Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri 2020

Geçtiğimiz yılda olduğu benzer biçimde evde bakım maaşları 2020 senesinde da verilmeye devam ediyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca verilen evde bakım maaşları hasta, engelli ve yaşlı kısaca bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını elde eden kişilere verilir. Yatırılan maaş ne kadar, evde bakım maaşı kimlere verilir ve evde bakım maaşı şartları nedir hepsine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı

Devletimizde 2020 yılı itibariyle 517 binden fazla şahıs evde bakım maaşı almaktadır. Dar gelirli ailelerin evde bakım aylığı almaya hakları bulunmaktadır. Devlet tarafınca verilen bu ödemeler yardım niteliğindedir. Evde bakım maaş yardımının amacı; aile içinde muhtaç bir şahıs var ise ve o kişiye bakacak kişiye devlet tarafınca evde bakım yardımı verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Şartlar

Evde bakım maaşı alabilmek için 4 koşul bulunmaktadır. Bunlar;

1-) Ailenin gelir kriterine uygun olması:

Evde bakım maaşı alabilmek için istenen şartlardan en mühim ve en oldukca araştırılan koşul gelir kriteri şartıdır. 4 kişilik ailenin evde bakım maaşı alabilmesi için gelirleri toplamda 5.608 TL olmalıdır. Bir kişinin dikkate alınacak gelir kriteri 1.402 TL‘dir. Bu gelir kriteri asgari ücret ile belirlenmektedir. 2020 yılı ile asgari ücret 2.324 TL olmuştur. Buna ek olarak asgari geçim indirimi 220 TL olarak verilmektedir. Verilen bu asgari geçim indirimi bir vergi desteğidir. Asgari ücretten vergi desteği olan asgari geçim indirimi çıkartıldığında 2.104 TL kalmaktadır. Şahıs başı gelir 2.104 TL’nin 3’te 2’sinin altındaysa şahıs evde bakım maaşı alabilmektedir. Şu demek oluyor ki şahıs başına düşen gelir 1.402 TL altında olmalıdır. Hesaplama meydana getirecek olursak; 4 kişilik bir ailenin hane geliri 1.402*4= 5.608 TL’nin altında olmalıdır. Hane için hesaplamalar yapılırken şahıs başına düşen gelir kriteri dikkate alınmalıdır.

  • 2 şahıs ailede 2.804 TL
  • 3 şahıs ailede 4.206 TL
  • 4 kişilik ailede 5.608 TL
  • 5 kişilik ailede  7.010 TL altı olması gerekmektedir.

2-) Hastanın bakıma muhtaç olması:

Eski düzenlemeye bakılırsa muhtaçlığı belirleyen raporda %50 nin üstünde engelli ve ağır engelli yazması gerekliydi bu mevzu ile ilgili yeni bir düzenleme getirilmiştir. Engel oranına bakılmaksızın 18 yaşlarının altındaki çocuklar için raporda “hususi şart ya da oldukca hususi şart gerektirir” ifadesi yazması yeterlidir. 18 yaşlarının üstündekiler için de “tam bağımlı” ifadesinin yazması yeterlidir. Yeni uygulamada ağır engelli ve engelli oranı belirtilmeden yeni gelen kanun ile evde bakım maaşı alınabilir. Çalışan engelliler tarafınca dört gözle beklenen mevzuya açıklık getirirsek; çalışan engelliler evde bakım maaşı alamamaktadırlar.

3-) Hastanın sıhhat kurulu raporu

4-) Minimum 8 saat bakım:

Bu koşul aynı ev içinde yaşamayanlar için geçerlidir. Şahıs, bakmış olduğu kişiyle aynı evde değilse bu koşul aranmaktadır. Gün içinde belirlenen saatlerde toplam 8 saat baktığında evde bakım maaşı alınabilmektedir. Bu saatlerin tespiti ise kurum ile yetkili kişiler tarafınca çevre kontrolü ve hane ziyaretleri ile sağlanmaktadır.

2020 Senesinde Evde Bakım Maaşı Kaç Paradır?

Evde bakım maaşı almak için belirlenen şartlara uygunluk sağlandığı takdirde alınacak olan maaş 1.460 TL’dir. 2020 senesinde %15 oranında gelen zam ile Haziran 2020′ a kadar evde bakım maaş ücretlerinde ek zam söz mevzusu değildir. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ödenen bu evde bakım maaş yardımı başvuruları ise Aile ve Toplumsal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin başvurusunda, bakıma muhtaç engelliden, ailesinden yada yasal temsilcisinden istenen evraklar şu şekildedir;

 • T.C Kimlik numarası beyanı,
 • Engelli sıhhat kurulu raporu,
 • Kişilerin gelir ve mal durumunu belirten yazılı beyan ve taahhüt beyanı ile ilgili belgeler,
 • 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Engellinin vasisi var ise buna ilişkin mahkeme sonucu,
 • Anne ve baba boşanmış ise boşanmaya ilişkin mahkeme sonucu

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Evde bakım maaşı alan kişilerin aylıklarını sorgulamasının iki yolu bulunmaktadır. Bunlar SMS ya da E-devlet sistemi üstünden yapılmaktadır. Resmi işlerin artık neredeyse hepsini kolaylıkla halledebildiğimiz e- devlete T.C kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yaptıktan sonrasında “Engelli Evde Bakım Ödeme Detayları Sorgulama” sayfası yardımıyla evde bakım maaşları sorgulanabilmektedir. Sisteme kaydı bulunmayan kişiler PTT’den gizyazı alabilir ve e- devlet sistemine kayıt oluşturabilmektedir. SMS yolu ile sorgulama yapmak isteyen kişiler için maaşlarını Ziraat Katılım Bankalarından almış olduğu takdirde öğrenebilmektedirler. BAKIYE yazıp, 4747′ SMS atılarak yapılabilmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama e-devlet

Evde Bakım Maaşı Ödenen İller

İlgili Bakanlık tarafınca il il yatırılan evde bakım maaşları 2020 yılı Şubat ayı sonlarına kadar toplam 35 ile yatırılmıştır. İlerleyen günlerde de yatırılmaya devam edecektir. Şuan için evde bakım maaşı ödenen iller;

 1. Adana
 2. Adıyaman
 3. Afyonkarahisar
 4. Aksaray
 5. Amasya
 6. Ankara
 7. Antalya
 8. Aydın
 9. Balıkesir
 10. Bayburt
 11. Bilecik
 12. Bolu
 13. Bursa
 14. Denizli
 15. Diyarbakır
 16. Edirne
 17. Hatay
 18. İstanbul
 19. İzmir
 20. Karabük
 21. Kayseri
 22. Kırıkkale
 23. Konya
 24. Malatya
 25. Manisa
 26. Mersin
 27. Muğla
 28. Ordu
 29. Osmaniye
 30. Sakarya
 31. Samsun
 32. Şanlıurfa
 33. Tokat
 34. Uşak
 35. Zonguldak


About admin

Check Also

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>