Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? (BASİT YÖNTEM)

Evlenmek isteyenlerin evlenmeden ilkin yapması ihtiyaç duyulan bazı işlemler vardır. Nikah ve evlilik gerçekleşmeden ilkin bu işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de evlenecek olan kişilerin sıhhat raporu almasıdır. Evlilik için istenilen sıhhat raporu yasal bir zorunluluktur ve bununla birlikte yapılması ihtiyaç duyulan bir prosedürdür. Bu işlemi yaparken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar sebebine bakıldığında ise evlenecek olan çiftlerin kafi bilgiye haiz olmadıkları ortaya çıkmaktadır. Evlenmeden ilkin sıhhat raporu nereden alınır? Nereye müracaat yapılır? benzer biçimde sorularda sıkça sorulan ve kafa karıştıran sorular olmaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin sıhhat raporu alması gerekmektedir. Bu raporu almak için çiftler kendi adlarına lüzumlu bölgelere müracaat yapmalıdırlar. Ek olarak sıhhat raporunun istenmesindeki aslolan amaç kişilerde haberlerinin olmadıkları bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını idrak etmek ve eğer eğer bu benzer biçimde hastalık var ise evvelde önlem almak ve tedavi olmalarını sağlamak için lüzumlu olan bir prosedürdür. Bilhassa sık karşılaşılan bir durum olan kan uyuşmazlığı da bu sıhhat kontrollerinde ortaya çıkmaktadır. Eşler arası kan uyuşmazlığı olduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi dünyaya gelecek olan evlatların sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Eğer ileride anne hamile kalırsa ve lüzumlu önlemler alınmazsa ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Evlilik için sıhhat raporu almak

Evlilik İçin Sıhhat Raporu Iyi mi ve Nereden Alınır?

Evlenecek olan kişiler nikahtan ilkin sıhhat raporu almak zorundadırlar. Sıhhat raporlarını ikamet etmiş olduğunuz sıhhat kurumlarından alabilirsiniz. Ek olarak Sıhhat raporunu

  • aile ve cemiyet sağlığı merkezlerinden,
  • sıhhat ocaklarından,
  • devlet hastanelerinden ve hususi hastanelerden de alabilirsiniz.

Evlenecek olan kişinin sıhhat raporu alması için herhangi bir sıhhat kuruluşuna bizzat müracaat yapması gerekmektedir. Sıhhat ocakları ve aile cemiyet sağlığı merkezlerinde rapor almak sizi birazcık uğraştırabilir. Bunun sebebi ise bu yerlerde lüzumlu olan malzemelerin bulunmamasıdır. Kan testi benzer biçimde rahat testler sıhhat ocaklarında yapılabilir. Fakat akciğer grafisi ve öteki şeyler için sıhhat ocakları kafi değildir. Ve sizi başka yere yönlendireceklerdir. Bunun için hususi ya da devlet hastanelerine giderek rapor için başvuruda bulunabilirsiniz. Hususi hastaneler sizden rapor için extra ücret talep edeceklerdir. bu sebeple devlet hastanelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Devlet hastanelerinde rapor için her türlü araştırma yapılır ve sizden hiçbir ücret talep edilmez. Sıhhat raporu işlemleri ortalama olarak bigün sürmektedir.

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? adlı yazımızı inceleyerek merak etmiş olduğunuz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Sıhhat Raporu Alınırken Hangi Testler Yapılır?

Sıhhat raporu için başvuruda bulunmuş olduğunuzda sizden ilk olarak kan testi isteyeceklerdir. Bu testin yapılmasındaki öncelikli amaç kan grubunuzun belirlenmesidir. Kan grubunuz belirlendikten sonrasında ise Hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına bakılacaktır. Saymış olduğumuz bu testlerin haricinde herhangi başka bir kontrol yapılmayacaktır. Ek olarak vücudunuzda bu hastalıklardan herhangi birinin bulunması halinde tedavi olmanız için işlemler başlatılacaktır. Ve nikah işlemlerinize ara vermeniz gerekecektir. Eğer kontrol sonucunuz temiz ise sıhhat raporunu almanızda sorun yaşamayacaksınızdır.

Sağık raporu alırken yapılması ihtiyaç duyulan testler

50 yaş Üstü Hanımefendiler İçin Sıhhat Raporu Iyi mi Olur?

Evlilik için bir tek genç olan yurttaşlarımız müracaat yapmamaktadırlar. 18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen yurttaşlarımız belediyelere müracaat yaparak evlenmek istediklerini beyan etmektedirler. Evlilik beyanlarını belirten çiftlerden sıhhat raporu istendiğini yukarıda da bahsetmiştik fakat evlenecek olan kişi 50 yaşın üstünde ise ve sıhhat raporu alacak olan kişi kadın ise evlenme başvurularında menopoza girdiklerini belirtmektedirler. Ek olarak menopoza girme durumunu tabip raporu ile kanıtlanırsa Akdeniz anemisi testi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Sıhhat raporu alırken meydana getirilen kan testi sonucunda ileri ki zamanlarda doğacak çocuklar ve anne içinde kan uyuşmazlığı olup olmadığı da tespit edilmektedir. Doğal olarak bu durum menopoz dışındaki hanımefendiler için daha fazlaca mühim olan bir mevzudur.

60 Yaş Üstü Evlenmek İsteyen Kişilerden Neler Talep Edilir?

60 yaş üstünde olan kişiler evlenmek istediklerini beyan etmiş oldukları takdirde kişilerden sıhhat raporu istenmeyecektir. 60 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımızda kurul raporu talep edilir. Kurul raporunun da fotoğraflı olması gerekmektedir. Kurul raporunun istenmesi yaş ile ilgili olduğu benzer biçimde hastalıkların ve ölüm riskinin yüksek olması ile ilgili olmaktadır. Evlilik için sıhhat raporlarının geçerlilik süresi 6 aydır. 6 aydan sonrasında evlilik gerçekleşirse yeniden sıhhat raporu alınması gerekecektir.

60 yaş üstü kişilerden talep edilen evraklar

Testler Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Tetkikler sonucunda çiftlerin herhangi birinde bazı hastalıkların olduğu ortaya çıkarsa bu evlenmelerine engel olmayacaktır. Fakat hastalığı olduğu belirlenen kişilerden tedavi olmaları talep edilecektir ve sıhhat raporu verilmeyecektir. Fakat bazı mühim hastalıkların olduğu belirlendiğinde ise çiftlerin evlenmeleri için engel ortaya çıkmış olacaktır. Evlilik için engel teşkil eden hastalıklar ise; verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzam olmaktadır. Bu hastalıklardan herhangi birine haiz olan kişilere sıhhat raporu verilmez ve bununla birlikte evlenmeleri için izinde verilmez.

Evlenecek olan çiftlerimiz çeyiz yardımlarından da yararlanmak istiyorlarsa eğer çeyiz parası ve evlilik yardımı hakkında yazımızı inceleyerek data sahibi olabilirler.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>