GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri (Projeler)

4 Mart 20107 tarihinden resmi gazetede piyasaya sürülen tebliğe nazaran 2020 ile 2023 senesi dahil Cenup ve Doğu Anadolu bölgelerimiz ile Doğu Karadeniz ile Konya ovasında ki yer edinen proje kapsamındaki illerimize ahır (ağıl) ve canlı hayvancılık üstünde yapacakları bir fazlaca yatırama ilişkin verilen bağışlama destekleri resmen adım atmıştır. GAP, DAP ve KOP ile DOKAP olarak kısaltılmış olarak adlandırılan proje kapsamındaki iller hangileridir. ? Projesi kabul görülen çiftçilerimize yapacakları yatırımlar için %50 oranında bağışlama olanağı sağlanacaktır.!

Proje Kapsamında Desteklenen İller

Çiftçilerimize ahır yapımı ve canlı hayvan alımları için verilecek olan bağışlama destekleri 2020 senesinde istifade edecek olan 41 illerimiz şu şekildedir.

  • Doğu Anadolu Projesi -DAP- Kapsamındaki İllerimiz; Van, Tunceli, Muş, Kars, Malatya, Iğdır, Erzurum, Hakkari, Elazığ, Bitlis, Bingöl, Erzincan, Ardahan ve Ağrı illerimiz ve bu illerimize bağlı ilçelerimiz.
  • Cenup Anadolu Projesi -GAP- İllerimiz; Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Kilis, Gaziantep, Mardin, Batman, Diyarbakır, Adıyaman illerimiz.
  • Konya Ovası Projesi -KOP- Kapsamında Desteklenen İller; Karaman, Niğde, Konya ve Aksaray ( 2017 yılının sonunda eklenen yeni iller, Yozgat, Nevşehir, Kırıkkale ve Kırşehir tir.
  • Doğu Karadeniz -DOKAP- Şehirleri; Ordu, Samsun, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin ile Gümüşhane ve Bayburt şehirlerimiz.

Proje kapsamında ahır ve canlı hayvan alımları için bağışlama destek sunar sağlanmaktadır.

Desteklere Müracaat Zamanları ve Adresleri

Proje kapsamında destelenen iller için başvurular 2020 senesinde de devam edecektir. Başvuruda bulunacak olan çiftçimiz ön müracaatlarına 2020 senesi için Ocak 1 itibarı ile Mart 1 kadar yapmaları istenilmektedir. Müracaat yapmak için çiftçimizin şahsen ilçelerindeki Besin, Ziraat ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir. Sadece aşağıda da belirtiğimiz cinsteki canlı hayvan almak için teşvik talebinde bulunan çiftçilerimiz başvurularını direkt İl Ziraat Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir.

Müracaat sonrası gerçek sahibi kazanan çiftçilerimizin ödemeleri  Ziraat bankası tarafınca sağlanacaktır. Banka hak sahiplerinden işlem tutarı olarak toplam tutardan %0,2 oranında bir kesinti uygulayacaktır.

Bağışlama Oranları ve Şartları Nedir?

Proje sahibi çiftçilerimize sağlanacak bağışlama mevzusu 2 kısıma ayrılmaktadır. Bu kısımların oranları ve kapsadığı alanlar ise resmi gazeteye nazaran aynen aşağıdaki benzer biçimde olmaktadır.

  1. Yeni ağır meydana getirecek olan çiftçilerimize sağlanan bağışlama oranları %50
  2. Damızlık olarak koç, boğa yada teke alımları için %80 oranında bağışlama imkanları sağlanmaktadır. ( Damızlık olarak boğa alımları için sağlanan bağışlama yalnız Doğu Karadeniz Bölgesini kapsamaktadır. )

Programdan yararlanmaya hak kazanan çiftçilerimizin meydana getirilen sözleşme de belirtilen tarih içinde işletmelerini kurmaları gerekmektedir. Bu süre 12 aydır.! Belirtilen tarih içinde taahhüt edilen süre zarfından işletmesini kuramayan çiftçilerimiz iyi niyet göstermeleri durumunda kurulacak olan komisyonun sonucu doğrultusunda ilave süre alabilirler. Bu süre de en fazla 6 aydır.

GAP,DAP,-KOP-ile-DOKAP-Hayvancılık-Destekleri

Ahır yapımı yada tadilatı için bağışlama desteği alma hakkı kazanan çiftçilerimizin kuracakları işletmelerinin kapasiteleri de fazlaca önemlidir. Buna nazaran işletmesi etken şu demek oluyor ki şuan halan hayvancılık ile uğraşanların ağır destelemesi alabilmesi için kuracakları işletmenin büyükbaş için minimum 10 en fazla ise 49 küçükbaş için minimum 100 en fazla ise 200 kapasiteli olması şarttır. (Hayvanların küçükbaşlarda yaşlarının minimum 12 aylık olacak şekilde dişi koyun yada keçi, büyükbaşlarda ise 15 aylık dişi sığır olması gerekmektedir.)

Ağır yapımı ve canlı hayvancılık için piyasaya sürülen kararnameyi okumak için lütfen burayı tıklayınız.

Kararnamede ki oranları sizlere açmamız gerekir ise, diyelim ki 100.00 TL oranında bir ahır yada canlı hayvan alımı için yatırım yapacaksınız. Bunun ahır yapımı için şartları sağlamanız durumunda 50.000 TL sini canlı hayvan alımında ise 20.000 TL kendi cebinizden vermeniz gerekmektedir. Doğal olarak Ziraat Bankasının %0,2 kesintisi hariç, bu kesinti oranı da 100,00 TL de yalnız 200 TL tir.Ihmal etmeyin ki, ahır yapımı yada canlı hayvan alımları için bağışlama alan çiftçilerimiz projelerinin termin planına uygun bir halde yapılıp yapılmadı hatta plana nazaran işlev gösterip göstermedikleri denetlenmektedir. Bu denetleme hayvancık için 24 ay ahır yapımlarında ise 36 aydır. Ne olursa olsun ilgili birim tarafınca belirtilen süre zarfında 12 ay bir teftiş yapılır.

 

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>