Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi, girişimciler için geri ödemesiz bağışlama ve devlet destek programları kapsamında teşvik kredilerini müracaat yapanlar için kullandırdı.

Bu yılda teşvikler kapsamında devlet destek programları kapsamında yürütülen emek harcamalar ile esnaf, kobi, ziraatçi ve girişimcilere faizsiz kredilerden, devlet teşviklerine kadar yeni krediler yapmaya devam etmektedir. Bu kapsamda emekliler için faizsiz kredi emekli farkları ve banka promosyon ödemeleri, Kobi ve esnaflara verilecek 50 bin lira faizsiz kobi kredisi için devlet işletme kredi faiz desteği, ÇKS’ye kayıtlı ziraatçi ve üreticiler için ziraat ve hayvancılık alanında proje karşılığında Genç çiftçilere 30 bin lira köy dönüş bağışlama kredileri 2020 senesinde da verilecek kredi, teşvik ve hibelerden birkaçıdır.

esnafa-çiftçiye-girişimciye-özel-destekler

Esnafa çiftçiye girişimciye hususi destek sunar

Esnafa nefes ve can suyu

Hükümet tarafınca yürütülen çalışmaların sonucunda esnaf ve minik kobiler için 50 bin lira faizsiz kredilerin ödemeleri yapılacak ve 2020 senesinde aynı buna benzer özellikte destek programı oluşturularak esnaf ve kobilere 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisi verilmeye devam edilecek. 2020 senesinde esnafa verilecek kredi desteği böyle de bitmeyecek. Geçtiğimiz günlerde meydana getirilen % 0,83 faizli lansmanında meydana getirilen açıklamalar ile Kobilere senelik % 10 faiz oranın altında krediler yeni yılda esnaflara verilecek.

Ziraat ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri 2020

Ziraat Besin ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca verilen devlet destekleme ödemeleri 2020 senesinde da Ziraat bankası vasıtasıyla ÇKS’ye kayıtlı ziraatçi ve üreticilere verilmeye devam edilecek.

Çiftçilere ödenecek olan Devlet desteklemeleri ödemeleri dekar başına ve kilo başına ödenecek olan rakamlar ise buradan öğrenilebilir.

Devlet bankaları vasıtasıyla işçi, işgören, ziraatçi, esnafa devlet destekleri 2020 verilmeye devam edilecek.

Ziraat bankası vasıtasıyla ödenecek olan devlet destekleme ödemelerinin yanında devlet bankaları olan Vakıflar bankası, Halk Bankası benzer biçimde bankalarda esnaf ve memura düşük faizli ve faizsiz kredi ödemeleri yapılacak.

finansman

Ziraat ve Hayvancılık

30 bin lira faizsiz finansman

Esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaya devam edilecek. Bunun için esnafların bağlı bulundukları Esnaf Kefalet Kooperatifine müracaat yapmaları ve başvurularının gerekseme duydukları taleplere bakılırsa değerlendirildikten sonrasında başvuruları Halk bankasına iletilmesinin arkasından bankanın da başvuruya onay vermesi halinde esnaflara Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli olarak verilen kredilerin aynısı esnaflara 30 bin lira  faizsiz kredi kapsamında verilecek. Vakıfbank’tan da memurlara hususi düşük faizli krediler verilmeye devam edilecek.

Ulusal Ziraat Projesi

Ziraat ve hayvancılık alanında yeni model üretime geçilmesi ile 2023 yılı hedeflerinin başlangıç yılı olarak kabul edilecek ve  ziraatçi ve üreticilere hazırladıkları projeler karşılığında % 50 bağışlama destekleri verilecek.

milli-tarım

Ulusal Ziraat Projesi

Milli Tarım Projesi ile hayata geçirilecek yeni model üretim de Tarıma havza bazlı üretim modeline geçilecek ve devlet tarafınca belirlenen 941 havzada hangi ürünün ekileceğine devletin karar verilmiş olduğu ürünler ekilecek ve bu ürünleri ekmeyenlere devlet destekleme parası ödenmeyecek. Ulusal Ziraat Projesi kapsamında destek verilecek tarımsal ürünlere ve illere buradan ulaşabilirsiniz.

Genç ziraatçi projesi devam edecek

Geçtiğimiz yıllarda senesinde ÇKS kaydı güncel olan ve Ziraatçi kayıt sistemine kayıtlı olan 24 ila 30 yaş arasındaki genç çiftçilerin genccifci web sitesi üstünden hazır projeleri seçerek müracaat yaptıkları benzer biçimde 2020 senesinde verilecek olan bağışlama destekleri içinde aynı sistem üstünden müracaat yapmaları gerekecek. 24 – 30 yaş aralığındaki ÇKS’ye kayıtı olan çiftçilerin bu kredilerden yararlanabilmesi için ülkemizi ihtiyacı doğrultusunda geliştirip oluşturacakları niteliklerde etkinlik alanına uygun şekilde proje yazdırması ve bu projelerinin kabul edilmesi şartını yerine getirmeleri gerekecek ve müracaat yapanlara ve bu krediyi almaya hak kazanan çiftçilere Ziraat Bankası ödeme meydana getirecek. Proje ile 16 binden fazla gencimiz hibeye hak kazanmıştır.

Bağışlama almaya hak kazanan her çiftçiye 30 bin lira bağışlama ödemesi yapılacak ve 3 yıl süreyle 315 milyon ayrılan bütçeden ödemeler karşılanacak. Genç çiftçilere ödenecek olan bu paranın bir kısmı direk olarak çiftçilerimize ödenirken, hayvan talebinde bulunan çiftçilerimize ise gene TİGEM tarafınca inek, koyun ve keçi alımı yapılarak teslim edilecek.

Bankalar

Ziraat ve hayvancılık kredi veren Ziraat bankası ile beraber 2020 senesinde Şekerbank, TEB ve Güvence Bankası da çiftçilere hususi düşük faiz  oranları ile krediler vermeye devam edecek. Bu kapsamda çiftçilere 2020 senesinde  düşük faizli ağıl ve dam inşa etme, arıcılık, süt hayvancılığı, tavuk çiftliği kurulumu benzer biçimde düşük faiz oranları ile traktör kredisi, yem kredisi, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredileri de bu alanlarda 2020 senesinde çiftçilere verilecek olan ziraat ve hayvancılık kredileridir.

Bu bankalardan düşük faizli kredi almak isteyen çiftçiler yürürlüğe girecek olan göç eder ipotek yasası ile beraber hayvan ipotekli hayvan kredisi ve gerekseme kredileri çekilebilecek yada başvuruda bulunan çiftçilerin üstlerine kayıtlı arsa, tarla benzer biçimde arazilerinin banka tarafınca ipotek alınarak da krediler verilebilecektir.

Kobi ve Girişimcilere Hususi

Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecektir.

Kobi ve Girişimcilere Hususi

Girişimci ve Kobiler için verilen Kosgeb destek sunar başlıkları ise şöyleki;

  • Kobi-gel projesi
  • KOSGEB İşbirliği güç birliği projesi
  • Endüstriyel uygulama Programı
  • KOSGEB Teknopazar Bağışlama Kredi desteği
  • Arge ve inovasyon projeleri
  • Kosgeb sıfır faizli kobi kredisi
  • Genel destek programı
  • Girişimcilik destek programı
  • Gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı
  • Tematik proje destek programı

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, TESKOMB’ a borcu olan esnafın gecikme faiz oranlarının indirileceğini duyurdu. 1 aya kadar olan gecikmelerde faiz oranı yüzde 16′ ya, 1 ayı geciken borçlar için ise gecikme faizi oranı yüzde 20′ ye çekildi.

Kosgeb tarafınca Kobi ve  girişimcilik destekleri kapsamında verilecek olan desteklerin başlıkları altında kobi ve esnaflar destek sunar verilmeye devam edilecektir.


About admin

Check Also

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>