Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? GÜNCEL

Maddi desteğe gerekseme duyan yurttaşlarımıza kamu kurum ve kuruluşlarınca lüzumlu yardımın yapılabilmesi ve maddi olanak sağlanması amacıyla yoksulluk belgesi düzenlenmektedir. Bu belgeye halk içinde yoksulluk kağıdı, yeşil kart, belediye yardım kağıdı adı da verilebilmektedir. Burs, para desteği, hastane için sıhhat yardımı, evladı okuyan ailelere sed desteği alabilmek için bu belgeler talep edilebilmektedir.

Yoksulluk belgesi nedir?

Yoksulluk belgesi vatandaşın maddi durumunun yerinde olmadığının tespit edilerek yazılı olarak evraka bağlanmasıdır. Aşağıda ki görselde örnek yoksulluk (yoksulluk) belgesi görüntülenmektedir.

Yoksulluk belgesi örneği

Görselden de anlaşılacağı benzer biçimde bu belge vatandaşın talebi üstüne muhtarlık tarafınca doldurulan bir belge niteliğindedir. Sadece yoksulluk belgesi kişinin gelir tespiti sonucunda meydana getirilen bir araştırma evrakı olmaması sebebiyle gelir tespit düzeyinin belirtilmesini kapsamaz. yoksulluk belgesi doldurma bazı muhtarlıklar tarafınca da değişik formatlarda hazırlanabilir. Sadece hangi ilin, hangi ilçenin, herhangi bir muhtarlığınca verilirse verilsin, aynı amaçla düzenlenir ve imzalanır.

Yoksulluk Belgesini Kim Doldurur?

Belge doldurma ve onaylama işlemleri MUHTARLIK makamında yapılmaktadır. Zira muhtarın bilgisayarında belgenin düzenlenebilmesi amacıyla boş bir biçim bulunmuş olduğu benzer biçimde, bahse mevzu belgeden çıktı alınan boş suretlerde mevcuttur. Talepte bulunan yurttaş Mahalle Muhtarlığında bu belgeyi doldurur ve muhtara imzalatır. Muhtar istediği taktirde doldurulan belgeyi bilgisayarına aktararak tekrardan çıktı alıp imzalayabilir.

fakirlik kağıdı nereden alınır

Muhtaçlık kağıdı

Yoksulluk Belgesi Alma Şartları Nedir?

 1. Kişini reşit olması ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 2. Belge yardımıyla maaş alınacak ise aileden bir kişiye verilmesi esastır.
 3. Başvurulan muhtarlığın il sınırları içinde ikamet etmeniz şarttır.
 4. Konut sahibi olmamak,
 5. Toplumsal güvencenizin olmaması koşul olarak aranmıyor. Her ne kadar ailede bir kişinin çalışıyor olması yardımıyla tüm aile sigortalı olsa da, geçim sıkıntısı içinde de olabilirler.
 6. Müracaat sahibinin gelir düzeyinin belgeyi almaya uygun olması en mühim koşul.

Mahalle muhtarları yoksulluk belgesi için müracaat icra eden vatandaşları yakinen tanıdıklarından bu belgenin düzenlenme yetkisi mahalle muhtarlarına verilmiştir. E-devlet üstünden online müracaat ile web sayfasından doldurulan biçim ile belgenin alınması mümkün değildir. Müracaatlar şahsen yapılmaktadır. Belge ücretsiz bir şekilde verilmekte olup, muhtarlar talep sahiplerinden para istemezler. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.


Yoksulluk Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Bu evrak kişinin maddi olanaksızlıklar içinde bulunduğunu belirtir. Herhangi bir kamu kurum yada kuruluşundan maddi yardım talep edildiğinde bu belge gösterilebilir. Zor durumda olan yurttaşlarımıza yapılmakta olan, Eğitim, Yakacak (kömür),  Besin, Sıhhat yardımları, Giyim, Nakit para yardımları bu belgenin olması durumunda yapılabilmektedir. Sadece muhtarlık makamından evrak düzenlemenin kolay olması sebebiyle bazı kuruluşlar müracaat sahiplerinden gelir tespit evrakı talep edebilirler. Gelir tespit belgesi kaymakamlıklarda bulunmakta olan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca hazırlanmaktadır. Belgesi bulunan vatandaşların ek olarak Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve ödenen yoksulluk maaşı almalarına da olanak tanınabilmektedir. Yıl içinde maaş bağlanan vatandaşlara 680 TL. maaş ödemesi yapılmaktadır.

 1. Muhtaçlık maaşı için müracaat yaparken,
 2. Çeşitli vakıf ve derneklere sunulabilir,
 3. Evladı okuyan ailelere verilen burslar için kullanılabilir,
 4. Öteki kamu ve hususi kuruluşların nakit yardımlarında belge olarak gösterilir.
 5. Boşanma davalarında nafaka ödemeye esas olmak suretiyle kullanılabilir. Belgeye “çevre sakinlerinin yardımı ve desteğiyle geçinir” ibaresi yazılabilmektedir.

Üniversite eğitimine devam eden sadece maddi durumu yetersiz olduğundan okuyamayacak öğrencilerinde bu belge yardımıyla okullarını dondurmalarına olanak bilinmektedir. Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma adlı içerikte hangi makama müracaat yapılacağı ve iyi mi alınacağı anlatılmaktadır.

Kırtasiyelerden boş yoksulluk kağıdı alabilirsiniz.

Müracaat esnasında mahalle muhtarınız bu belgeyi kendi isteğiniz ile almak istediğinizi belirttiğiniz bir müracaat formu yada dilekçe ister ise, fakirlik belgesi başvuru formu bağlantısına tıklayarak örnek formu indirip, ilgili haneleri doldurduktan sonrasında muhtarlığa sunabilirsiniz. Muhtarlıktan alınan bu evrak ile besin, giyim yada öteki yardımlardan yararlanamamanız durumunda Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar son umar olarak imdadınıza yetişebilir. O şekilde ki, bu kurum ve kuruluşlar sizlere aylık 1.000 TL.’ye varan miktarlarda yardım yapılmasını sağlayabilir. Eğer muhtarınızda daha evvelinde doldurulan hazır format yok ise .doc formatında hazırlanan belge örneğini fakirlik belgesi doldurulmuş örneği bağlantısından indirebilirsiniz.

Hastanelerde sigortası olmayan kişilerin muayene işlemleri yoksulluk kağıdı ile yapılmaz. Eğer acile yada polikliniklerde muayene ücretleri hakkında data almak isterseniz Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri hakkında  data alabilirsiniz.

Desteğe muhtaç olan ailelere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafınca ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlara başvurarak destek alabilirsiniz. Bu destek sunar 2020 yılı itibari ile de verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>