Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaflar nefes kredisi alarak derin bir nefes alıyor! Nefes kredisi veren pek oldukça banka bulunmaktadır. Bu bankaların müracaat ve kredi şartlarını, vade ve faiz oranlarını sizler için araştırdık.

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Yeni esnafa kredi veren bankalar yardımıyla işyeri açabilen gençlerimize müjde! Bu müjde yardımıyla esnaflarımız nefes kredisi lansman fırsatına haiz olacaklar. Esnaflarımıza Devlet destekli nefes kredisi verilmeye başlandı. Denizbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası şeklinde nefes kredisi başvurusu meydana getiren esnaflar KGF teminatı ile 0,83 faizli krediye müracaat sayfasından ulaşabilecekler. Uzmanlar nefes kredisi için son müracaat zamanı dolmadan anlaşmalı bankalarda esnafların işlem yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Güvence Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank ortaklık ile hayata geçirilen, Kobilerin düşük faizli kredi kullanmalarını Sağlayacak olan Nefes Kredisi başvuruları başladı. Piyasalardaki ekonomik sıkıntılardan en oldukça etkilenen kobileri rahatlatmak amacı ile uygulamaya konulmuş olan desteğin başvuruları Denizbank ve Ziraat Bankalarına yapılmaktadır. Kobilerin bu krediyi kullanmaları için tecim ve endüstri odaları ile tecim borsalarının mevduatlarını Denizbank ve Ziraat bankalarına aktarmalarından  dolayı kullanabilmektedir. Bu kredi de üst limit olarak 150 bin lira ve 12 ay vadeli Nefes Kredisini % 9.9 faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

Sizde nefes kredisi lansmanından faydalanabilirsiniz.

Sizde nefes kredisi lansmanından faydalanabilirsiniz.

Nefes Kredisini Kimler Kullanabilir?

Kobilerin ekonomik sıkıntılarına gidermelerine destek olmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Güvence Fonu tarafınca mevduatların Ziraat Bankası ve Denizbank’a geçirme edilmesi karılığında kullandırılan bu desteği kullanmak isteyen kobilerin bu krediden faydalanabilmeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olmaları gerekmektedir. Bu üyeliğin haricinde başka kriterlerde bulunmaktadır. Bu tarz şeyleri sıralamak gerekirse;

 • Vadesi geçmiş vergi ve sgk borcu bulunmayanlar
 • İflas yada fesih sürecinde bulunmayanlar
 • Bankalarda kanuni takibe intikal etmiş borcu bulunmayanlar

Ziraat Bankası ve Denizbank tarafınca verilecek olan Nefes kredisine kişi olarak yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Bu krediye müracaat yapabilmek için Kobi tanımına uygun olmanız gerekmektedir.

Müracaat Koşulları Nedir?

İşletmelerin 150 bin liraya kadar 12 ay vadeli ve % 9,9 faiz oranı ile kullanabileceği Nefes Kredisi müracaat koşullarının neler olduğu hakkında detaylı bir informasyon vermek isterim. Bu krediden kimlerin yararlanabileceği ve kimlerin müracaat yapamayacağı hakkında detaylı bir sıralama bulunmaktadır. Nefes Kredisi müracaat koşulları ve sizlerden istenilen evrakların neler olduğundan anlatmak gerekirse;

 • Senelik cirosu 40 milyon TL’nin altında ve çalışan sayısının 250 kişiden azca olan doğrusu kobi tanımında bir işletme olmanız gerekmektedir.
 • TOBB’a üye oda ve borsalara üye olmanız gerekmektedir.
 • Müracaat zamanı itibari ile minimum 1 senedir etkinlik gösteriyor olmanız.


nefes-kredisi

Başvurmak için kobi tanımına uygun olmanız gerekiyor.

Göstermiş olduğunuz etkinlik alanınızın aşağıdaki listeden birisi olmamanız gerekmektedir.

 • Eczaneler
 • Kooperatifler
 • Döviz ofisi / bürosu
 • Factoring şirketleri
 • Emlakçılar
 • Mali müşavirler
 • Yeminli Mali müşavirler

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan kobiler Nefes Kredisine müracaat yapabilmektedirler. Müracaat yapmak için standart kredi başvurusunda istenilen evraklara ilave olarak bağlı bulunulan oda ve borsadan alınmış ve bu kredinin isminin belirtildiği üyelik belgesini götürmeniz gerekmektedir. Kobilerin bu krediden faydalanmaları için kredi başvurularını Denizbank ve Ziraat Bankası şubelerine yapmaları gerekmektedir.

Faiz Oranları ve Ödeme Koşulları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olan işletmelerin kullanabileceği bir kredi olan Nefes kredisinin harcamaları, faiz oranı, üst limiti ve taksit miktarının ne kadar olduğu hakkında informasyon vermek gerekirse;

 • Taksit sayısı maksimum 12 aydır
 • Ödemeler aylık taksit şeklindedir.
 • Senelik faiz oranı % 9,9
 • KGF kredisi müracaat harcaması 250 liradır.
 • Kredi kullanım esnasında 250 lira tahsis tutarı alınmaktadır.
 • KGF komisyonu % 0,5
 • Kredi üst limiti 150 bin liradır.
Faiz oranları ve ödeme koşulları

Faiz oranları ve ödeme koşulları

Sizde yukarıda belirttiğimiz müracaat koşullarına uyuyorsanız Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Müracaat Sayfasında işlem yapabilirsiniz. Bu mevzuda detaylı informasyon almak isterseniz Denizbank KGF destek hattına 0 212 355 10 55 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz

Hangi Bankalar Nefes Kredisi Veriyor?

 • Denizbank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankasıdır.

Esnafa can suyu durumunda ki bu desteğin son müracaat zamanı dolmadan Denizbank, Ziraat Bankası ve nefes kredisi veren bankalara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB tarafınca verilen bağışlama, teşvik ve öteki esnaf kredisi desteklerine müracaat sayfasından ilk kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Yukarıda kredi alabilmek için kobi tanımında olmanız icap ettiğini ifade etmiştir.

Kriter​ Mikro Minik Orta
Çalışan Personel Sayısı ​ ‹ 10 ​ ‹ 50 ​ ‹ 250​
Senelik Net Satış ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​
Senelik Mali Bilanço ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​

Kobi tanımı içinde yer alabilmeniz için mikro ölçekli işletmelerde çalışan sayısının 10, senelik net satış kazancının 3 milyon olması gerekmektedir. Minik ölçekli kobi sayılabilmeniz için çalışan personel sayınızın 50 olması ve senelik net satışın 25 milyondan fazla olması gerekmektedir. Orta ölçekli işletmelerin ise 250 çalışan sayısına haiz olması ve senelik net satışlarının 125 milyon TL olması gerekiyor.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>