Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Konut alımları için bankalardan finansman sağlamak isteyenlere alınacak olan konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar kredi verilir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım ise peşinat olarak yatırılır. Peşinatlı ev almanın yanı sıra peşinatsız alınacak olan konutun tamamına kredi veren bankaların olduğundan da söz etmek mümkündür. İçeriğimizden 2020 senesinde ev almak için ne kadar peşinat gerekiyor sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Bankalar Konut Kredisinde Ne Kadar Peşinat Alıyor?

Ev almak isteyenlerin peşinat olarak ödemesi ihtiyaç duyulan meblağ evin değerinin %25’ine denk gelen kısmıdır. Örnek olarak 300.000 değerinde bir ev buldunuz ve bunu almak istiyorsunuz. Bankalar 300.000 lira tutarındaki bu ev için sizden 75 bin lira peşinat talebinde bulunacaktır. Bu kadarlık bir ödeme yapmanız ev almanız için sizden talep edilecektir. Mortgage kredileri satın alınacak olan eksper hesaplamasında kıymet biçilen tutarın % 75’ine kadar verilmektedir.

Birçok banka konut kredisi ürünlerinde genel anlamda bu kıymet üstünden kredi vermekte, yüzde yirmi beş oranında peşinat almaktadır. Peşinat ödemeler alacağınız kredinin dosya masraflarının daha azca olmasına ve ödeyeceğiniz aylık taksit tutarının daha makul bir rakama denk gelmesi açısından tüketicilere peşinat ödemeleri avantaj sağlamaktadır. Bu peşinatı iyi mi bulabilirim, peşinat ödemeden kredi alamaz mıyım diyenler için tüm detaylar yazımızda.

ev-almak-için-ne-kadar-peşinat-gerekli

Evin değerinin %25’i peşinat olarak adlandırılmaktadır.

Mortgage % 25 Peşinat Verme Şartı

Bankalar tarafınca uzun vadeli olarak verilen mortgage için % 25 peşinat ödemesi yapılması gerekiyor. Bu da 100.000 liralık bir kredinin  25.000 lirasının peşinat olarak verilmesi anlamına geliyor.  Satın alacağınız evin değerinin % 25’ine denk gelen meblağ kadar peşinatı ödemeden konut kredisi almak istiyorsanız kendiniz üstünden yada aile fertlerinden eşiniz olabilir, gereksinim kredisi alarak peşinatı bununla tamamlayabilir ek olarak üzerinize kayıtlı bir eviniz bulunuyorsa bu evi bankaya ipotek ettirerek de peşinatsız ev kredisi alabilirsiniz. Yalnız ev almak isteyenler peşinatı denkleştirmek için kendi üzerime kredi çekebilir miyim sorularına cevaben kredi çekmenin tavsiye edilmediğini söylemek isteriz.

Ev almak için (eğer ev sıfırdan başlamıyorsa) ev peşinatı için bankalarda kredi çekmenin tavsiye edilmediğini belirtilmektedir. Peki niçin ? Tüm araştırmalar gösteriyor ki eğer başlangıç için bir birikim yapmamışsanız, sonradan mortgage ile kira öder şeklinde ev kredisine başvurmak istiyorsanız bu iki kredinin geri ödemelerinde sonradan güçlük yaşanması ihtimali devasa yükseklikte.

Mortgage sisteminde 2 ay geri ödeme aylık taksitleri ödeyemediğiniz de hukuki mevzular devreye girdiğinden peşinat için ayrı bir kredi çekerek mortgage kredilerinin geri ödemelerinde bir güçlük yaşamamanız ve fena duruma düşmemeniz için bankalardan kendi adınıza ayrı kredi çekmemek daha zekice olacaktır. Dolayısıyla birazcık birikim yapmış olup sonrasında bu sistem ile ev kredisi alarak ev sahibi olma yolunda birazcık daha sabır etmeniz tavsiye edilmektedir. Ailenizin üstüne konutu var ise ya da otomobiliniz var ise ve peşinat için otomobilinizi satmak istemiyorsanız aracınızı yada konutunuz bankaya ipotek göstererek gereksinim kredisi çekebilirsiniz fakat size tavsiyemiz; para durumu hava durumunu şeklinde heran değişebileceğinden uzun vadeli bir sistemle yola çıkacaksanız öncesinde ayrı bir borç yükü altına girmemelisiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Alabilir miyim?

Kredi çekmeden yada peşinat ödemeden konut kredisi iyi mi alabilirim diyenler için bankaların peşinatsız mortgage ürünleri deva olmaktadır. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için kesinlikle oturduğunuz evin yada satın alınacak olan evin bankaya ipotek olarak göstermeniz gerekecektir. Bazı bankalar ise evin değerinin tamamına peşinatsız konut kredisi vermektedir. Buna bir örnek Akbank peşinatsız mortgage gösterilebilir.

Elinizde peşinat yokken ve ipotek ettirecek konutunuz yokken size konut kredisi verecek ve vermek isteyen kuruluşlardan uzak durmalısınız. Bu yöntemler ile dolandırılan binlerce yurttaş peşinatsız ipoteksiz paralarını bu dolandırıcılara kaptırdı ve sonunda mağdur oldu. Sizde mağdur olmak istemiyorsanız ev satın alacağınız vakit kesinlikle bankalara başvuruda bulunmalı tüm bilgileri ile peşinatlı yada peşinatsız ve kredilerinin iyi mi verildiğini öğrenmenizde yarar var.

konut-kredisi

Bankalar ev kredisi veriyor.

Akbank Peşinatsız Mortgage

Akbank peşinatsız mortgage ile evin değerinin tamamına mortgage vermektedir. Yeni evlenenler, emek harcama hayatına yeni başlayanlar, ve peşinat ödemek istemeyenler için Akbank peşinatsız mortgage ile alacağınız evin değerinin % 100’üne ekpertiz bedelinin tamamına kredi alabilir durağan(durgun) faizli bu kredi ile geri ödemelerde faiz artışlarından etkilenmeden taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Bunun için ipotek edilecek bir konutunuz olması gerekiyor. Ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.

Finansbank Peşinatsız Mortgage

Finansbankası da peşinat ödemek istemeyenlere evin değerinin tamamına kredi veren bir dğer banka olarak karşımıza çıkıyor. Banka mevcut evinizin yada satın alınacak olan evin ipotek karşılığında peşinatsız 180 ay vadeli mortgage ile sizi peşinat derdinden kurtulabilir. Ayrıntılarını ve öteki konut kredisi ürünlerinin özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Güvence % 100 Mortgage

Güvence bankası peşinat ödemek istemeyen tüketicilere  240 ay vadeli durağan(durgun) yada değişken faiz oranlı, yeni alınacak ve mevcut evi ipotek ettirerek satın alınacak olan evin değerinin % 100’üne peşinatsız konut kredisi veriyor. Ayrıntılar burada mevcut.

Ek olarak geçtiğimiz günlerde yaşadığımız darbe girişiminin ve duyuru edilen OHAL uygulamasının peşinden Emlak konut Gyo da darbenin ekonomiye tesirinin ortaya kaldırılması için fiil planını gelecek günlerde açıklayacak. Söz mevzusu fiil planında ise konut kredilerinden alınan % 25 peşinat şartının % 20 ye düşürülmesi planı var.Haberlere mevzu olan açıklamanın ilerleyen günlerde detaylı bir halde açıklanması umut ediliyor. Plan hayata geçirilirse % 25 peşinat koşul % 20 oranına düşürülecek.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi alarak ev alabilirsiniz. Ek olarak Birevim şeklinde firmalar da uygun taksit seçenekleri ile faizsiz olarak ev almanıza destek olacaktır. Faiz oranlarının yükselmesi ile beraber konut alımları artık hayalden öteye geçememektedir.

Ziraat Bankası 0,98 Faizli Konut Kredisi

Sadece Ziraat Bankası yeni yılda hazırlamış olduğu konut kampanyası ile müşterilerinin yüzünü güldürecek. Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan inşaat şirketlerinden yapılacak olan alımlarda faiz oranı 1,78 olacaktır.

ziraat-bankası-konut-kredisi

Ziraat Bankası konut kredisi

1,78 olarak belirlenen faiz oranı, konut şirketlerinin faiz maliyetlerini karşılaması sebebi ile 0,98 oranına çekilebilmektedir. Yeni dönemde düşük faiz oranlarından yararlanarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgiyi size en yakın banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eski faiz oranı yüzde 2,19 idi. Yapılacak olan faiz indirimi ile banka müşterilerinin düşük maliyetler ile konut sahibi olmaları sağlanacaktır.


About admin

Check Also

TOKİ Başvurusu 2020 Şartları 3+1 Daire Ödeme Planı

Toplu Konut İdaresi  TOKİ bildiğimiz benzer biçimde ülke genelinde daha evvel bir konutu olmayan ailelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>