Fabrika Kurmak İsteyen Yatırımcının KOSGEB Yanında!

Kosgeb yeni bir iş oluşturmak isteyen girişimcilere iş planı projesi ile yeni bir iş alanı yaratacak ve yenilikçi iş fikrine haiz olanlara destek veriyor. Yeni bir tesis, işletme açıp yada işletmeye ortak olup yapınak kuracak kişiler devlet desteklerin doğrusu bağışlama ve geri ödemesiz kredi teşviklerinden yararlanamıyor. Yeni bir tesis yada ortak olunarak açılacak olan yapınak ticari bir iş olarak adlandırıldığından ticari işlerde hibeler verilmemektedir. Özetlemek gerekirse girişimci Kosgeb desteğini alabilmesi için; daha evvel yapılmamış bir iş alanı oluşturmalıdır. Yenilik getirecek ya da yeni bir istihdam sağlayacak olan girişimciler Kosgeb tarafınca desteklenmektedir. Doğrusu işletme açmak isteyenler Kosgeb hibelerinden yararlanabilmeleri sadece yeni bir iş fikrini hayata geçirerek yenilik getirecek bir işletme kurmalı sadece bu şekilde verilen destekleri o süre alabilir. Devlet minik imalathane ve yapınak kurma desteğiyle ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Anahtar Teslim Yapınak Kurulumu Desteği

Kosgeb bağışlama ve faizsiz kredi destekleri ile yapınak oluşturmak isteyenler haricinde de Bilim ve Endüstri Bakanlığını anahtar teslim şeklinden yeni iş yer açmak isteyenlere sağlayacağı hizmet ile de yapınak açabilir.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

Anahtar Teslim Yapınak Kurulumu Desteği

Bakanlık Organize endüstri bölgelerinde yapınak oluşturmak, işyeri açmak, tesis açmak isteyenlere anahtar teslim yapınak kuracaklarını ve bu hizmeti yüksek istihdam üreten sektörlerde girişimcilere sağlayacaklarını belirtmişti. Devlet tarafınca sağlanacak olan bu desteğin daha evvel tüm esnafa, çiftçilere ve {özel sektör} çalışanlarına verilen öteki destek sunar içinde yer alacağı ve bu bağışlama kredi projesini taleplere gore değerlendirerek isteyen girişimcilere hizmetten yararlanmalarını sağlayacakları yüksek istihdam sağlayacak işletme oluşturmak isteyenlerin yararlanabileceği açıklandı. Bu şekilde organize endüstri bölgesinde devlet tarafınca kurulacak anahtar teslim fabrikalarda bol miktarda işçi alımı yapılacak olan sektörlerde etkinlik gösterilmesi ve bu şekilde daha oldukça insanoğlunun istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu desteğin aslolan amaçları işsizliğin önlenerek işsizlik rakamlarını aşağıya çekmek, ekonominin canlanarak hareket kazanmasını sağlamak ve yerli üretimin artırılması amacını güden girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında yararlanabilecektir. Bu amaçlarla hazırlanan işletme projesi karşılığında yapınak kurma ve işyeri açma desteği isteyen girişimcilere sağlanacaktır .

Kosgeb ARGE ve KOBİ  Yapınak Açma Destekleri

Kobilerin, şirketlerin ve esnafların Kosgeb tarafınca verilen faizsiz kredi ve bağışlama destekleri çeşitli destek programları ile verilmektedir. İş oluşturmak, Yapınak açmak ve üretim atölyesi şeklinde birçok etkinlik alanı için Ar-ge desteği de gene Kosgeb tarafınca Esnaf kobi ve şirketlere sağlanmaktadır.  Gene Kosgeb işyeri açma kredisi olarak verilen ve çeşitli destek programları ile vatanımızda sayısız şahıs kendi işini kurdu. Girişimcilere bağışlama desteği veren ve işini büyütmek isteyenlere de faizsiz kredi desteği sunan Kosgeb destekleri halen verilmeye devam etmektedir. Girişimcilere sağlamış olduğu bağışlama kredileri almak isteyen girişimciler Kosgeb birimlerine ve İşkur’a işyeri kredisi almak için müracaat yapabilir.

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile yapınak ve işletme oluşturmak isteyenlere destek verilmektedir.

14 değişik proje programı ile yapacağınız yatırımın nevine gore destek alabilirsiniz. En minik esnafa 150 bin lira tutarında destek elde eden KOSGEB’in tüm proje programlarını aşağıda ki bağlantıdan inceleyebilir, nace kodlarınıza gore yatırım programınıza teşvik alabilirsiniz.

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/liste/3/destekler

2020 senesinde bu destek sunar verilmeye devam edecektir. Ek olarak üretim yapmak istediğiniz sektörü de belirlemelisiniz. Şundan dolayı sektöre gore lüzumlu finansmanın tutarı da değişim gösterecektir.

Anahtar kurulum desteği

Anahtar kurulum desteği

Yapınak Kurma Aşamaları

Her işte olduğu şeklinde, yatırım gerektiren bu büyük işte de şahısların bir iş planı ortaya koymaları gerekmektedir. Sonrasında etkinlik alanının belirlenmesi gerekiyor. Kaç personel çalışacağı, lüzumlu ham maddenin nereden temin edileceği, üretimde iyi mi makinelerin kullanılması gerektiği şeklinde detayların düşünülmesi gerekmektedir. Sonrasında ise finansal kaynakların ortaya konması ve bir fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor.

Kar oranları, maliyet ve fiyat hesaplamalarından sonrasında ise işletme için bir proje hazırlamak gerekmektedir. İnşaat için lüzumlu alanların temini, yapınak açılması için lüzumlu kurumlardan izin alınması şeklinde konuların düşünülmesi gerekiyor. Tüm detaylar düşünüldükten sonrasında proje hayata geçirilmelidir. Üretim planlandığı şekilde yapılmaya başlanılmalıdır.

Üretimin sürekli olabilmesi için  B planları düşünülmelidir. Teknik aksaklıkların oluşması durumunda bunların iyi mi giderileceği vb. mevzulara çözümler bulunmalıdır. Lüzumlu olan finansman banka kredileri yolu ile de sağlanabilir. Ek olarak fabrikaya ofis malzemesi, akaryakıt vb. alımlarında bankalardan alınacak olan business kartlar yardımıyla taksitlendirme imkanı da bulunmaktadır. Ödemelerinizi bu kartlar vasıtası ile de yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>