Bunun sebebi ise istenilecek belgeler içinde olan gelir beyanınızı gore bilmektir.)
 3. Kefil yada ipotek sahibi misiniz ? (Verilecek olan esnaf kredisinin teminatı için bunlar kesinlikle sizden talep edilecektir.)

Bu ana şartları sağladıktan sonrasında; vergi levhanız ve senelik mali bilançonuz ile esnaf kredisi veren bankalara başvurunuzu kimlik belgeniz dahilinde sağlaya bilirsiniz.!

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>