Gazilerimize KOSGEB ‘den Dev Destek! (10.000 TL Avantaj)

Kıymetli Gazilerimiz sizlere bir polis oğlu ve ağabeyi olarak sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Tanrı sizlerden bu vatan için yaptığınız fedakarlık için bin kere razı olsun. Sizlere bilgilerim dahilinde KOSGEB aracılığı tanınan olanakları anlatmak isterim. Uzun süre yapmış olduğum araştırmalar neticesinde ola ki vereceğim iş yeri açmanız için devlet destek imkanlarından bir tamamlanmamış yada yanlış bilgim olur ise şimdiden af ola. Gayem sizlerinde kendinize ilişik KOSGEB üstünden bağışlama alarak iyi mi bir iş sahibi olacağınızı anlatıp birazcık olsun yarar sağlamaktadır.

KOSGEB Gazilerimize Ayrıcalıklı Olarak Bağışlama Vermektedir!

Bu vatan için Gazi unvanını almış asker, polis yada koruyucu asla fark etmeksizin devletimiz iş yeri kurmaları halinde KOSGEB üstünden ayrıcalıklı olarak bağışlama vermektedir. Kurum üstünden verilecek olan desteğin bazı şartları vardır. Bu şartları yerine getirmeniz durumunda ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında 60.000 TL kadar teşvik. ”İleri Girişimcilik Destek Programı” kapsamında da 225.000 TL bağışlama desteği alabilirsiniz. Siz oldukça kıymetli Gazilerimiz için ilk olarak bu her iki programında yer edinen bağışlama miktarlarını tablo halinde bahsedeceğim. Ondan sonra ise iyi mi müracaat yapacağınızı anlatacağım. Lütfen bu süreçte vermiş olduğum bağlantıları takip ederek detaylı data almayı dikkatsizlik etmeyelim.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde herhangi bir iş fikrine haiz olan tüm girişimciler için oluşturulmuş olan bir destek programıdır. Program 60.000 TL kadar bağışlama imkanını 2020 senesinde da vermeye devam etmektedir. Program destek tablosunda yer edinen bağışlama miktarlarına extra olarak Gazi unvanını hak etmiş olan girişimciler toplamda 10.000 TL fazladan desteklenmektedir. Destek programına ilişik tablo ise şu şekildedir.

Program sizlere 5.000 TL gerçek şahıs olmanız halinde kurum desteği adı altında bağışlama verir. Eğer ana para şirketi iseniz bu miktar 10.000 TL olarak verilmektedir. Fakat, Gazi olduğunuz için verilecek olan bu rakama fazladan bir 5.000 TL daha eklenmiş olur.

  • Kurduğunuz iş yerinin 1. ile 12 ayı içinde eğer ki performans prim ödemeniz 1080 puan ve üstüne çıkarsa o süre 20.000 TL bağışlama alırsınız.
  • İşletmenin 12. ile 24 ayına girildiğinde kurum size bir 10.000 TL daha bağışlama verir. Normalde 5.000 TL olan miktar Gazi olduğunuz için fazladan bir 5.000 TL olarak burada da verilmektedir. Gene bu dönem içinde 1440 puan yada üstünde bir pirim ödemesine kavuşursanız 20.000 TL daha bağışlama alırsınız.

Her iki dönemde toplam bu program ile 60.000 TL bağışlama alırsınız.

İleri Girişimcilik Destek Programı Desteği

Geleneksek Girişimcilik Destek Programından yararlandıktan sonrasında eğer iş fikriniz ”İleri Girişimcilik NACE Kodları” içinde ise bu desteği de alabilirsiniz. Bu program ile alacağınız makine yada teçhizat alımları için yapacağınız toplamda 300.000 TL harcama için 225.000 TL kadar bağışlama alabilirsiniz. Destek programı tablosu ve içinde ne olduğu ise şu şekildedir.

  1. İş fikriniz NACE kodlarında Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyinde ise 100.000 liralık giderin 75.000 TL bağışlama olarak alınır.
  2. Eğer iş fikri Orta Yüksek Teknoloji düzeyi içinde ise o süre 200.000 lira makine alımlarının 150.000 TL geri kurumdan alınır.
  3. Eğer ki iş fikriniz Yüksek Teknoloji Düzeyine haiz ise o süre 300.000 TL harcamanın 225.000 TL kurumdan bağışlama olarak geri alınmaktadır.

Bu programda ne yazık ki Gazilerimiz için herhangi bir imtiyaz yoktur. Alacağınız makinelerin Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının YERLİ MALI tebliğine uygun olmasına itina göstermeniz gerekmektedir. Ek olarak danışmalık desteği ihtiyacınız olur ise gene 10.000 TL harcama halinde 7.5000 TL geri olarak kurumdan alabilirsiniz.

İşletmenin Kurulması, Destek Başvurusunun Yapılması

Sizler için oluşturulan destek programlarımı için NACE kodlarında yer edinen bir iş fikrine haiz iseniz bundan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey ”Girişimcilik Belgesi” almanız olacaktır. Girişimcilik sertifikasının iş fikriniz dahilindeki NACE kodlarına gore iyi mi alacağını bir video ile anlattım içim bunun detaylarını burada girmeye gerek duymadım.Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aldıktan sonrasında alacağınız belge sonrasında işletmenizi kendi imkanlarınız ile artık kurabilirsiniz. İşletmenizi kurduktan sonrasında ise sıra destek tablolarında yer edinen bağışlama başvurularını hayata geçirmeye gelmektedir. Bunu ise gene sırasıyla e-Devlet vesilesiyle şu şekilde yapabilirsiniz. (Bağlantılarda detaylı anlatımı vardır.!)

  1. KOSGEB’e işletme kaydınızı oluşturun
  2. KOBİ Beyannamesi doldurun
  3. Ondan sonra buradaki adrese giriş yapalım. Sonrasında ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altında bulunan ”Geleneksel Girişimci Desteği” başvurusunda bulunalım.

Bu işlemler sonrasında aldığımız çıktılar ile İl Müdürlüğümüze müracaat edelim. Bizlere müdürlük tarafınca verilen günde hazırladığım KOSGEB İş Planı projemizi sunum yaparak onaylatalım. Onay sonrasın da destek ödemelerimizi şartları sağlamanız halinde alacağızdır.

Tüm Gazilerimize slm olsun.!

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>