Galeriden Alınan Araç İade Edilir Mi? 2020 Tüketici Hakları

Galerinden alınan ayıplı araçların iadesi mümkündür. Ayıplı 2. el araçların iadesi için ihtarname yazmak gerekmektedir. Aracın kusur durumu bilirkişi raporu ile kayıt altına alınmalıdır. Ek olarak 2. el araçlarında bir cayma süresi de vardır. Aldığınız 2. el araçların arızalı çıkması durumunda bu cayma süresinde araçların iadesini yapabilirsiniz. Bu mevzu 30331 sayılı İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik‘ te düzenlenmiştir. Yönetmeliğe bakılırsa her aracın bir güvence süresi bulunmaktadır. İçeriğimizde galeriden alınan araçların güvence sürecini ve aracın arızalı çıkması durumunuzda yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Ayıplı Aracın İadesi

6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu ayıplı araçların iadesi mevzusunda dayanak noktamız olacaktır. Tüketicilerin bu mevzuda haklarını bilmesi ve şuur olması gerekmektedir. Vasıta alırken galerideki satış görevlilerinin size ne söylediğinden oldukca, devletin koyduğu yasalar önde gelmektedir. Bu şekilde durumlar ile karşılaşmak oldukca normaldir. Başta tedbir almamış olmanız, geç kaldığınız anlamına gelmez. Araçlarda tüketicilerin karşılaşabilecekleri iki tür sorun bulunmaktadır.

Açık ayıp kontroller yolu ile tespit edilebilecek olan, hususi bir deneyim ya da bilgiye gerek olmaksızın fark edilebilecek bir ayıptır. Vasıta alımı yapıldıktan sonrasında bu şekilde bir durum ile karşılaşılması halinde, aracın satın alındığı galeriye başvurularak durumun fark edildiğinin iletilmesi gerekmektedir. Açık ayıbın fark edildikten sonrasında, durumun galeriye iletilmesi 30 gün içinde yapılmalıdır. Kanunlarımız bu mevzuda tüketicinin yanında olmuş, satın alındıktan sonraki süre içinde değil de, ayıplı durum fark edildikten sonrasında suç duyurusu edilmesi icap ettiğini ifade etmiştir. Sadece noter yolu ile ihtarname yazılması daha uygun olacaktır.

ayıplı-aracın-iadesi

Ayıplı aracın iadesi

Tüketici ayıbı fark ettikten sonrasında bu süre zarfında seçimlik hakları yardımıyla hak talebinde bulunabilir. Yargıtay emsal kararları ise bu durumun mümkün olması için satın alınan aracın bir an evvel satıcısına teslim edilmesi yönünde düşünce beyan ediyor. Sadece aracın bu şekilde bir durumda teslim edilmesi pek akıl karı olmayacaktır. Bundan dolayı satıcı aracın ayıplı olmadığını ve değişimin mümkün olmadığını söyleyebilir. Bu durumda yapılaması ihtiyaç duyulan aracı teslim etmeden evvel, Tüketici Mahkemelerinde tüketici hakem heyetine aracın satıcısına dava açılabilmektedir. Ek olarak e-devlet üstünden başvuruda bulunabilir ve şikayetlerinizi sorgulayabilirsiniz.

2. El Ayıplı Aracın İadesinde İhtarname Örneği

Ilk olarak bu mevzuda tüm yasal haklarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz. İster ikinci el isterse de 0 km vasıta olsun, dava açma hakkı bulunmaktadır. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta hangi mahkemeye dava açılacağıdır.

 1. Vasıta bireysel kullanım için satın alındıysa, ticari amaçla kullanılmayacaksa Tüketici Mahkemelerine
 2. Şirket adına ya da ticari amaç için alınmış olan araçlar için ise Tecim Mahkemeleri’ ne giderek dava açmak gerekmektedir.

Sadece 2. el araçlarda galerinin ticari faaliyeti olmasına rağmen, istismar edilen tarafın gene bir tüketici olması sebebi ile davanın TÜKETİCİ MAHKEMESİNE‘ ne açılması gerekmektedir. Ek olarak araçların bir güvence süresi olduğundan mesuliyet satıcıda olduğundan dolayı Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Aracın çalıntı çıkması şeklinde bir durum da söz mevzusu olabilir. Bu sebeple özetle davanın tüketicinin bulunmuş olduğu yerdeki Tüketici Mahkemelerine açılması gerekmektedir. Sadece bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa başvuracağınız yer  Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır.

Sadece aracın ayıplı bulunduğunun fark edilmesi durumunda galeriye uyarı çekilmesi gerekmektedir. #İhtarname# linkine tıklayarak ihtarname örneğini bilgisayarınıza Word formatında indirebilir, ilgili alanları doldurarak galeriye verebilirsiniz. Ek olarak notere giderek bir uyarı belgesi hazırlatmanız da karşı tarafın sizi daha çok ciddiye almasını elde edecektir.

ikinci-el-ayıplı-aracın-iadesinde-ihtarname-örneği

İhtarname örneği

2. El Otomobil Satışlarında Cayma Süresi

Aslen aracın teslim almadan evvel incelenmesi gerekmektedir. İkinci el araçlarda artık ekspertiz raporu zorunlu tutulmaktadır. Sadece bu şekilde bir durum ile karşılaştıysanız üzülmeyin. Bundan dolayı tüketici daima haklıdır. 🙂 Aracın teslimatı yapıldıktan sonrasında da kullanmaya başlamadan evvel incelenmesi gerekmektedir. Eğer araçta ayıplı bir durum var ise, bu durumda hak talebinde bulunabilmek için yasal süreçte haklarımızı kullanmalıyız.

Araçların satın alınan bölgelere iade edilebilmesi için bir cayma süresi belirlenmiştir. İTİRAZ SÜRESİ 30 GÜNDÜR. Bu sürede ihtarnamenin verilmiş olması gerekmektedir. Doğal olarak bu sürede ihtarname yolu ile seçimlik hakkı tercih edilerek mesele kısa sürede çözülebilir. Sadece satıcının bu şekilde bir anlaşmayı kabul etmemesi durumunda dava açmanız daha doğru olacaktır. Bu durum ikinci el araçlar için de geçerlidir.

Araçların Güvence Süresi

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde bu mevzu düzenlenmiştir. 15. madde diyor ki;

 • İkinci el motosiklet ya da vasıta alımında, diferansiyel, elektrik aksamı, motor şeklinde mevzularda herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa, aracın satış tarihinden 3 ay sonrasında ya da vasıta 5000 km’ ye gelene kadar, satış meydana getirilen işletmenin garantisi kapsamına girmektedir. Sigortalı olmak koşulu ile bu ayıplı durumlar satıcı tarafınca ortadan kaldırılabilir.
 • Birinci fıkrada yer edinen arızaların olması durumunda, durumun bildirilmesinden 15 gün sonrasında seçimlik haklar kullanılarak durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Motosiklekler için süre en fazla 20 gün olmaktadır. Ayıplı durumun karşılanması sonucu doğan harcamalar galeriye ilişkin olacaktır.
 • Yukarıda belirttiğimiz sürede ya da kilometrede arıza meydana getiren araçların tüketici tarafınca galeriye teslim edilmesi durumunda, galeri aracın teslimatının yapıldığın gösteren bir belge hazırlamak durumundadır.

Galeri tarafınca hazırlanan belgede, teslimat işlemi meydana getiren şahsın isim, soy isim ve imzası, teslim alanın adı, soy adı ve imzası, yakınma duruma, aracın detayları, 10 gün içinde arızanın giderilmesi sonrası aracın 3 gün içinde teslim edileceği, bu süreçte o taşıtın benzer özelliklerine haiz olan bir vasıta tahsis edileceğine dair belge, tüketici tarafınca galeriye durumun bildirildiği tarihin bulunması gerekiyor.

 • Aracın arızasının giderilmesi için uğraşılan süre güvence süresine dahil edilecektir.
 • İşletmenin bu durumun meydana gelmesi durumunda vasıta için ek güvence vermesi söz mevzusu olabilir.

Ek olarak galerilerin ya da vasıta firmalarının web sayfalarından online güvence sorgulaması da yapabilirsiniz.

Güvence Kapsamına Girmeyen Haller

Aşağıdaki durumların meydana gelmesi durumunda tüketici herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır!

 1. 160 bin kilometreyi ya da 8 yaşı geçmiş araçlar
 2. Arızanın ekspertiz raporunda belirtilmiş olması
 3. Arızanın satın alınan kişi tarafınca bilinmesi ve işletmenin bu durumu belgeleyebilmesi
 4. Kullanıcı hatasından meydana gelen arızalar
 5. Arıza ile ilgili olmayıp, değişik parçaların değişimi sonrası meydana getirilen harcamalar
 6. Arıza sebebi ile direkt zarar görmediği halde değişen parçalar
 7. Trafikten çekilen ve tescil durumu kayıtlardan silinen araçlar
 8. Paspas, lastik, cam ve far şeklinde ekipmanların kırılması
 9. Satış işlemi sonrası tüketici tarafınca araca meydana getirilen eklemeler sonrası oluşan hasarlar
 10. Organik afetler, kaza, hırsızlık şeklinde durumlar sebebi ile ziyan olan araçlar ya da aracın parçaları
 11. Aracın bakımlarının zamanında yapılmayarak sıvılarının donması
 12. Muayene ve bakım işlemlerinin zamanında yapılmaması
 13. Kalitesiz yakıt kullanımından meydana gelen hasarlar

ÖTV İndirimli araç fiyatlarını inceleyebilir ve araçlarınızı daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

garanti-kapsamına-girmeyen-haller

Güvence kapsamına girmeyen haller

Tüketicinin Seçimlik Hakları

Tüketici Haklarının Korunmasına dair kanunun 11. maddesinde, satış işlemi sonrası almış olduğu ürünün ayıplı bulunduğunu fark eden tüketicinin seçimlik hakları ifade edilmiştir. Bu durumda ayıplı ürün ile karşılan tüketicinin 4 tane seçimlik hakkı mevcuttur.

 • Fazlaca fazla harcama olmaması durumunda, harcamaları galerinin karşılaması kaydı ile aracın onarılmasını talep edebilir. Bu durumda kendisi herhangi bir karşılık ödemeyecektir.
 • Satın almış olduğu aracı kabul ederek, fiyatta indirime gidilmesini talep edebilir. Hasarı kendisi gidererek satıcıdan almış olduğu tutarı arıza için harcayabilir.
 • İade işlemi talep edebilir. Tüketicilerin belirlenen süre içinde başvurmaları durumunda sözleşmeden çekilme hakları da bulunmaktadır.
 • Aracın ayıplı çıkması durumunda tüketici aracının emsal tutarları bir vasıta ile değişiklik yapılmasını isteyebilir.

Güvence kapsamına giren haller içinde tüketicilerin her türlü beyan hakkı bulunmaktadır. 2019 yönetmeliğine bakılırsa tüketici ayıplı alım sonrası yukarıdaki seçimlik haklarından istediği birine başvurabilir.

Kanunlarımız mevzuya Tüketici her daim haklıdır düsturu ile yaklaşmaktadır. Sadece meydana getirilen  düzenlemeler her ne kadar bireylerin haklarını korumaya ve mağduriyetlerini gidermeye yönelik olursa olsun, bu mevzuda bireylere de pek oldukca vazife düşüyor. Haklarımızı bilmeli ve sonuna kadar meydana getirilen haksızlıkların karşısında olmalıyız. Bilgili tüketici terimini felsefe edinmeliyiz. Bu şekilde bir durumda karşılaştığımızda ilk olarak satıcı ya da dağıtıcıya uyarı çekmeli ya da mahkemeler yolu ile hakkımızı aramalıyız. Bu kanun yalnız vasıta alımlarını kapsamaz. Tüm ürün ve hizmet alımlarında yaşadığımız talihsiz durumlar için tüketici mahkemelerinin kapısı çalınabilir.


About admin

Check Also

2. El Araçlara Ekspertiz Zorunluluğu 8 Yaş 160 Bin Km

İkinci el vasıta satılmasında yeni düzenleme yapılmış oldu. Kamuoyunda ekspertiz yasası, satış kanunu olarak tabir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>