Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi 2020

Halkbank tarafınca 25.12.2019 tarihindeki Resmi Gazetesinde gösterilen Cumhurbaşkanlığı sonucuna gore önceki yıllarda esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile beraber 2020 senesinde esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

Genç girişimcilerin kullanacakları Kosgeb girişimci bağışlama ve kredilerinde ve Kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında etkinlik gösteren esnaf ve sanatkarlara Halkbank Faiz indirimi Müjdesi geldi. Son zamanlarda ekonomiye can verecek hamleler içinde esnafa nefes aldıracak faiz indirimi haberi geniş yankı buldu.

Halkbank Yüzde 50 Faiz  İndirimi

Halkbank esnaf ve KOBİ lerin önceki yıllarda kullandıkları kredilerin ödemelerinde yüzde 50 faiz indirimi yapmış oldu.

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndiriminden ESKK tarafınca kredi kullananlar ve ödemeleri 2020 yılına devreden esnaflara yararlanabilecektir. Ek olarak Kosgeb tarafınca Genç Girişimcilere kullandırılacak olan Mesleki eğitim kapsamındaki kredilere de %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Halkbank faiz indirimlerinden birisi de esnaflara 30 bin liraya kadar kullandırılan ekipman ve hammadde kredileri oldu. Buna gore esnaflara makine ekipman demirbaş alımlarında ve işyeri modernizasyonlarında hammadde ve döner ana para ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacak kredilerde de indirim oranı yüzde 100 olarak belirlendi.

Esnaf ve Sanatkarlara Faiz İndirimi Müjdesi

Minimum bir senelik ustalık belgesine haiz ve bu meslek kolunda işyeri sahibi olan girişimci esnaf ve sanatkarlar 2020 yılı içinde kullanacakları esnaf kredilerinde yüzde 100 faiz indirimli olarak kredi kullanabilecektir. Sadece söz mevzusu indirimlerden son bir yıl içinde işletmesini kapatmış olan ve vergi mükellefiyetini sonlandırmış olan esnaflar yararlanamayacaktır.

Gösterilen karar ile ilgili faiz indirimlerinde Kosgeb tarafınca kullandırılacak bağışlama ve kredilerde yüzde 100 faiz indirimi yapılmasına dair kararda netleşti. Buna gore Ufak ve Orta işletmeleri geliştirme ve destekleme kurumu olan Kosgeb Mesleki eğitim kapsamında kredi kullanan genç girişimcilere faiz indirimi meydana getirecek. Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan ve 30 yaşını tamamlamamış ve projesi kabul edilen genç girişimci esnaflara 2020 senesinde 100 bin liraya kadar kullandırılacak olan bağışlama ve kredilerde yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Sadece 2020 yılına devreden krediler bu kapsamda sayılmayacak.

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olduğu andan itibaren geleneksel sanatla alakalı kıymeti kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında etkinlik gösteren esnaf ve sanatkarlar 2020 senesinde kullanacakları kredilerde faiz indirimlerinden yararlanmak için Halkbankasından kredi kullanmaları gerekiyor.

Halkbank Yüzde 50 Esnaf Kredisi Şartları

Halkbank tarafınca faiz indirimli olarak kredi kullanmak isteyen esnaflar ise başvurularında işletmelerinin etken şekilde devam ettirdiklerine dair belge ve esnaflık faaliyetlerini aynı meslek branşında sürdürdüğünü ve başka bir iş ile meşgul olmadığına dair Tecim odasına kayıtlı bir ticari işletme sahibi yada ortağı olmadığına dair taahhütname alındıktan sonrasında kredi onaylanmaktadır.Aksi takdirde kredi kullandırılmaz ve müracaat onaylanmaz. Son 5 yıl içinde aynı işletme için değişik kamu kuruluşlarından bağışlama ve kredi desteği alan esnaf ve sanatkarlara aynı işletme için aynı faiz indirimi uygulanamaz diye karara bağlanmıştır. Esnaflar son 5 yıl içinde faiz indirimlerinden yararlanmış ve yapılandırılmış kredilerinde söz mevzusu faiz indirimden yararlanamayacaktır.

Son zamanlarda bankaların peşpeşe yapmış oldukları faiz indirimlerine ek olarak esnaf ve sanatkarlarında bu kapsama alınmış olması esnaf ve sanatkarların 2020 yılı içinde de desteklenmeye devam edileceklerinin müjdesi olmuş oldu.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>