Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ev hanımlarına 15 bin lira girişimcilik faizsiz kredisi verilecek. İş oluşturmak, dükkan açmak kendi ayaklarının üstünde durmak isteyen ev hanımları için Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca girişimcilerin ve ev hanımlarının desteklenmesi kapsamında 2 yıl geri ödeme alınmayan 15 bin lira faizsiz kredi ödenecek. Krediden yararlanmak isteyen ev hanımları, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilecekler.

EV HANIMLARINA 15 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Girişimci ev hanımlarına sağlanan 15.000 TL. faizsiz kredi için herhangi bir harcamada gerekmiyor. Bayanların yalnız iş kurmaları ve bu kapsamda Toplumsal Yardımlaşmaya başvurmaları kafi. 15 bin lira kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay süresince taksit ödemesi yapılmıyor.

Girişimci Bayanlara kosgeb kredisi veriliyor. Bunun için bir proje geliştirmek ve bu proje ile başvurmak şartlar içinde yer ediniyor.

24 ay sonunda ödeme yapmayan süregelen ev hanımları girişimciler, geriye kalan 6 yıl sürede eşit taksitler halinde geri ödeniyor. Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenlerin, projeleri ile beraber Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflara işyeri açma kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Müracaat sonucunda girişimcinin talebi Vakıflar tarafınca ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilecektir.

Girişimci hanımefendilerin ikamet ettikleri adreste bulunan vakıflara giderek müracaat yapmaları gerekmektedir. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ nda bulunan kurul araştırma yaptıktan sonrasında beğenmiş olduğu projeleri onaylıyor. Fon tarafınca kişiye verilecek olan meblağ aktarılıyor.

KIRSAL ALANDA HİBE DESTEĞİ

Meyve bahçesi projesi geliştiren ve başarı göstermiş olan girişimcilere ise bağışlama kredi verilmesi kararlaştırıldı. Buna bakılırsa meyve bahçesi projesi için Devlet desteği talep eden bir girişimci (11 yıl) 132 ayda borcunu ödeyecek. Meyve bahçesi kuran girişimci ilk 5 yıl 60 ay süresince ödeme yapmayacak ve geriye kalan 72 ayda borcunu aylık taksitler halinde ödeyecek. Eğer girişimci projesinde başarı göstermiş olursa, ödemelerini tertipli olarak yapanlara ödemesi son 1 yıl kaldığında geriye kalan meblağ HİBE olarak verilecek. Doğrusu girişimci vatandaşımıza, son bir senelik ödemesi bağışlama edilecek. Hibeden yararlanmak isteyen girişimci için mühim bir koşul mevcut. Meyve bahçesi açan girişimci hibeden yararlanması için işletmesinde minimum 2 hanımefendi çalıştırmak zorunda. Minimum 2 hanım çalıştırmayana bağışlama verilmiyor. Bu koşul haricinde meyve bahçesi oluşturmak isteyen girişimcilerin;

  • Herhangi bir toplumsal güvencelerinin olmaması,
  • Esnaf olamaması,
  • Herhangi bir maaşlarının olmaması,
  • Bankalardan kredi alamıyor olmak,
  • Meyve bahçesi kurulumu ve bakımı mevzusunda bilgili olması,
  • Herhangi bir Devlet destekli projeden faydalanmamış olmak gerekiyor.

Ev hanımlarına kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz. Senetsiz kredi imkanı ile siciliniz bozuk olsa da kredi alabilirsiniz.

ESNAF BAYANLARA 50 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Bu destekle beraber esnaf bayanlara KOSGEB tarafınca 50 bin liralık faizsiz kredi verilmesi için hazırlıklar başladı. Yakında müracaat tarihleri ve süreleri duyuru edilecek ve hanımefendi adam tüm KOBİ’ler bu destekten faydalanacaklar. Müracaat yapmak için hanımefendi esnaflarımızın e-kobi kaydı ve bildirge işlemlerinin şimdiden tamamlamaları gerekiyor.

Ev hanımlarına faizsiz kredi

Ev hanımlarına faizsiz kredi

DÜKKAN AÇMADAN ÖNCE KOSGEB’E BAŞVURUN!

Gene KOSGEB girişimci bayanlarımıza nerede ise tüm destek paketlerinde %10 daha çok ödeme yapıyor. Adam girişimciler %60 seviyesinde ödeme alırken, bayanlar %70 oranlarında destek alıyorlar. Buna bakılırsa ev hanımları ve girişimci bayanlar dükkan açmak istediklerinde ilkin kursa katılıp, sonrasında müracaat formu dolduracaklar. Başvurusu kabul edilen bayanlar ondan sonra dükkanlarını açıp, destek ödemelerini alacaklar.

Bu anlamda değerlendirildiğinde devlet eli ile girişimci hanımefendilerin daha oldukça desteklendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Mikro krediler, Kosgeb destekleri ya da bakanlık tarafınca verilen destekleme ödemeleri ile iş kuran birçok hanım girişimci bulunmaktadır. Ek olarak iş planı hazırlayıp Kosgeb’ e sunmanız durumunda, doğal olarak sertifikanızın olması koşulu ile, verilen bağışlama ve destekleme ödemelerinden faydalanabilirsiniz. Ek olarak Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile de destek sağlayarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

2020 senesinde Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı tarafınca girişimciler için düzenlenen yeni bağışlama programları bulunmaktadır. Bu programlara müracaat yaparak da bağışlama alabilirsiniz.


About admin

Check Also

100 Baş Koyun Fizibilite Raporu 2020 Güncel

Koyun yetiştiriciliği mi yapmak istiyorsunuz? bu işe girmeden evvel detaylı bir fizibilite raporu hazırlanması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>