Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi

Bazı üniversite öğrencileri tahsil görmekte oldukları okullara ara verebilmek için okullarını dondurmak isterler. Okul dondurma işlemi sıhhat problemleri, maddi olanaksızlıklar sebebiyle dondurulabilir. Sıhhat problemi olmayıp, okulu dondurmak isteyen bazı öğrenciler her ne kadar etik olmasa da, yoksulluk belgesi almayı tercih ederler. Bu sebeple bu belge muhtarlar tarafınca verilmekte olup, şahıs ikamet etmiş olduğu mahallenin muhtarına müracaat ederek, yoksulluk belgesi ister. Muhtarlık ise öğrencinin maddi durumunu araştırmadan bu belgeyi vermektedir. Aslen araştırması ve data sahibi olması gerekir sadece, Türkiye’de bu işler bu şekilde yürüyor 😉

fakirlik-kağıdı-ile-okul-dondurma

Yoksulluk kağıdı alarak okul dondurma

Yoksulluk Belgesi Nedir? Iyi mi Alınır?

Devletimizde TÜİK verilerine bakılırsa 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.162 TL, ve Yoksulluk sınırı 7.044 TL olarak açıklanmıştır. Bu miktarın altında geliri olan, hiçbir toplumsal güvencesi olmayan ve yoksulluk belgesi ile yardım almak isteyen kişiler bu belgeyi almak için lüzumlu işlemleri yerine getirmek zorundadır.

Yoksulluk belgesi almaya hak kazanan kişiler SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına üye olmayan, üstüne kayıtlı malı mülkü olmayan taşınmaz mal varlığı otomobili evi olmayan dar gelirli şahıslardır. Özetlemek gerekirse Toplumsal güvencesi ve taşınmaz malları olmayan dar gelirli kişiler yoksulluk belgesi alabilir.

Bu tarz şeyleri saptamak ve onaylamak yetkisi muhtara aittir. Yoksulluk belgesi onaylama yetkisi ilgili kanunlarca muhtarlara verilmiştir.  Muhtar fukara olarak tespit etmiş olduğu kişilere kanaatini de kullanarak gerekirse değişik belgeleri talep ederek yoksulluk belgesini verir. Belge verilirken; muhtarlıktan alınacak olan yoksulluk belgesi için ücret ödenmez, talep edilmez. Yoksulluk belgesi almak için fukara yurttaş, muhtara nüfus cüzdanı ile müracaat yapmaktadır. Muhtar müracaat icra eden kişinin gelir düzeyini azca fazlaca tahmin ettiğinden müracaat icra eden şahsa yoksulluk belgesi verir. Müracaat yaparak yoksulluk belgesini alan kişiler bu belge ile toplumsal yardım alabilir, okul işlemlerinde bu belge ile okulunu dondurabilir.

Lüzumlu Şartlar Nedir?

Yoksulluk belgesi almak isteyen kişilerin ilk olarak bazı şartları sağlıyor olması gereklidir. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin ne olursa olsun 18 yaş üstünde olması ilk şartlar arasındadır. Daha sonrasında ise hiçbir toplumsal güvencesinin olmaması da ikinci koşul olarak sayılabilir. Kişinin SSK Bağkur Emekli Sandığı şeklinde hiçbir kurumdan güvencesinin olmaması ve kişinin üstüne kayıtlı taşınmaz mal varlığının otomobilinin, evinin olmaması da yoksulluk belgesi almak için lüzumlu şartlar arasındadır.

Tüm bu saydığımız şartları elde eden ve toplumsal güvencesi olmayan, açlık sınırı altında geliri düşük olan ve gelirleri günümüz şartlarında yaşam standartlarına ayak uydurmayan kişiler mahalle muhtarlıklara giderek müracaat yaparak yoksulluk belgesi almak için lüzumlu başvurularda bulunarak belgelerini alabilir, bu belgeler ile istediği işlemleri yaptırabilirler.

Yoksulluk belgesi ne işe yarar?

Muhtarlıktan alınan muhtaçlık doğrusu yoksulluk belgesi ile öğrenciler lüzumlu gördükleri dönemler için okullarını dondurabilirler. Bunun yanında birçok toplumsal yardım imkanlarında da yararlanabilmek mümkündür. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüklerinde bu belge talep edilebilir. Gene sıhhat sigortası olmayanlara sıhhat imkanı, yeşil kart,

Okul Dondurmak İçin Fakirlik Belgesi

Okul Dondurmak İçin Yoksulluk Belgesi

Yoksulluk maaş olarak hiçbir toplumsal güvencesi olmayan kişilere 3 ayda bir verilen 817 TL lira aylıktan da yararlanmak mümkündür. Tüm bunların yanında SGK tarafınca sunulan yiyecek , içecek ve yakacak şeklinde yardımlaşma ürünlerinden de yararlanılabilmektedir.

Maaş iyi mi alınır?

Muhtaç aylığından yararlanma şartı olan; anası ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üstü engelli olan, hiçbir şekilde toplumsal güvencesi olmayan, aylık gelir yada aylığı bulunmayan, mahkeme sonucu yada kanunla bakım altına alınmamış olan, göç eder ve taşınmaz malı mevcut olmayan kişilere bu şartları sağlamaları durumunda  3 ayda bir 817 TL olmak suretiyle muhtaç aylığı bağlanır.

okul

okul dondurma

Okul Dondurmak için Lüzumlu Şartlar Nedir?

Okulda eğitim ve öğrenimine bazı nedenlerden dolayı bilhassa de sıhhat koşulları, maddi sıkıntılar, yurt haricinde eğitim vb. koşulları sebebiyle ara vermek isteyen öğrenciler, bu durumu bir dilekçe ile okudukları okul ve fakültelere bildirerek kayıt dondurma talebinde bulunabilirler. Kayıt dondurma dilekçenizin dikkate alınabilmesi için ne olursa olsun geçerli bir gerekçeniz ve bu gerekçenizi kanıtlama edebilir belgenizin olması gerekmektedir.

Öğrencilere eğitim ve öğretim alanında verilmekte Burs ve Eğitim Desteklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Okulda eğitim sürelerini dondurmak isteyen öğrenciler sıhhat raporu yada yoksulluk belgesi mazeretleri ile okullarını istediği dönemler süresince dondurabilirler. Okul dondurmak isteyen kişiler kolayca muhtarlıklara giderek, nüfus cüzdanı ile müracaat da bulunarak yoksulluk belgesi alma şartları taşımaları halinde bu belgeyi alabilirler ve okullarına mazeret olarak sunarak okullarını dondurabilirler.

Okul dondurmak isteyen ve ailesine katkı sağlamak için dondurduğu yıl herhangi bir nedenden dolayı emek harcayarak gelir sağlamayı düşünen genç öğrenciler de yoksulluk belgesi için muhtarlıklara başvuruda bulunarak aldıkları belgeyi okula ibraz ederek okullarında gördükleri eğitimlerini istedikleri dönem süresince dondurabilirler. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? isminde içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>