Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi (GÜNCEL)

Bankaların kredi mevzusunda pek fazlaca ürünü bulunmaktadır. İhtiyaç kredilerinden konut kredilerine, dinlence kredilerinden cep telefonu kredilerine kadar pek fazlaca olanak ile müşterilerinin yanında olan bankalar esnaf müşterilerini de desteklemektedir. Esnaf kredi ve KOBİ kredisi adı altında pek fazlaca tecim erbabına finansal kaynak mevzusunda destek olunmaktadır. Esnafa düşük faiz oranları ile kredi veren bankalar olduğu benzer biçimde faizsiz olarak hizmet sunan bankalar da vardır.

Esnaf Kredisi

Esnaf kredisi bankaların esnaf müşterilerinin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sunulmuş olan kredi çeşitlerinden biridir. Öteki adı Kobi kredisidir. İş yerleriniz ile ilgili açılış ve lüzumlu masrafların karşılanması için lüzumlu olan nakti bankaların bu kredileri aracılığı ile karşılayabilirsiniz. Fakat bu kredilerden yararlanabilmek için yasalarda bahsi geçen Kobi tanımına uygun olmanız gerekiyor. Eğer işletmeniz bu tanıma uygun değilse ihtiyaçlarınız için gene bankalara başvurabilirsiniz. İhtiyaç kredileri yöntemi ile size destek olacaklardır.

11828 sayılı Resmi Gazete’ de Kobilerin Tanımı, Kalite ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik ile değişen Kobi tanımı aşağıdaki tabloda ifade edilmektedir.

Belirlenen Kriter Mikro Ölçekli Ufak Ölçekli Orta Ölçekli
Çalışan Sayısı ‹ 10 ​ ‹ 50 ​ ‹ 250​
Satıştan Elde Edilen Senelik Kazanç ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​
Mali Bilançonun Senelik Toplamı ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​

Kobi’ler 3’e ayrılmaktadır. Mikro ölçekli, minik ölçekli ve orta ölçekli Kobi çeşitleri vardır. Bu tanımlara uygun olabilmek için bazı kıstaslar söz mevzusudur. Gene tarif belirtmede 3 temel kriterin bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışan sayıları, senelik kazançları ve bilançolarına bakılırsa isimlendirilirler.

Esnaflara her banka kredi verebilir. Mevzu ile ilgili bankaların hazırlamış olduğu paketler de ehemmiyet arz eder. Fakat burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kredi almak değil alınan kredinin faiz oranıdır. Kobiler olarak uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Ek olarak bazı bankaların da müşterilerine faizsiz olarak kredi verdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Faizsiz kredi veren bankalar ise genel anlamda katılım bankaları olmaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

Kredi başvurusunda bulunmak için bankaların istediği evraklar genel olarak aynıdır. Fakat bankalar insiyatiflerine bağlı olarak değişik evraklar da talep edebilirler.

 • T.C. kimlik belgelerinin fotokopileri (Ortaklar var ise tümünün)
 • Vergi Levhanız
 • Bilanço
 • Tecim Sicil Gazeteniz
 • Noterden alınacak olan imza sirküleri
 • Gelir tablosu gereklidir. Bu evrakları hazırlayarak size en yakın banka şubesine giderek kredi almak istediğinizi emareniz. Banka tamamen kendi tekelinde olmak suretiyle güvence ya da kefil talebinde bulunabilmektedir.

Şimdi de faizsiz ya da düşük faizli olarak esnaf kredisi veren bankaları ve şartlarını inceleyelim.

esnaf-kredisi

Halkbank 0 faizli esnaf kredisi veriyor.

Halkbank

Halkbank esnaflara faizsiz kredi veren bankalardan biridir. Sadece kredi alabilmek için bazı şartlara haiz olmak gerekiyor. Ilk olarak bu krediden yararlanmak için Gelir Vergisi Kanunlarında yer edinen bazı meslek kollarında etkinlik göstermek gerekiyor. Bu alanlar sanat kıymeti taşıyan ya da üretimin zorluğu ve azlığından dolayı artık üretimi fazlaca azca meydana getirilen alanlar olmaktadır. Bu alanlar; Maliye Bakanlığı’ nın onayı ile belirlenmiş olan yorgan, keçe, taş işleme, oya, baston ve kaşık yapımı, ahşap oyma, çanak çömlek, el dokuması ve bakır işleme benzer biçimde işler için %0 faizli olarak kredi verilmektedir. Sadece başvuruların kabul edilmiş olduğu tarihten ilkin 5 yıl içinde bu bağlamda herhangi bir krediden faydalananlar bu krediyi ne yazık ki alamıyor. Mevzu haricinde tutulan kredi türü ise Kosgeb’ in verdiği 0 faizli faiz desteğinde yer edinen kredilerdir.

Bankanın verdiği öteki bir kredi çeşidi işletmelerini yeni kuracak olan ve ustalık belgesi haiz esnaflara yöneliktir. Esnaflık belgesinin verildiği tarihin 3 yılı doldurmuş olması gerekiyor. İşletmesini kurarak bu ustalık belgesi ile etkinlik gösteren girişimciler Meslek Eğitimi Kanunu dahilinde 0 faizli esnaf kredisi imkanından faydalanabilecektir. Sadece ticari faaliyetlerini 1 yıl içinde sonlandıranlar ya da 1 yılı doldurmayanlar verilen bu desteklerden faydalanamazlar.

Halkbank’ ın esnaflar ile ilgili son ürünü genç girişimcilere verdiği kredi desteğidir. Bu kredi imkanından yararlanmak için ise 32 saatten oluşan girişimcilik eğitiminin tamamlanması, 30 yaşlarının bitmiş olması gerekiyor. Ek olarak bir iş planı hazırlayarak bankaya sunulmalıdır. Projesi kurul tarafınca onaylanan gençlere faizsiz olarak 100 bin TL kredi verilmektedir. Kosgeb’ in vermiş olduğu kredi faiz desteği kapsamı haricinde daha ilkin herhangi bir faiz indirimi ya da mevzu ile ilgili herhangi bir destekten faydalananlara %100 faiz indirimli kredi verilmez. Kooperatif ve Halkbank kredisi bilgileri hakkında data alabilir ve kredi çekebilirsiniz.

Akbank

Akbank da esnaf müşterilerine kredi veren bankalardan biridir. Olduğunda Öde isminde kampanyası ile esnafların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kredilerini şimdi alanlar derhal ödemek zorunda kalmıyor. Ödemeler 12 ay içinde istenildiğinde yapılacaktır. Meblağ ve ödeme zamanı tamamen müşteriye aittir. Bu kampanya esnafa büyük kolaylık sunarak derin bir nefes aldırıyor. Bunun sebebi ise işlerin iyi gittiğinde ödemenin fazlaca yapılabileceği benzer biçimde fena gittiğinde ise azca yapılması. Bu sayede esnaf borç yükü altında olmaktan, biriken kredilerden ve borçlardan belirli bir sürede bir nevi muaf tutuluyor. Bu kampanya 1 yıl vadeli krediler için geçerlidir. 0 faizli kosgeb kredisi ile ilgili data almak için tıklayınız.

akbank-esnaf-kredisi

Akbank Olduğunda Öde Esnaf Kredisi

Ödeme 12 ay vade sınırının geçilmemesi şartı ile isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Borçlarını 1 yıldan ilkin bitirenlerden herhangi bir komisyon talep edilmeyecektir. Kredi başvurusunu Akbank şubelerinden yapmak isteyenler yukarıda bahsi geçen evrakları hazırlayarak talepte bulunabilirler. Ek olarak sms yolu ile de kredi başvurusu yapılabilmektedir. Büyük harfler ile oldugundaode yazıp bir boşluk bırakarak mesaja T.C. kimlik numaranızı ekleyiniz. Alıcı numarası ise 4425 olacaktır. Esnaf ve çiftçi teşvikleri ile ilgili data almak için tıklayınız.

Albaraka Türk

Albaraka Türk benzer biçimde katılım bankaları faiz ile değil kar oranı sistemi ile iş yapmaktadır. Eğer iş oluşturmak istiyorsanız ve herhangi bir mevzuda iş fikriniz var ise banka size bu manada destek olacaktır. Ek olarak iş yerlerini büyütmek isteyenlere de kredi verilmektedir. Banka kredi tutarının %80′ ine varan tutarlarda kefalet sunmaktadır. Bankadan alacağınız kredilerin vadeleri 6 aydan 60 aya kadar değişmektedir. Nakit ya da nakit olmayan her türlü gerekseme için kredi kullandırılabilmektedir. Krediler TL cinsinden verilmektedir. Ek olarak ziraat ile uğraşıyor ve bu alanda bir işletme sahibiyseniz, ziraatçi, esnaf ya da sanatkar iseniz bu anlamda Kredi Güvence Fonu’ ndan yararlanabilirsiniz. Buradan alınacak olan kefalet miktarı her işletme için 1 milyon 500 bin TL’ den fazla olması imkansız. Kar oranı toplamının ise %75′ i aşılamaz. Yukarıda belirttiğimiz ile beraber bu kefalet hizmetinden yararlanmak için size en yakın Albaraka Türk şubesine gitmeniz gerekiyor.

Albaraka Türk

Albaraka Türk

Denizbank

Esnaf kredileri diyince Denizbank’ ı saymasak olmaz. Şu sebeple sektörde en süratli esnaf kredisini müşterilerine takdim eden bankadır. Üstelik inanamayacağınız müracaat kanalları ile. Öteki bankalar web bankacılığı ile dahi esnaf kredisi başvurusunda bulundurmazken Denizbank esnaflara sms, web bankacılığı, feysbuk sayfası ve ATM’ ler ile 80 bin TL tutarında kredi veriyor. Bunun yanı sıra yatırım amaçlı kullanılacak olan Ticari Taksitli Kredi, işletme kart, günlük giderler ve acil finansman için Ticari Kurtaran Hesap, Taşıt Tanıma sistemleri benzer biçimde ürünler de bulunmaktadır.

Esnaf yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazın ve 3280′ e kısa ileti gönderin. Banka yalnızca 5 dakika içinde sms’ inize yanıt verecektir. Eğer başvurunuz pozitif yönde olarak sonuçlanmış ise 75 gün içinde banka şubesine giderek kredinizi alabilirsiniz.

İstenecek olan belgeler;

 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Mal varlığı beyanı
 • Oda kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Hesap defteri ya da gelir tablosudur. Bu evrakları hazırlayarak 75 gün içinde bankaya gitmeyenlerin başvuruları ve kredi talepleri reddedilmiş sayılacaktır. İnternet üstünden kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.
denizbank-kobi-kredisi

Denizbank Esnaf Kredisi

Vakıfbank

Vakıfbank müşterilerine Halden Anlayan Kredi sloganı ile destek oluyor. Buradaki amaç esasen müşterilere faizsiz kredi sunmak değil, kredinin rahat ödenebilmesini sağlamaktır. Kredi limiti 50 bin TL vade ise 60 aydır. Kredinin 3 değişik geri ödeme seçeneği bulunmaktadır. İster durağan(durgun), isterseniz taksitleri ertelemeli isterseniz de değişen taksitler ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Satın alan detayları alanını doldurarak kredi başvurunda bulunmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB benzer biçimde daha pek fazlaca banka müşterilerine esnaf kredisi vermektedir. Şu an itibari ile faizsiz olarak kredi sunan tek banka Halkbank’ tır. Halkbank KOSGEB ile beraber yapmış olduğu protokol neticesinde esnaf müşterine %100 faiz indirimi ile kredi imkanı sunuyor. Sadece daha uygun faiz oranları ile uzun vadelerde kredi veren bankalar da vardır. Eğer yukarıdaki KOBİ tanımına uymuyorsanız yaptığınız esnaf kredisi başvurusu reddedilecektir. Bu amaçla gerekseme kredilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>