Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Bir yakınınız nüzul oldu yada devamlı olarak bakıma muhtaç duruma düştü. Bu yakınınızın devamlı evde bakım gerektirdiğinden, Devletin verdiği aylıktan yararlanmak istiyorsunuz. Bu maaşın belirli şartları var. Bu içeriğimizde evde bakım aylığı almak isterim diyen yurttaşlarımız için, lüzumlu şartlar, müracaat koşulları, bu yıl itibariyle ödenen maaş miktarı, evde bakım maaşı almak için gelir hesaplaması sorularını yanıtlayacağız. Mevzu hakkında sorularınız olursa, içeriğimiz en alt bölümünden YORUM yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

Korona virüs salgını ile ilgili tedbirler kapsamında engelli vatandaşlar ile evde bakım parası alan vatandaşlara yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Selçuk bu yardım ödemelerinden faydalanan vatandaşların rapor süreçlerine ilişkin alınan yeni sonucu deklare etti.
Bu kararların yanında ek olarak SGK tedbirleri kapsamında, sıhhat raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak yitirilmesine uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım aylığı Devletin hususi bakım gerektiren vatandaşlara sağlamış olduğu her ay tertipli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan yurttaşlarımızın evde bakım maaşı yardımıyla kişisel gereksinimlerini karşılayabilmesidir. Maaştan yararlanmak için belirlenmiş şartlar vardır.

E-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde Bakım Maaşı ödemelerini e-Devlet üstünden T.C kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonrasında arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Detayları Sorgulama özelliği Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen şartlar şunlardır.

# Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı (1. ŞART) 2020

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet etmiş olduğu görülen kişiler başına düşen averaj gelirin hesaplanmasıdır. Bu hususda SGK tarafınca 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin şahıs başı geliri var ise, evde bakım maaşı verilemez. 2020 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, şahıs başı dikkate alınacak gelir kriteri 1.402 TL‘dir. Farzedin evde 4 şahıs yaşıyor. Bu kişiler için averaj hesaplama 1.402 x 4 şeklinde yapılmaktadır. 4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve öteki gelirlerin toplamı olarak 5.900 TL.’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2020 yılı için averaj hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 2.804 TL.
 • 3 kişilik aile için 4.206 TL.
 • 4 kişilik ailede 5.608 TL.
 • 5 kişilik  aile 7.010 TL.
 • 6 şahıs gelir toplamı 8.412 TL,
 • 7 şahıs için 9.814 TL.

# Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı (2. ŞART)

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına karşın kendi işlerini görebilen yaşamını başkasının yardımına gerek kalmadan kendi başına idame ettirebilen şahıs anlamına gelmektedir. Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yiyecek yeme, wc ve banyo ihtiyacı şeklinde gereksinimlerini başkalarının yardımına gereksinim duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır.  Gene bir öteki maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sıhhat Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sıhhat Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer edinen şartları taşıması gereklidir.

HER ENGELLİ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sıhhat raporunda engelli olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini anlatmaktadır. Mesela minik çocuklarda bu durum mevcuttur. Çocuk minik olduğundan yaşamını idame ettiremeyebilir sadece büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sıhhat raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir. Bakıma muhtaçlık kriterleri şunlardır;

bakıma muhtaç kriterleri

Bakıma muhtaç kriterleri belirlenerek yardım sağlanmaktadır.

Hastanın “Günlük yaşamın alışılmış, yine eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK muhteviyatında anlatılmıştır.

 1. Öz bakım gereksinimlerini giderebilmeyi; Gövde temizliğini yapabilmeyi, wc ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, wc sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 2. Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, çekince anında tehlikede bulunduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 3. Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek şeklinde kaba motor aktivitelerini anlatır.
 4. Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yiyecek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 5. Bu bilgiler Resmi Gazete ve  Mevzuat sitesinden alıntıdır.


# Hastanın sıhhat kurulu raporu olmalıdır (3. ŞART)

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Sadece sıhhat kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sıhhat kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir. Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir puanlama cetvelleri mevcuttur. Bu puanlama cetveli içinde BALTHAZAD adında olan bir puanlama tablosu mevcuttur. Hekim teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Geçtiğimiz yıllarda ağır özürlü tanımı yetişkinlerde ve çocuklarda değişik olmak suretiyle değiştirilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi, çocuklarda ise ” hususi ya da oldukca hususi şart ” olarak değiştirilmiştir. Mevzuya ilişkin yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı için lüzumlu evraklar

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı, 
 • Özürlü sıhhat kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • Yatılı ve devamlı bakımı için resmi yada hususi bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi sonucu ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması sonucu; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı yada akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi yada korunması ve bakımı için kendisine devamlı yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması lüzumlu bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi sonucu ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması sonucu.” 

Bu evraklar yönetmelik içeriğinden alınmıştır. Belgeler ilgili kaynaklar şunlardır: Kaynak 1

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine lüzumlu evraklar ve belgeler ile beraber yapılmaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Müracaat hastanın yerine aile fertleri yada vasisi tarafınca da yapılabilmektedir. Müdürlüklerin müracaat için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para 2020

Evde bakım maaşında şahıs başı 2020 yılı gelir oranı 1.402 TL’dir. 2020 senesinde 2022 maaşı da denilen evde bakım maaşı 1.460 TL’dir. 

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki şahıs başına düşen net gelir 1.402 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Sadece bakıcı olarak gösterilen şahıs, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına niçin olabilmektedir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Sıhhat Raporu Alma Zorunluluğu

Engelli yurttaşlarımız için bilhassa ileri yaşlarındaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sıhhat Bakanlığı’ nın üstünde durması ihtiyaç duyulan en mühim mevzu sıhhat raporu alınmasıdır. Zira engelli yurttaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sıhhat raporu alınmak suretiyle hastaneye sevk edilmesi ve hekim hekim gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına mesele teşkil etmektedir. Bilhassa solunum yada diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından sorun oluşan hastalar için tedbir alınmalıdır.

sağlık raporu kuyruğu

sıhhat raporu kuyruğu

Engelli yurttaşlarımızın bilhassa de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet etmiş olduğu düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk sebebiyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir. 112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması sebebiyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet etmiş olduğu il yada ilçenin Belediyesine ilişik ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir. Ek olarak hasta bezi mevzusunda da destek alınmaktadır.

Sigortasız hastaların muayene işlemleri, güncel muayene ücretleri, cenaze ve ölüm ödenekleri, çalışan annelere kreş yardımı şeklinde bilgiler için finansdestegi.com isminde sitemizin SGK Sigorta ve Sağlık bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bizlere ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sıhhatli günler dileğimizle..


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>