Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi

Esnaf satın alacakları iş yeri için 500 bin TL kadar düşük faizli kredi imkanı sağlanacağının müjdesi verildi. Ek olarak 2020 senesinde gelen bu güzel haberde daha ilkin en üst limit 150.000 TL olan Halk Bankası ile (TESKOMB) Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile verilen işletme kredisi limitlerinin de 200 bin TL çıkarıldı. Kendi iş yerinin sahibini devlet destekleri olmak isteyen esnaflar için verilen iş yeri satın alma kredisinin faiz oranları peki ne kadar?

Yeni İş Yeri Alacak Olan Esnafa 500 Bin TL Düşük Faizli Kredi!

İlk kez AKP gurup toplantısında konuşan zamanı Başbakanımız Binali YILDIRIM esnafımıza iki tane kredi müjdesi vermişti. Bunlardan bir tanesi iş yeri satın alacak olanlar için hakikaten sevindirici bir haberdi. Bir diğeri ise de işletme giderleri için nakit çözüm arayanlara yönelikti. İsterseniz ilk olarak Başbakan tarafınca verilen bu müjdeli habere değinelim sonrasında ise bu iki kredinin de şartlarını ela alalım.

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi Müjdesi

”Daha önceleri kredi kullanan esnaf sayısı, 15 yıl ilkin 63 bin talihli esnafımız kredi kullanabiliyordu. Bugün ise tam 450 bin esnafımız onlara sağladığımız bu ucuz kredi imkanlarından yararlanabiliyor. Daha önceleri esnafımız kredi sınırları 2002 senesinde bir tek en fazla 5.000 TL alabiliyordu, doğal olarak bunun 5 de 1 de harcamaya gidiyordu. O zamanlar bu kadar üst limite verilen kredinin faiz oranı ise %47 civarlarındaydı, doğrusu almış olduğu paranın yarısını banka kesiyor yada faiz alıyordu. Tam bir soygundu sizin anlayacağınız. Şimdi ise biz esnaflara sağladığımız kredinin en üst limiti 150.000 TL faiz oranı ise %0 ile %4,5 arasındadır.  Ek olarak Kefalet Kooperatifleri var daha önceleri sadece 402 tanesi bu imkanlardan bağlı oldukları üyelerine olanak sağlıyordu, şimdi ise tam 900 kooperatifimiz bu imkanları sağlayabilmektedir. Yeni bir müjdemiz var HALK BANKASI İLE TESKOMB ile yaptığımız emekler sonucunda 2017 senesinden itibaren esnaflarımızın kullanacakları işletme kredilerinin limitleri 150.000 TL den 200.000 TL çıkarıyoruz, iş yeri satın alacaklar içinde tam 500.000 Bin TL düşük faizli kredi imkanları sağlanacaktır. ”

Devlet Destekli İş Yeri Satın Alma Şartları Nedir?

Şuan için 5 yıl vadeler ile sağlanan işletme gereksinimleri için verilen kredi vadesi muhtemelen bu yeni düzenleme ile de gene aynı şekilde kalacaktır. Kredinin faiz oranları da gene değişmeyen bir oranda kalacaktır. Sadece iş yeri satın almak için esnaflara sağlanacak olan kredi paketinin vadesi ise düzenleme sonrasında 120 aya kadar çıkarılacağı ön görülmektedir. İş yerlerinin satın alınması için verilecek olan bu kredinin faiz oranları şuan için TESKOMB resmi sitesinde belirtilmedi için sizler ile ne yazık ki bu oranları paylaşamıyoruz. Peki şartlar ne olacak ?

Türkiye Halk Bankası tarafınca istenilen şartlar da gene büyük olasılık ile değişmeyecektir. Buna gore her iki kredi paketinde de müracaat meydana getirecek olan esnafımızdan istenilen şartların en başlangıcında,

  1. Müracaat yapanın devletimize herhangi bir vergi borcunun olmaması.
  2. Tüm bankalar tarafınca öncelikli olarak aranan müracaat sahibinin KKB Kredi Notu değerinin yüksek olması.
  3. Kredi müracaat miktarına gore kefil
  4. Yapacakları miktara gore senelik mali bilanço (gelir/gider defteri) oranlarının yüksek olması
  5. Esnaf ve Sanatkar odasına kayıtlı olması
  6. Birleşke tarafınca belirtilen sınırlar içinde esnaflık yapmak

öncelikli olarak aranan şartların en başlangıcında gelecektir.

Başvurular Direk Esnaf Odasına Yapılacak!

Satın almak istediğiniz sıfır yada ikinci el iş yeri için kredi başvurularını direkt bağlı olduğunuz meslek odasına yapmanız gerekmektedir. Müracaat şartlarına uygun görülen esnaflarımızın oda tarafınca onayı alınması ile beraber talebi Türkiye Halk Bankasına gönderilir. Bundan sonraki süreç ise bir tek bir tek Halkbank ile sizin aranızda ilerlemektedir. Müracaat için banka sizden

  1. Satın alacağınız iş yerinin tapusunu
  2. Kredi müracaat evraklarının imzalanması
  3. Nüfus cüzdanınızı

Talep edecektir. Banka tarafınca anlaşmalı ekspertiz onayından sonrasında krediniz banka tarafınca mevduat hesabınıza en geç 5 iş günü içinde aktarılacaktır.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>