Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği (GÜNCEL)

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca fidan yetiştiriciliği mevzusunda destek verilmektedir. Fidan yetiştiriciliğinin iyi mi yapılacağını bilenler iş kısmı olanaklarını inceleyebilir ve devletin verdiği desteklerden yararlanabilir. Fidan yetiştiriciliği karlı bir iştir. İlgili bakanlık tarafınca meyve bahçesi mevzusunda da destek verilmektedir. Fidancılığın yanı sıra, ceviz yetiştiriciliği ve kuşburnu yetiştiriciliği için de devlet destekleri verilmektedir. Sadece desteklerden yararlanacak olanların aranan şartları taşıması gerekmektedir.

Meyve Bahçesi ve Fide Kredisi

Bu yazıda, devlet tarafınca, erik, kiraz, vişne, şeftali şeklinde meyve bahçeleri ile fide yetiştirme destekleri kapsamında tarla ve bahçelere verilen teşviklerini inceleyeceğiz.

Fidanlık yeri seçilirken dikkat edilmesi lüzumlu en mühim hususlar şunlardır;

Meyve Bahçesi ve Fide Kredisi

Meyve Bahçesi ve Fide Kredisi

 • Toprak: Minimum 120 santimetre derinlikte, pH 5.0-6.5 dereceleri içinde olmalıdır. Bu değerler kimi zaman 7-8 pH derecelerine kadar çıkabilir.
 • Arazi Şekli: Fidanlık sahası fidanın kullanım yerlerine yakın yaz kış ulaşıma açık, elektrik enerjisi ve komünikasyon imkanı olan yerlerde kurulmalı, makineli çalışmaya uygun olmalıdır.
 • İklim: Ilıman, vejetasyon süreci uzun, yağışları arzulanan oranda olmalıdır.
 • Su: Ekim sahaları için dekara kurak mıntıkalarda günde 10 ton, rutubetli mıntıkalarda günde 5 ton su düşünülmelidir.

Fidan Yetiştiriciliği Proje Destekleri

Bitkisel üretim ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması uygulaması ile TKDK’ya sunulan IPARD projeleri arasınsa Fidan yetiştirciliği için üretim metaryelleri ve sera yatırımları bulunmaktadır.  IPARD projeleri kapsamında fidan yetiştiriciliği yapılacak olan alanlar Nüfusu 20.000 ‘in altında olan kırsal alanlar olmalıdır. Bu projelerle kurulan tesislerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yenilenebilir enerji yatırımlarına uygun harcamalar yapılması ve kapalı sera üretimlerinde belirlenen kapasite 1 ha olmalı açık seralarda ise 2 ha olmalıdır. Makine, vasıta gereç ekipman alımları , hizmet alımı harcamaları oarak desteklenen IPARD projeleriyle Fıdan yetiştiriciliğinde ekim,dikim söküm, bahçe  ekipmanları ile sulama sisleme nemlendirme sistemleri desteklenmektedir.Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € içinde, bağışlama oranı ise % 65 tir.

Devlet tarafınca köyüne dönen ve ziraat ile  uğraşarak fidan yetiştiriciliği dahil meyve bahçesi, fide fidan yetiştiriciliği meydana getirecek olan genç çiftçilere 30 bin lira 100 bin TL faizsiz krediler verilmektedir. Fidan yetiştiriciliği meydana getirecek olan genç çiftçilere Ziraat bakanlığına müracaat yaparak projelerinin onaylanması durumunda bağışlama devlet desteğinden yararlanabilirler.  Fidan yetiştirme bağışlama projesi den ayrı olarak ek olarak devlet bitkisel üretimde verimliliğin ve kalitenin artırılması amacıyla Ziraat bakanlığı tarafınca Yurt içi sertifikalı fidan ve standart fidan kullanımı desteklemesi uygulamaya konmuştur.

Devlet desteğinden yararlanacak olanlar Kullanacakları fidan ve fide üretim metaryellerini tohumluluk bayisinden alması ve satışı icra eden üretici ve bayilerin de fidan üreticisi belgesi , doku kültürü ve tohumluluk üretici belgesine ve bayi belgesine haiz bayilerden alması gerekmektedir.

Fidan Yetiştiriciliği Proje Destekleri

Fidan Yetiştiriciliği Proje Destekleri

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteğinden Yararlanmak İsteyenlerden İstenecek Belgeler

 • ÇKS belgesi,
 • Müracaat dilekçesi ve taahhütname ,
 • Fidan/fide kullanım desteklemesi talep formu
 • Satış faturası,
 • Fidan/fide, antepfıstığı çöğürü yada aşı materyaline ilişik sertifika belgesinin bir örneği,
 • nebat muayene raporu,
 • Bağ/bahçe kiralanmış ise kira sözleşme belgesinin bir örneği,
 • Satmaca düzenleyen kişiye ilişik; Fidan/Fide Üretici Belgesi yada Tohumluk Bayii Belgesinin (Kamu kuruluşları hariç) bir örneği,
 • Patates Siğili Hastalığı görülen alanlarda ilave destekten yararlanmak için destek talep formu

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği Ödemeleri

Fidan yetiştiriciliği için alınacak olan destekleme ödemeleri için lüzumlu finansman Ziraat Bakanlığının ilgili bütçesinden karşılanır. Bankaya hizmet karşılığı olarak %0,2 komisyon ödenir. Ödemeye esas cetveller, onaylı ödeme icmallerine nazaran Bakanlık tarafınca hazırlanarak bankaya gönderilir. Ödemeler ilgili şubelerde daha ilkin çiftçiler adına oluşturulan yada açılacak olan hesaplara yapılır.

Ziraatçi TV tarafınca hazırlanan fidan yetiştirme dersi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Meyve bahçelerine devlet tarafınca destek verilmektedir.

Fidan Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

İlk olarak fidan yetiştiriciliği meydana getirilen alanın toprağı hazırlanmalıdır. Toprak gübrelenmeli ve ondan sonra sürülmelidir. Sulama da yapıldıktan sonrasında çukurlar hazırlanmalıdır. Bu çukurların en olarak geniş açılması gerekmektedir. Sonrasında içlerine fidanlar yerleştirilmelidir. Bu mevzu ile ilgili data almak için web üstünde bulunan videoları inceleyebilir ve yazılı kaynaklardan data alabilirsiniz. Hatta fidan yetiştiriciliği ile ilgili üniversitelerde 2 senelik bir program da bulunmaktadır.

Devlet Tarafınca Verilen Öteki Tarımsal Destek sunar

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca tarımsal destekleme ödemeleri devam etmektedir. Yukarıda saydığımız kalemler haricinde bazı ürünlerin yetiştirilmesi durumunda mazot ve gübre desteği verilmektedir. Nadasa bırakılacak olan arazilerde 8 TL mazot desteği verilmektedir. En fazla mazot desteği verilen ürün pamuk ve çeltiktir. Aşağıdaki tabloda gösterilen buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale 8 TL ve öteki ürünlere, 4′ er TL gübre desteği verilmektedir. Yulaf, tritikale, arpa, buğday ve çavdar şeklinde ürünlere 19 TL, kuru fasulye, mercimek ve nohut şeklinde ürünlere 22 TL, aspir, çay, fındık şeklinde ürünlere 17 TL mazot desteği verilecektir.

Meyve bahçesi, fidan ve fide yetiştiriciliği mevzularında ek olarak yukarıda sıraladığımız tarımsal ürünler için de devlet tarafınca verilen desteklerden faydalanabilirsiniz. Bu desteklemeler 2020 senesinde da verilmeye devam edecek.


About admin

Check Also

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2020 Başvuru Şartları

2020-2025 Ziraatçi Borçları Yapılandırılması Uzun süreden beri çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>