Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Şartları

Geçtiğimiz günlerde esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafınca faizsiz esnaf kredisi verileceği açıklanmıştı. Sonrasında Gömü ve Maliye Bakanı tarafınca 40 bin işletmeye 20 milyarlık paket sağlanacağının müjdesi verildi. milyonlarca esnafın yüzünü güldüren bu habere bir yenisi daha eklendi. Hükumet tarafınca esnaflara kredi desteğinin yanı sıra geleneksel mesleklere avmlerinde kira desteği, markalaşma, vergi ve prim teşviki, tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulmasına kadar 10 adımlık büyük bir paket hazırladı. Detaylar haberimizde..

Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Daha evvelki günlerde belirli şartları taşıyan esnaflara Halkbank tarafınca toplamda 22 milyar TL’lik faizsiz kredi kullandırılacağı açıklanmıştı.  Halkbank faizsiz esnaf kredisi hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz. Bunun üstüne Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamalarda 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredi paketinin yanı sıra birçok alanda da destek sağlanacağı da belirtilmiştir. Hükumet tarafınca esnafa kredi desteğinin yanı sıra sağlanacak olan öteki destek sunar ise şu şekildedir;

 1. Geleneksel alanda etkinlik gösteren meslek gruplarına avmlerinde kira desteği,
 2. Markalaşma desteği, 
 3. Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği,
 4. Vergi desteği,
 5. Prim teşviki,
 6. Toplumsal güvenlik,
 7. Kredi desteği,
 8. Finansman desteği,
 9. Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destek sunar,
 10. Oda kayıtlarında kolaylık desteği sağlanacaktır.
Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Tecim Bakanı Pekcan bu desteklerin artmaya devam edeceğini açıklarken; “Markalaşma projesini hayata geçireceğiz.” şeklinde açıklamalarda da bulunmuş oldu. Bakan Pekcan tarafınca meydana getirilen açıklamalar neticesinde verilecek olan desteklerin içerikleri ise şu şekilde;

Markalaşma Desteği Kapsamında;

Pekcan yapmış olduğu açıklamalarda markalaşma projesinin hayata geçirileceğini söylemişti. Ufak olarak sayılabilecek işletmelerin fuar, eğitim ve markalaşma forumlarına katılımlarına lüzumlu destek sunar sağlanacak. Ufak işletmelerin büyütülmesi adına emekler yapılacak. Bu kapsamda verilen markalaşma desteğiyle ufak işletmeler de gelişme yoluna gidecek.

Kredi Desteği Kapsamında;

Esnafa elde eden kredide sübvansiyon oranı yüzde 20’den yüzde 100’e çıkartılmıştır. Bu kapsamda doğru orantılı olarak uygulamadan faydalanan kişilerin sayısı da 600 bine yaklaşmış oldu. 2020 senesinde ufak esnaf işletmelerini desteklemek adına birçok alanda destekleme verilecek. Kredi desteği alanında işyeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammade ihtiyaçlarının giderilmesi adına esnaflara sağlanan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırımı imkanı 2020 senesinde da devam edecek.

Geleneksel Alanlarda Etkinlik Gösteren Mesleklere Sağlanan Kira Desteği Kapsamında;

Geleneksel, sanat içerikli ve kültürel alanlarda etkinlik gösteren kişilerin, avmlerine kurduğu işyerlerindeki rayiç bedelin maksimum 1/4’ünden kiraya verilerek, satış alanının toplamının minimum binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılacaktır.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği Kapsamında;

Kurulacak olan bu kooperatifler esnafların satışa sundukları malı etken bir halde piyasadan alabilmesi için destek olacaktır. Bu kapsamda sağlanan destek ile esnaflar sattıkları ürünün tedariğinde ve satılmasında kar etmiş olacak.

Esnaflara Sağlanan Vergi Desteğine Devam Edilecek;

Rahat usulde etkinlik gösteren işletmelerin ticari kazançlarının 9 bin TL’lik kısmı üstünden gelir vergisi talep edilmeyecektir. Vatandaşların emekliliğinin peşinden oluşan Toplumsal Güvenlik Primi ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede mevcut emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir artış meydana gelmiştir.

İşyeri İçin Bir Ustalık Belgesi Kafi Olacaktır

İşyeri birden fazla şahıs ile açılıyor ise yada açılmış fakat birden fazla şahıs ile etkinlik gösteriyor ise bir tane ustalık belgesi kafi görülecektir. Bu kapsamda her insanın ustalık belgesi almasına gerek kalmayacaktır.

Esnaflara sağlanacak kolaylıklar

Esnaflara 2020 senesinde pek oldukca kolaylık sağlanacak.

Odalara Kayıt Olurken Kolaylık Sağlanacak

Düzgüsel standartlarda esnafların odalara kayıt yaptırmaları için ustalık belgesi yada aynı eşitliği sağlayacak belgeler talep ediliyordu. Yeni getirilen düzenleme neticesinde ilgili Esnaf ya da Tecim Odalarına kayıt yaptırırken ustalık belgesi yada dengi bir belge talep edilmeyecektir. 

Alışveriş Merkezlerinde Yer Verilecek

Getirilen yeni düzenlemeler neticesinde il ve ilçelerde bulunan avmlerinde esnaf vatandaşlara da yer sağlanıyor. Esnaflara etkinlik gösterecekleri işe bakılırsa toplam satış alanlarının minimum %5’i kadar yer imkanı sağlanacak.

Perakende Satış Gerçekleştiren İşletmelere Kolaylık Sağlanacak

Perakende satış gerçekleştirmek suretiyle işletme kuran esnafların, işletmesini açmak ve faaliyete geçirmek içinde bazı hususları yerine getirmesi gerekiyor. Bakanlık tarafınca açıklanan 10 paketin içinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve faaliyetlerini kolay bir halde sürdürmeleri adına avantajlar sağlanmıştır. Bu alanda satış gerçekleştirecek ve açılıştan faaliyete kadar geçen sürede belirlenecek olan kriterler esnaflara yarayacak şekilde tekrardan düzenlenecektir.

İşletmecilerin Noter Tasdiki İle Uğraşmasına Gerek Kalmayacak

Daha evvelden esnafların defter onaylarını Noter’den onaylattırmaları gerekiyordu. Sadece esnafa sağlanan kolaylık paketlerinin içine bir yenisi eklendikten sonra esnafların artık Noter’le uğraşmasına gerek kalmayacağı bildirildi. Esnafların defter onayları Gelir İdaresi tarafınca elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. 

Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği

Esnafların işletme gereksinimlerini gidermeleri adına birçok destek verilmektedir. Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini deklare etti. Bu kredi yardımıyla KOBİ Kıymet Paketi ile senelik kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan mikro ve ufak ölçekli işletmelere kredi ve finansman desteği verilecek. İhracat ve İmalat sektöründe etkinlik gösteren işletmelere maksimum 1 milyon lira, hizmet sektöründe etkinlik gösteren işletmelere ise maksimum 500 bin TL destek verilecektir. Toplamda 40 bin tane işletmeye kredi imkanı sağlanacak olup 6 ay geri ödemesiz kredi için %1,54 oranında faiz uygulaması yapılacaktır. Bakan Albayrak mevzuya ilişkin şu açıklamalarına bakılırsa sağlanacak kredinin bilgileri şu şekildedir;

Sağlanacak olan paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacaktır. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Paket 13 tane bankanın kendi inisiyatifine bakılırsa hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredi için uygun görülen faiz oranı yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ Kıymet Kredisi kapsamında verilecek olan bu kredinin Gömü’ye herhangi bir tesiri bulunmamaktadır. Bu sayede bankacılık sektörü sıhhatli bir yapıya ulaşacak ve 40 milyona yakın işletme Ekonomik anlamda rahatlama yaşayacak. Bakan Albayrak 2020 senesinde Ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Esnaflarımız için bu yıl KOSGEB tarafınca genel olarak 30 bin TL. faizsiz kredi verileceğine ilişkin bir izahat yapılmadı. Sadece birçok kamu ve hususi bankanın KOBİ avantajları ile düşük faizli kredileri verilmeye devam etmektedir.

Sizde işyeri sahibi iseniz yada sıfırdan bir işletme açacak iseniz, esnaf kredisi çekerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

One comment

 1. İçerikten yola çıkarak rahatlıkla kredi çektim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>