Fitness Salonu Nasıl Açılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?

Devletimizde ve dünyada bay ve bayanlarda aşırı kiloluluğun bir fazlaca ilerlemesi yeni bir sektörün rağbet görmesine vesile olmuştur. Kimileri tarafınca spor salonu, vücut geliştirme yada sıhhatli yaşam evleri olarak malum fakat aslolan adının fitness salonları olan sektörde yer almak isteyenler için lüzumlu olan başta antrenörlük belgesi iyi mi alınır, bu belgeyi almadan salon iyi mi açılır, devlet desteği ve teşviklerin sektörde ki yeri ve kar maliyet oranlarından özetlemek gerekirse bu yazımızda bahsedeceğiz.

Fitness salonu iyi mi açılır ?

Sizler için bugün asla üşenmeyip son günlerin oldukça popüler iş sektörü olan fitness salonununu bayilik almadan iyi mi açılacağını araştırdık. Gün boyu yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgiler ise;

1- İlk olarak minimum 100 m2 ve üstünde bir dükkan tutmanız gerekmektedir.

Fakat, tuttuğunuz dükkan da bazı kriterleri kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bunların en başlangıcında ise binada yer edinen apartman sakinleri tarafınca imza almak gelmektedir. Zabıta müdürlüğü fitness salonu yada buna benzer gürültüye elverişli işletmeler için ileride doğabilecek apartman sakinleri şikayetlerini bertaraf etme adına sizden tüm sakinlerden imzalı olur dilekçesi isteyecektir. Dilekçeye özetlemek gerekirse şunu yazabilirsiniz.

  • ……………………. mahallesi…………………….sokak……………………apartmanı, no ………………’ de spora yönelik, fitness salonu açma talebinde bulunmaktayım. Bu tesisin apartmanın bodrumunda yer edinen alanda kurarak etkinlik göstermem için izin verdiğinizi lütfen T.C numaranız ve isim soy isim imza ile beyan eder misiniz.

deyip boş kağıdın altında lüzumlu imzalı dilekçeyi oluşturmanız gerekmektedir. Bu belgeyi il / ilçedeki Zabıta müdürlüğüne götürüp lüzumlu ruhsat işlerinin çıkmasını sağlamanız gerekmektedir.

2- Dükkan da bazı düzenlemeler yapmalısınız.

Tutmuş olduğunuz dükkanda kesinlikle fakat kesinlikle hela, duş ve soyunma kabinlerini tedarik etmeniz gerekmektedir. Genel anlamda dükkanların bir çoğunda gider ve hela mevcuttur. Size geriye kalan duş vakasını çözmek ve kafi şekilde soyunma kabinleri tedarik etmenizdir.

3- Esnaf odası, muhasebe şeklinde lüzumlu şartları sağlamanız gerekmektedir.

Muhtemelen esnaf kefalet odasına kayıt olmanız gerekecektir. Buda ortalama olarak size 600 TL civarlarından bir bedele mal olacaktır. Tecim odası kayıtları ise ortalama iki katı 1200 TL ‘dir. Esnaf kefalet odalarına kayıt olmanız yeterlidir. Gelir giderinizi tutmak adına bir muhasebeci ihtiyacınızda olacaktır. Oda size 100 ile 200 içinde bir bedele mal olacaktır. Son olarak ise yazar kasa içinde ortalama 1500 TL ödemeyebilirsiniz.

4. İşin en can alıcı noktası olan antrenörlük belgesini sizler için sona bıraktım 🙂 Kıymetli dostlar eğer elinizde Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafınca verilmiş bir antrenörlük belgesi mevcut değilse üzgünüm ki fitness salonu açamazsınız. Aslına bakarsak alternatif yollar ile açarsınız fakat bu belgeye haiz birini bulup, belgesini noterden onay ettirmeniz gerekmektedir. Kısacası belge sahibi ile ortaklaşa iş yaparak senelik olarak kiralamanız gerekecektir. Belge sahibi en fazla 3 kişiye belgesini kiralayabilir.  Senelik olarak minimum 1000 TL ile 3000 TL şeklinde bir bedele bu belgeyi kiralayabilirsiniz. Ayrıca 1. yada 2. aşama elinde antrenörlük belgesi olanlar yada bu belgeyi kiralamak isteyenler yorumlar alanında bir birleri ile yazışma kurabilirler..!

Antrenörlük Belgesi Iyi mi Alınır?

Bilek ve vücut geliştirme alanında bir işletme oluşturmak istiyorsanız, 1. aşama ardında da 2. aşama antrenörlük belgesi almanı gerekmekte siniz. Bu belgeyi minimum lise mezunu olan 18 yaşını doldurmuş olan hepimiz rahatlık ile alabilir. Eğer ulusal sporcu iseniz lise mezunu olmanıza da gerek kalmamıştır. Bu belgeyi alabilmek için de daha ilkin yüz kızartan suçlarda bulunmamanız aranmaktadır. Bu şartlara uygun iseniz ülke genelinde düzenlenen ortalama 10 gün devam eden eğitimlere katılmanız gerekmekte siniz. Eğitim bedeli ortalama 1500 TL olmaktadır. Eğitim tarih ve adresleri ise BURADAN duyurulmaktadır. Eğitime katılacaklar olanlar için federasyon otel dahil bulmaktadır. Oteller şahıs başı 60 TL ile 90 TL içinde değişmektedir. Eğitimler sonrasında ortalama 30 gün içinde belgenizin sahibi olmuş olursunuz. 2 aşama antrenörlük belgesi almak için ise minimum aradan 12 ay geçmeniz gerekmektedir. Müracaat şekli gene aynıdır. Fakat fiyat birazcık farklıdır. Oda 1750 TL civarlarındadır. Ödemeler banka hesabının dan yapılmaktadır. Federasyonun sizlerden istediği belgeler BURADA dır.

Fitness Salonu Maliyet Oranları Ne Kadardır?

Şimdi sıra geldi bu iş için cebinizden çıkacak olan paranın kaba taslak hesaplanmasına. Dostlar minimum 100 m2 üstünde bir dükkan tutacağınızı varsayalım 2000 TL ile 2500 TL den süregelen bir senelik kiranız olacaktır. Senelik 3000 TL antrenörlük belgesi filan hesaplama aşağıdaki gibidir.

2500 kira * 12 = 30.000 TL + 3000 antrenörlük + Muhasebe senelik 1500 TL elektrik + su + ısınma = hepsi toplam senelik durağan(durgun) gideriniz. 37.000 TL bir gidere mahal olacaktır.

Kurulum için işletme taban kaplamaları + duşa kabin + soyunma odaları size ortalama 10.000 TL ye mahal olacaktır. İşin kim bilir en pahalı demirbaşı olan koşu bantları tanesi 15.000 TL den 5 tane alırsanız 45.000 TL ( Orta kaliteli ustalaşmış bir koşu bandı maalesef o fiyatlarda ) öteki ağırlık, kelebek, bisiklet vb malzemelere 20.000 TL harcarsınız. Toplam 75.000 TL şeklinde bir ana paraya ihtiyacınız olacaktır.

Aylık Ne Kazanırım?

Kısa olarak bu mevzuya da değinmeden edemeyeceğim. O denli harcama yaptıktan sonrasında aylık ne kadar gelir elde edeceğinizi bilmeniz bence hakkınız. Dostlar yukarıda belirttiğimiz bir m2 de bu işe girerseniz aylık minimum 100 üyeniz olacağı ön görülmektedir. 100 üye için aylık 100 TL bir ücret alırsanız bu size getiri olarak 10.000 TL olacaktır. Giderleri düştükten sonrasında temiz 7.000 TL kalır diye düşünüyorum.

Fitness Salonu Devlet Destekleri Hakkında

Hepimizin bilmiş olduğu şeklinde devletimizde iş yerini oluşturmak isteyenlere bağışlama ve faizsiz olarak kredi olanağı sunan bir kurum mevcuttur. Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme kurumu olan KOSGEB hazırlamış olduğu mevcut program Girişimcilik Destek Programı ile bu desteği sağlamaktadır. Yalnız bu desteği alabilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Sizlere önerimizi, bu yola girmeden ilkin sektörün KOSGEB tarafınca desteklenip desteklenmediğini iyi bir halde çözümleme etmenizdir. Kurum desteklediği sektörleri NACE adlı biçim ile ülkedeki girişimciler ile paylaşmaktadır. Sizler için bir araştırma yapmış olup bu sektör için danışmanlık hizmeti veren dostlar ile de görüştük. Üzülerek söylememiz gerekiyor ki maalesef dostlar devlet teşvik destekleri bu sektör için şuan yok 🙁

About admin

Check Also

KOMAGENE Çiğ Köfte Bayilik Açma Şartları (Franchise Fiyat Bedeli)

Kim bilir etsiz pişmemiş köftede en oldukca kampanyaya ve ilave menüye haiz olan bir markadır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>