Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları (2 Yıl Ödemesiz)

Ziraat Bankasından Devlet destekli olarak verilmekte olan faizsiz ve düşük faizi tavuk çiftliği kredisi çekerek, sizde salma tavukçuluk yapabilir, çiftlik kurabilir, ördek, kaz, hindi yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu yapabilirsiniz.

Etlik tavuk çiftliği kurulum maliyeti, ziraat bankası tavukculuk kredisi, tavuk çiftliği projesi indir, yumurta tavuk yetiştiriciliği, etlik tavuk çiftliği maliyeti, prefabrik tavuk çiftliği maliyeti, yumurta tavukçuluğu maliyeti, tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır, tkdk tavuk çiftliği desteği içeriğimiz de yer almıştır.

Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliklerinin maliyetleri, yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan %30 oranında fazladır.

Hazır projeleri indirip sıfırdan temin etmek yerine, hazır kurulum icra eden firmaları ziyaret ederek tavuk çiftliği projelerini inceleyebilirsiniz.

1000 tavuk yer edinen etlik çiftlik ile 3.000 tavuk yer edinen yumurta üreten çiftliğin maliyeti ve ne kadar para kazandıracağı bir biri ile aynı değildir. Bu kapsamda tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır sorusunun cevabı görecelidir. TKDK tavuk çiftliği desteği vermektedir. KOSGEB’in ise bu mevzuda desteği yoktur. KOSGEB hem tavuk çiftliği hemde hayvancılık sektörünün hiçbirine destek vermez.

Sermayesi olmayan sadece hayvancılık yapmak isteyenlere verilen teşviklerden bahsederken, çiftlik oluşturmak isteyenlere rehberlik mahiyetinde bilgiler vereceğiz. Hükumet tarafınca, emekliye, işçiye, çalışana verilen desteklerle beraber tarımsal alanda yatırım yapanlara da teşvik verilmeye devam ediyor. Bu teşviklerden yararlanmak isteyenler kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği alanına müracaat yapabiliyor.

18-65 yaş içinde her Türk vatandaşı kümes havyanı yetiştiriciliği bağışlama teşviklerinden faydalanabilmektedir. Bunun için lüzumlu şartları ise şöyledir;

 • (ÇKS) Ziraatçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmak. Kaydınız yok ise, iyi mi kayıt olmanız icap ettiğini ÇKS KAYIT yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak.
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek yada Ziraat ile ilgili bir Yüksekokul mezunu olmak (veterinerlik, doktora vb.)
 • Öteki hususi şartları taşımak gerekmektedir.

Tavuk çiftliği oluşturmak isteyen çiftçiler  %80 oranlarına hibelerden faydalanabilmektedirler.

faizsiz-tavuk-ciftligi-kredisi

Tavukçuluk kredisi

Yumurta tavuk yetiştiriciliği

Tavuk çiftliği oluşturmak isteyenlere hizmet veren birçok şirket tarafınca anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Projenin firmaya teslim edilmesini müteakiben bazı firmalar tarafınca, tavuk çiftliği kredisi ve bağışlama teşviklerinin alınması içinde lüzumlu başvurular ve projenin bu kapsamda hazırlanmasına yönelik işlemler yapılmaktadır. Mevzuat gereğince Devlet tavukçuluk kredisi çekmek isteyen vatandaşlara 2 değişik kredi verilmektedir. Bu kredilerden birincisi damızlık kanatlı üretimi meydana getirecek kişilere verilen yatırım kredileri, ikincisi ise gene damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisidir.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu etlik tavuk çiftliği maliyeti, tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır, hazır tavuk çiftliği projesi indir, ve yumurta tavukçuluğu maliyeti hakkında detaylı data alıp araştırma neticelerini karşılaştırabilirsiniz.

Tavukçuluk Kredisi Şartları

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 tane,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 tane,
 • Damızlık kaz, ördek yada bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 tane,
 • Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 tane,
 • Damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 tane asgari hayvan bulunması gerekmektedir.
 • Yurtiçi yada yurtdışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek suretiyle alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve bu hayvanların yem ve öteki işletme giderlerini kapsar. Devlet destekli tavukçuluk kredisi alınmak istenecek olan hayvanların satmaca ve/yada sıhhat sertifikalarında damızlık (büyük ebeveyn (grand parent stock), ebeveyn (parent stock)) oldukları belirtilmesi gerekmektedir.

Tavuk tane şartları;

 • Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği meydana getirecek işletmeler için her dönem asgari;
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 tane,
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5.000 tane,
 • Hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 tane,
 • Deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 tane ve üstü kapasitelerde üretim yapılması yada yapılacak olması gerekir.
tavuk çiftliği kredisi 2018

Kosgeb Tavuk Çiftliğine Destek Verir mi?

Kosgeb tarafınca, tavukçuluk yapmak için proje yapmaya uğraşmayın. Kosgeb tarafınca canlı hayvan alımı için kredi verilmemektedir. Bu sebeple, mevzu hakkında data sahibi olmayan web sitelerinde yayınlanmakta olan, Kosgeb, hayvancılık kredileri, Kosgeb hayvan alımı için kredi, hayvan almak için kosgeb kredisi, şeklinde haberlere saygınlık etmemenizi tavsiye ederiz. KOSGEB tarafınca bir tek iş oluşturmak isteyenlere destek verilmekte olup, bu yardım da bir tek destekten ibarettir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları Değişmedi.

Ziraat ve Orman Bakanlığı her yıl 30 bin lira kümes hayvanı yetiştiriciliğine bağışlama veriyor. Proje kapsamında müracaat şartlarını taşıyan, kırsal kesimde yaşan gençler, projelerini onaylatarak bağışlama alabiliyorlar. Devlet verdiği desteği 3 yıl süresince takip ediyor ve 3 yıl sonrasında meydana getirilen yatırımın tümü çiftçinin oluyor.

SÖYLEMEZSEM OLMAZ; Bu iş için illaki 500 bin lira değerinde büyük bir çiftliğe ihtiyacınız yok! Prefabrik tavuk çiftliği de başlangıçla işinizi görebilir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ve öteki tüm bankalardan bu sektör için para çekebilirsiniz. Ziraat Bankası’ da çekmek istediğiniz krediden faiz almaktadır. Devlet bağışlama teşvikleri haricinde, kredi almak istediğiniz tüm bankalar tavuk çiftliği oluşturmak için, salma tavukçuluk, piliç yetiştiriciliği, organik yumurta tavukçuluğu ve benzeri krediler için faiz, komisyon, dosya harcaması, sigorta vb. giderleri almaktadır. Bu kapsamda hesabınızı iyi yapın ve en uygun kredi veren bankaları tercih edin.

Yarka ve civciv yetiştiriciliği

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi vermektedir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı senesinde tavuk çiftliği kuracak olanlara 30 bin lira bağışlama desteği verdi. Eğer yaşadığınız bölgenin nüfusu 20 binin altında ise sizde genç ziraatçi projesine başvurabilirsiniz. Hayvancılık alanında verilen destek sunar 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir.

Müracaat Yaparken Ziraat Bankası Tarafınca İstenecek Belgeler

 1. ÇKS Belgesi
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Tarımsal işletmesini teşvik edici bilgiler
 4. Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin  belgeler
 5. Bilançoya gore etkinlik gösteren işletmelerden son 3 yıla ilişik bilanço ve gelir tablosu

Kaz Çiftliğine %75 Bağışlama Veriliyor

Kaz Çiftliği Hibesi

Ziraat ve Orman Bakanlığı Kaz yetiştiriciliği yatırımlarını desteklemektedir. Bakanlık

✅Minimum 1.000 tane damızlık kaz
yada

✅Minimum 500 tane ticari kaz için
haiz işletmelerde yeni kümes yapımı ve alet-ekipman alımına %75 bağışlama desteği vermektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar Sıralaması

 1. Akbank,
 2. Şekerbank,
 3. İş Bankası,
 4. Qnb Finansbank,
 5. Ziraat Bankası,
 6. TEB,
 7. Güvence Bankası,
 8. Denizbank

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi

Resmi Gazete de piyasaya çıkan tebliğnameye gore 2020 senesinde Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için 2 değişik kategoride kredi verecekler. Bu kredilerin bir tanesi kanatlı yetiştiriciliği iken, diğeri ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak adlandırıldı.

Ziraat Bankası ve TKK Yumurta yada et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, doğrusu damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine işletme ve yatırım dönemlerinde sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi verecek.

2020 yılına kadar Ziraat ve TKK’ne müracaat yaparak (damızlık için) 5.000.000 TL. üst limitli krediden SIFIR FAİZLİ olarak yararlanabilirsiniz.

Bunun haricinde öteki bir kredi ise damızlık yetiştiriciliği haricinde kalan hayvancılık türleri için veriliyor. Bu kredinin limitleri ve faiz oranları ise şu şekilde;

 • Yatırım döneminde Yarı Yarıya (%25) faiz indirimi
 • İşletme döneminde ise %50 faiz indirimi

uygulanmaktadır. Doğrusu çiftçimiz öteki tavukçuluk faaliyetleri için Ziraat’ten %50 ve %25 oranında faiz indirimli kredi çekebilecektir. Aşağıda ki görselde Resmi Gazete’den alınan indirim oranları yer almıştır.

Başvuran çiftçinin hangi dönemde olduğu talebi sonrasında kredi teammülerine gore Banka tarafınca belirlenecektir.

Tavuk Çiftliği Bağışlama Desteği Yok mu?

Tavuk çiftlikleri için şuan itibariyle genç ziraatçi projesinde 30 bin TL. yada 50 Bin TL. tutarında bağışlama verilmektedir. Salma tavukçuluk yada organik tavukçuluk icra eden çiftçilerimiz, ellerinde ki ana paraya ilaveten Devletten 50 bin TL. daha bağışlama alarak bu işe iyi bir başlangıç yapabilirler. Genç çiftçi projesi ve müracaat şartları hakkında data edinebilirsiniz.

Eğer salma tavukçulukta ısrarlı iseniz Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>