Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 bin düve, 500 bin besilik büyükbaş hayvan, 6 bin lira çoban desteği benzer biçimde projelerden bahsedildi. Ziraat ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için 30 bin lira değerinde bağışlama yada bu tutarda hayvan vermektedir. Bunun haricinde TKDK tarafınca IPARD ve IPARD2 projeleri içinde geri ödemesiz destek sunar sağlamaktadır.

Hayvan kredisi veren bankalar benzer biçimde Ziraat Bankası da çiftçilere uygun faizlerle hayvan kredisi imkanı sunmaktadır. Ziraat bankasının öteki bankalara bakılırsa avantajları Devlet bankası olması ve bundan dolayı da devlet hayvancılık desteklerini halka sunmasıdır.  Alınacak olan arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk benzer biçimde kanatlı hayvan yada koyun, kuzu, keçi benzer biçimde ufak baş yada inek, dana, düve, manda, benzer biçimde süt yada besicilik kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası bilhassa zirai kredilerde neredeyse sıfır faizlerde hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve araç-gereç alımları imkanlarını köylü çiftçilerimize sunmaktadır.

büyükbaş-hayvan-kredisi

Büyükbaş Hayvan Kredisi

ÇKS kayıtlı olan köylülerimiz Ziraat Bankası tarafınca istenilen şartları sağlaması durumda senelik %4 benzer biçimde fazlaca düşük faizlerde hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanabilirler. Tamamen alınacak olan hayvana bakılırsa istenilen şartlar değişim gösterilse de hayvan alacak olan çiftçiden istenilen şartlar aşağıdaki gibidir.

Kosgeb büyükbaş hayvancılık kredisi ile hayvan alımı için değil yetiştiricilikte tesis oluşturmak için bağışlama ve faizsiz kredi verilmektedir. Devlet hayvancılık hibeleri TKDK tarafınca hayvan alımı için hibeler verilir. Ziraat ve hayvancılık kredisi adı altında destekleme ve ödemeler yapılmaktadır. Ziraat ve Orman Bakanlığı hayvancılık kredisi ile destekleme ödemeleri ile ile hayvan başı ödeme yapılmaktadır.

Müracaat için istenilen şartlar nedir?

Her banka vermiş olduğu parayı güvence altına almış olduğu benzer biçimde T.C. Ziraat Bankası da hayvan kredisi imkanı sunmuş olacağı çiftçilerden vermiş olduğu parayı güvence altına almak için bazı şartları öne sürmektedir. Talep edilecek hayvan kredisi para miktarı kadar taşınmaz ipotek, Çalışan bordrolu iki kefil ve  sıfır faizli Hayvan kredisi başvurusu meydana getiren çiftçimiz hayvancılık yapıyorsa hayvan küpe numaraları gerekmektedir.

Devlet destekli  0 faizli hayvan kredisi çekmek isteyen ve hayvancılık meydana getiren çiftçilerimiz hayvan küpeleri üstünden gerçekleştirdikleri kredi müracaat sonrası banka tarafınca hayvanlara ve bakım hanesi incelenmek adına bilirkişi gönderilmektedir. Bilirkişinin raporu doğrultusunda müracaat meydana getirilen hayvan kredisi alınacak olan hayvanın da şartları uygun olması halinde en kısa sürede onaylanarak müracaat meydana getiren çiftçinin mevduat hesabına aktarılmaktadır. Hayvan kredisi geri ödemeleri tamamen müracaat meydana getiren çiftçinin talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Ziraatçi talep etmesi durumda krediyi ister aylık ister 3 aylık isterse 9 ay sonrasında ödeyebilir.

 Devlet yardımı ile sıfır faizli hayvancılık kredisi başvurusu yapmak için, Kalkınma Ajansları, Ziraat Bankası ve hususi bankalara başvuruda bulunabilir, faizsiz 7 yıl sonrasında geri ödemeli kredi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredileri ile ilgili 2 kampanyası bulunmaktadır. Bunlardan biri işletme, diğeri ise yatırım kredileridir. Yem, mazot, ilaç, sigorta, kira bedeli ve makine onarımı için İşletme Kredisi, süt ekipmanları, ahır yapımında kullanılacak malzemeler, tarla alımı benzer biçimde mevzularda Yatırım kredisi vermektedir.

Bankanın faizsiz kredi verme durumu bir tek bankanın Resmi Gazete’de yer edinen mevzuata bakılırsa belirlenmektedir. Her çiftçiye faizsiz kredi vermez.

Ziraat Bankası TKK %0 Faizli Krediler

Resmi Gazete’ ye bakılırsa Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri %100 faiz indirimli krediler vereceğini duyurmuştur. Bu krediler 3 senelik dönem itibari ile verilecek ve 31 Aralık 2020 yılına kadar başvurular kabul edilecektir.

  • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde faiz alınmayacaktır. Kredi üst limitleri 25 milyon TL’ dir.
  • Yaygın hayvansal üretim kredilerinin üst limitleri 1.500.000 TL’ dir. Bu kredilerin de yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirim oranları %100′ dür.
  • Su ürünleri mevzusunda verilecek olan kredinin üst limiti 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemim kredilerinde faiz indirimi % 50 dir.
  • Damızlık düve yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir. Damızlık düve kredileri de yatırım döneminde 0 faizli olarak kullanılmaktadır.
  • Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım % 90 ve işletme dönemlerinde kullandırılacak olan kredi %100 faiz indirimlidir. Kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir.
  • Küçükbaş hayvancılık kredilerinin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde 0 faiz , işletme döneminde ise 0 faiz indirimi uygulanacaktır.
  • Arıcılık sektöründe kullandırılacak olan kredinin üst limiti 2 milyon 500 bin TL’ dir. İşletme % 80 ve yatırım dönemlerinde %70 faiz indirimi yapılacaktır. (Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması)
  • Kanatlı sektöründe verilecek olan kredilerin üst limitleri 5 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %25 ve işletme döneminde %50 faiz indirimi yapılacaktır.
  • Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde verilecek olan kredilerin üst limiti 10 milyon bin TL’ dir.  Yatırım ve işletme dönemlerinde kredi % 75 faizli olarak kullandırılacaktır.

Bu kredilere başvurmak için ziraatçi kayıt sistemine (ÇKS) kaydınızın olması gerekmektedir. Kredi başvuruları Ziraat Bankası’ na şahsen yapılacaktır. Bankaya güvence ve 3 senelik bilanço sunmanız gerekiyor. Daha evvel hayvancılık mevzusunda herhangi bir kurum aracılığı ile kredi aldıysanız ne yazık ki bu kredilere müracaat yapamazsınız.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>