Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredileri

TESKOMB ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası kefaleti ile tüm esnafa tam 1 yıl ödemesiz 3o bin TL den 150 bin TL kadar düşük faizli işletme destekleme gereksinim kredileri Türkiye Halk Bankası aracılığı 2020 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Bakanlar kurulu sonucu ile hazinenin %50 faiz yardımı ile sağlanan bu kredi ile ister işletmenizin gereksinim duyan makine alımlarında bulunabilir, ister iseniz ticari araçlarınızı sıfırı ile yenileyebilirsiniz. Esnaf Kefalet Kredileri ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanmak isteyen yurttaşlarımızın hangi lüzumlu evrakları temin etmesi gerektiği ve size hususi sunulan bu imkanlara ilişik faiz oranları ile hesaplamalarını sizler için bu alanda sergiledik.

Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredileri

Senelik olarak esnaflar için bir araya gelen bakanalar kurulu sonucu ile 2020 senesinde de tüm esnafımızı yakından ilgilendiren bir oldukça kredi paketleri tanzim edilmiş ve resmi gazete yayımlanmıştır. Türkiye Halk Bankası ile finanse edilen faiz desteğininde gömü tarafınca karşılan bu kredi paketleri içinde faizsiz krediler den tutunda senelik %4 şeklinde simgesel oranlar ile oluşturulan kredi imkanları dahil bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kefaleti ile tüm esnaflarımıza sağlanan kredi paketleri aşağıdaki gibidir.

7 Hususi esnaf kredi paketi her derde ilaç olacak.!

 1. İşletme Kredisi; Tüm esnaflarımızın gereksinim duyduğu ham madde alımı ve döner ana para giderlerinin karşılanması amacı ile oluşturulan bir pakettir. Program kapsamın da en fazla esnafımız 150 bin TL kredi başvurusunda bulunabilir ve vade olarak en üst ay olan 24 ay seçeneğini kullanabilmektedir.
 2. Tesis Kredileri; İşletmelerin gereksinim duydukları yeni makine alımları için 60 ay vade seçenekleri ile oluşturulan bir pakettir. Arzu eder iseniz 150.000 TL kadar başvurularda bulunabilirsiniz.
 3. İstihdam Destekleme Kredileri; Ülke ekonomisinin canlanması amacı ile oluşturulan bu paket ile esnafımız 150 bin TL üst limit ile almış olduğu krediyi 1 yıl ödemesiz ve sonrasında 36 ay geri ödemeli bir halde kullanabilir. İşletmenin gereksinim duyan yeni makine alım haricinde eskimiş olan işletme makinelerini de bu imkanlar dahilinde değiştirebilirsiniz.
 4. İhracat İşletme Kredileri; KOBİ’nin ülke dışına ürün ihracat etmesi amacı ile alacağı özellik ile teknolojik bazdaki makine giderleri için oluşturulmuş olan bir olanaktır.Bu olanak dahilinde 150.000 TL üst limitli alacağını krediyi 1 yıl ödemesiz 48 ay vadeli olarak geri ödeyebilirsiniz.
 5. İskonto Kredi Olanakları; İle kısa süreli olarak iş yerinizin gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. En fazla kullanacağınız kredi için 9 ay vade seçebilirsiniz.
 6. Taşıt Edinme ve Bakım Onarım Kredileri; Sıfır alacağınız araçlar için 60 ay vadeli 150 bin üst limitli kredi paketidir. İkinci el alacaklar ise minibüs, otomobil ve kamyonet için en fazla 3 yaş otobüs almak için ise 5 yaşa kadar bu imkanlardan cari yıla nazaran yararlanabilir. Mevcud araçlarını onarıma sokacak yada aracın gereksinim duyduğu bakım ile yedek araç-gereç alımlarında bulunacaklar bu paket kapsamında 48 ay vadeli olarak yararlanabilir.
 7. Kamyonet Sıfırlama; Eskimiş olan ticari araçlarını yenisi ile değişiklik yapmak isteyen esnaflar, eğer aracınız 10 yaşlarında büyük ise 36 ay vadeli krediniz bu paket ile sizi bekliyor.

Faiz Oranları ve Uygulanan Kesinti Miktarları

1 yıl ödemesiz olarak dahil esnaflara verilen bu kredi imkanlarının faiz oranları kredi vadesine nazaran değişmektedir. Eğer belirtilen programlar kapsamında en fazla 12 aylık vadelerde başvurularda bulunur iseniz en fazla siz uygulanacak olan faiz oranı senelik %4 dür. 12 aydan daha çok vadeler ile başvuruda bulunacak esnaflarımız için ise senelik %5 oranında bir faiz uygulanır. Hangi vade de başvuruda bulunur iseniz bulunun sizden nakit olarak yapılacak kesintiler ise aşağıdaki şeklinde olacaktır.

 • Kredinin tamamının geri ödenmesi ile size iade edilecek olan %1 bloke ana para kesintisi
 • %1.5 Müracaat yaptığını birleşke tarafınca alınan gider.
 • %1 Risk Fonu Kesintisi; Esnafın zor durumda kedisini ödeyemediği zaman fon aracılığı ile o ay ki taksitinin ödenmesini elde eden olanak
 • TESKOMB tarafınca %0.25
 • %0.25 de Bölge Birliği tarafınca kesilen harcamalar.
 • Son olarak %0.5 de Halk Bankası tarafınca alınan komisyon miktarıdır.

100.000 ile 150.000 TL arasındaki kesintiler dahil olmak suretiyle geri ödeme tablosunu esnaf kefalet kredi hesaplama sayfamızda daha ilkin sizler için yer vermiştim.

Iyi mi Başvurabilirsiniz, Şartları Nedir?

Müracaat sahibi öncelik ile bu imkanlardan yararlanacağını yazılı bir dilekçe ile kendi meslek odasına yapması gerekmektedir. Meslek odası esnafın bu talebini Türkiye Halk Bankasına bildirir ve müracaat sahibinin KKB Kredi notu değerinde bir mesele yok ise kredisini onaylar. Sadece müracaat miktarı esnafın gelir beyanına nazaran hesaplanacağı için talep etmiş olduğu kredi miktarı onaylanmayabilir.Müracaat şartların da her miktar için kefil talep edilir iken 30 bin TL ve üstündeki başvurularda banka tarafınca ev vasıta şeklinde ipotekler talep edilebilmektedir.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>