Esnafa 500 Bin Lira Düşük Faizli Kooperatif Halkbank Kredisi

Esnaflarımıza 3 yeni kredi müjdesi verildi. Esnafımıza 500 bin lira limitli 120 ay vadeli işyeri kredisi, 500.000 TL. yeni vasıta alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank tarafınca 150 bin lira olarak verilen düşük faizli esnaf kredi limitinin 200 bin liraya yükseltildiğini deklare etti. İşte ayrıntılar..

Esnafa 200 bin TL Düşük Faizli Kredi

Buna bakılırsa Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile Halk Bankasına meydana getirilen başvurular sonucunda alınmakta olan 150 bin lira limitli ve 3 yıl vadeli esnaf kefalet kredilerinin limitleri 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnafa  500 bin TL. Limitli Düşük Faizli Kredi

İkinci müjde olarak esnaflarımız bundan sonrasında sıfır kilometre yeni ticari vasıta alımlarında Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli 500 bin lira düşük faizli birleşke vasıta alım kredisi çekebilecekler. Bu kredinin vadesi 5 yıl ile sınırı olan olup, faiz oranı ise Birleşke tarafınca belirlenecek. Vasıta kredisi veren bankaların tüm kredi faiz oranlarından daha düşük olması planlanıyor.

Ticari Araç Alımlarına 500 Bin Lira Kredi

Ticari Vasıta Alımlarına 500 Bin Lira Kredi

Esnafa verilen ticari vasıta kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Ek olarak bankalar vasıta satın almak isteyen esnaflar için %100 kısmını karşılarken bireysel müşteriler için %80’e kadar limitlendirilir.  Bankaların bir kısmının verdiği ticari vasıta kredileri 4 yıl vadelendirilirken, bazı bankalar ise yalnız 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu vasıta kredisine tam 60 ay vade meydana getirecek ve faiz oranı ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Bu demek oluyor ki otobüs, kamyonet, kamyon, binek vasıta ve benzeri alımlarınızda 500 lira düşük faizli esnaf kredisi kullanılırken aylık %0,41 oranından faiz hesaplaması yapılacak. Bu destek ticari vasıta kredisi anlamında Türkiye’nin en ucuz kredisidir.

Esnafa 500 Bin TL. İşyeri Satın Alma Kredisi

Esnafa 500 bin lira 3. kredi müjdesi ise şöyleki; Bundan sonrasında esnaflarımız yeni bir işyeri yada dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile 500 bin lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar.

Kredinin maksimum limiti 500 bin lira olacak.

Kredinin vadesi ile konut kredilerinde olduğu benzer biçimde 120 ay (10 yıl) olarak belirlenecek.

500 bin lira dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 10 yıl vadeli olarak düşük faiz pozitif yanları ile taksitlerini ödeyecek.

İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman

İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman

Esnaflarımız daha ilkin işyeri satın almak istediklerinde bankalar tarafınca verilen konut ve mortgage kredilerine müracaat yapıyorlardı. Bu kredilerin en düşük faiz oranları ise %0,90 – %0,95 seviyesinde idi. Ek olarak bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya harcaması, yangın sigortası benzer biçimde her yıl minimum 600-700 lira gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince olduğu söylense de, yoktan yere esnafın cebinden her yıl para çıkmasına niçin olmaktadır. Devletin verdiği bu destek 10 yıl vadeli ve 500 bin lira limitli olup, hiçbir banka bu limitte 120 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir. Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 yıldan fazla verilen krediler için senelik %5 seviyesindedir. Senelik %5 olan faiz 12’ye bölündüğünde ise çıkan sayı aylık %0,41’dir. Şu demek oluyor ki esnafımız aylık %0,41 faiz oranı ile 500 bin lira işyeri kredisi alacak. Bundan daha uygun finansman elde eden Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur.

500 Bin TL. Kredi Şartları Nedir?

Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımızın ilk olarak Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik şartlarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekiyor. Esnaf kefalet kredi talep eden birleşke ortaklarından bazı şartları taşımalarını talep ediyor. Ilk olarak kooperatife iyi mi üye olunacağını inceleyelim.

Ortak olmak için etkin durumda esnaf olmak ilk şarttır.

İkinci koşul olarak esnafın tecim siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekiyor.

Üçüncü koşul ise esnafın işyerinin yada ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım.

Son koşul ise eğer esnaf başka bir İl yada İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife ortak olamıyor.

Bu şartları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla beraber ortak olabilmek için yazılı olarak bir dilekçe ile müracaat yapmak gerekiyor. Ortak olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile beraber Esnaf Kefalete 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabiliyorlar. Meydana getirilen bu müracaat sonucunda kooperatif;

Müracaat sahibi esnafın talebini inceler ve mâli durumunu araştırır.

Esnaf Kefalet Kredi Müracaat Şeması

Birleşke Halk Bankasına yapılacak başvuruda esnafın kefaletini karşılayacağı için kefalet limitini tespit eder.

Birleşke uygun gördüğünde talebi Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir danışma işlemi de Halkbank tarafınca yapılır.

Banka tarafınca da talebi uygun görülen esnafa 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Müracaat aşamaları yukarıda yer almakta olan görselde anlatılmıştır.

500 bin liralık esnaf kredisi haricinde Halk Bankası tarafınca 3 değişik program dahilinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir. Bunun için;

  • Unutulmuş mesleklerden birini seçerek işletme açmak,
  • KOSGEB bağışlama kredi desteği almaya hak kazanmak ve bunun sonrasında başvurmak,
  • Ustalık belgesine haiz olduğu meslek branşında bir işletme oluşturmak gerekmektedir.

500 bin lira düşük faizli esnaf kredisinden yararlanmak için, eğer birleşke üyesi değilseniz, vakit geçirmeden kooperatiflere üye olmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama bağlantısından sizler için yapmış olduğumuz örnek kredi hesaplamaları ile ilgili data sahibi olabilirsiniz.

2020 senesinde da uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunan TESKOMB’ dan kredi alabilirsiniz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>