Eyt Son Dakika Açıklaması: Mezarda Emekliliğe Hayır!

Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımız için bir izahat da Hak-İş Başkanı Sayın Mahmut Arslan’dan geldi. Sayın ARSLAN Daha öncede Mezarda emekliliğe hayır dediklerini söyledi.

Hak-İş konfederasyonu başkanı sayın Mahmut Arslan EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.  Bunun sorumlusunun internasyonal para fonu olan IMF’nin bulunduğunu söylemiş oldu.

MEZARDA EMEKLİLİĞE HAYIR!

Hak-İş Konferderasyonu Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, bu durumun IMF’nin politikalarından kaynaklandığını söyledi ve şunları söyledi;

“Bugün emeklilikte yaşa takılanların birinci müsebbibi IMF politikalarıdır. O günleri hatırlıyorum ben, kavgaların yapıldığı dönemde Yaşar Okuyan, Emek harcama Bakanı. IMF 250-300 milyon dolarlık krediyi özgür bırakmak için bu emeklilik sistemini dayatıyor. Ikimiz de itiraz ediyoruz ‘Mezarlıkta emekliliğe hayır’ diye. O gün söyledik, ‘Yapmayın bunu. Toplumsal Güvenlik Sisteminin sorunlarının deposu işçiler değil. Emekçiler değil, başkadır bunun deposu.’ Fakat anlatamadık. Döndü dolaştı 20 yıl sonrasında bugünkü hükümet bunun muhatabı oldu. Bu IMF’yi kovdukları ve IMF’yi yeniden geri getirmemeleri için Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye teşekkür ediyorum. Bu sebeple IMF politikaları işsizlik, kaos, adaletsizlik, ücretlerin kısılması, emekliliğin artması anlamına gelir. IMF bu tarz şeyleri yaparak verdiği krediyi güvence altına almak istiyor. O yüzden IMF politikalarının bir gereği olarak emeklilikte yaşa takılanların bugün sorunlarını yaşıyoruz.”

Daha ilkin Akpartili Sayın Numan Kurtulmuş #EYT hakkında izahat yapmıştı. Yapmış olduğu açıklamada Kurtulmuş, EYT benzer biçimde bir durumun söz mevzusu olmadığını, ülkenin bu yükün altından kalkacak durumda olmadığını kaydetmişti.

Mevzu ile ilgili izahat Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül’ den geldi. Bülbül mevzu ilgili şu açıklamalarda bulunmuş oldu;

” EYT mevzusu bir tek bu dönem itibari ile gündemde olan bir mevzu değildir.

25. ve 26. dönemlerde de mevzu mecliste görüşülmüştür.

Partiyi töhmet altına sokan açıklamaları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

Verilen kanun teklifi komisyona gitmek için beklemektedir.

Bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. “

Bu açıklamalardan sonrasında münakaşa yeniden alevlendi. 2020 senesinde yaşa takılanların emekli olup olamayacağı mevzusunda yapılacak olan tüm açıklamaları yakından takip ediyoruz. Hükumet kanadından bir izahat gelmesi durumunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>