Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur? Nasıl Öğrenilir?

Gelir testi kimler yaptırmalı, sonucu kaç günde belli olur, iyi mi öğrenilir, kimler yaptırmak zorunda, G0, G1, G2, G3, G4 sayıları ne anlama gelir? İşte tüm detaylar..
Devletimizde 1 Ocak 2012 tarihinde gelen değişim ile beraber Genel Sıhhat Sigortası mecburi hale getirildi. 5510 sayılı kanuna gore Genel Sıhhat Sigortası tamamıyla mecburi hale getirilmiştir. Bu durumda gelir testi uygulaması tamamıyla devreye girmiş bulunmaktadır. Sigorta prim ödemeleri gelir testi ile belli olduğundan birçok şahıs bu mevzuda araştırmalar yapmaktadır. Getirilmiş olan yeni düzenlemede aslolan amaç her insanın eşit şekilde sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmesidir. Toplumsal devlet olma yolunda atılan adımlardan kabul edilen bu değişim ile vatanımızda sıhhat hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin sayısının en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, bir kişinin türlü gelir belgelerini göstererek aylık olarak mevcut gelirinin belirlenmesi anlamına gelir. Meydana getirilen bu gelir testi ile beraber kişilerin maaşları ne kadar yüksek durumda ise o denli prim ödemeleri olacağı söz mevzusudur. Bu durumda aylık geliri düşük olan kişilerin prim ödemeleri de azaltılacaktır. Gelir testi yaptırılabilmesi için vakıfa müracaat yapılmak zorundadır. Müracaat gerçekleştirmeden herhangi bir gelir testi yaptırmanız mümkün olmayacaktır. Başvuruyu gerçekleştirmeniz durumunda sizlere vakıf tarafınca sonuçlarınız belirtilecektir. Gelir Testi başvurusu nereye yapılır isimli yazımızı okudunuz mu?

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SSK) şimdilik gelir testi yapmakta olan bir birim olmadığı için, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptırabilirsiniz. Bu müracaat sonrasında vakıflardan gelir testi kaç günde belli olur ile ilgili yanıtta alabilirsiniz. Vakıflara gittiğinizde sizlere ilk olarak gelir testi başvuru formu verilecektir. Bu müracaat formunu eksiksiz şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunda Olanlar

Devletimizde Genel Sıhhat Sigortası mecburi hale getirilmiş olduğu için bu kontrol genel sıhhat sigortası yaptırmak isteyen hepimiz tarafınca yaptırılmalıdır. Gelir testi yaptırmak zorunda olan kişiler ise Genel Sıhhat Sigortası olmayan ya da bu hakkı biten kişilerdir.

 • 4/a kapsamında sigortalı olmayan ya da sigorta primini isteyerek ödemeyen kişiler,
 • 4/b kapsamında sigortalı olmayan ya da sigorta primini isteyerek ödemeyen kişiler,
 • 4/c kapsamında sigortalı olmayan ya da sigorta primi ödemeyen kişiler,
 • SGK tarafınca ölüm aylığı almayan kişiler,
 • SGK tarafınca yaşlılık aylık geliri almayan kişiler,

Gelir testi yaptırmak zorundadırlar.

Gelir testi ev ziyareti nedir? Kontrol hakkında en oldukça sorulan sorulardan biri de gelir testinde eve geliyorlar mı sorusudur. Başvuruda bulunan vatandaşların maddi ve ekonomik durumları ev ziyaretleri ile denetim edilebilmektedir. Kontrolü elde eden uzmanlar tarafınca ikamet ettikleri adreste meydana getirilen tespitte kişinin maddi olanaksızlıklar içinde olup olmadığı denetim edilmektedir. Bununla beraber müracaat meydana getiren kişinin doğru adres vermesi, aile de kaç kişinin yaşamış olduğu, müracaat da belirtilen bilgiler ile ikamet edilen evde ki durum değerlendiriliyor.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunda Olmayanlar

Devletimizde bulunan bazı kişilerin gelir testi zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu kişiler ise;

 • 4/a SSK- İşçi kapsamında bulunanlar,
 • 4/b Bağ-Kur kapsamında bulunanlar,
 • 4/c Işgören kapsamında bulunanlar,
 • İsteğe bağlı olarak SGK’ya prim ödemesi meydana getiren kişiler,
 • İşsizlik maaşı alan kişiler,
 • Geçici köy korucusu olarak göreve getirilmiş ve aylık alan kişiler,
 • 65 yaş aylığı alan kişiler,
 • Engelli aylığı alan kişiler,

Gelir testi yaptıramazlar. Bu kişiler gelir testi için müracaat yapsalar bile, başvuruları kurum tarafınca reddedilecektir. Başvuruların ret olması durumunda gelir testi yapılmaz ve gelir testi sonucu hakkında da data sahibi olamazlar.

Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Gelir testi başvuruları için nereye başvurulur diyen kişiler bulundukları il ya da ilçe sınırlarının içinde olan Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarından herhangi birine başvurmalıdırlar. Bu müracaat yapılmadan ilkin müracaat için verilecek olan formu eksiksiz şekilde doldurmalıdırlar. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonrasında, müracaat yaptığınız vakfı arayarak detaylı data edinebilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Iyi mi Öğrenilir?

Müracaat meydana getiren vatandaşlar, müracaat yaptıkları il ve ilçe SYDV’na giderek sonucu öğrenebilmektedir. Gelir testi sonucunda ailenin maddi geçim sıkıntısı olduğu ve Genel Sıhhat Sigortası primini ödeyemeyeceği tespit edilir ise, ailenin GSS primleri devlet tarafınca ödenecektir. Sadece sonucu negatif çıkan vatandaşlar ise, GSS primlerini her ay ödemek zorundadır. 2020 yılı GSS primi aylık 89 TL’dir. Bu primi ödeyen tüm vatandaşlar hem kendileri hemde ailelerini sıhhat sigortası kapsamına aldırırlar ve Devlet / Üniversite hastanelerinde sigortalı çalışanlar benzer biçimde hizmet bedeli ödemezler. Sorgulama sonucunda G0, G1, G2, G3 benzer biçimde sonuçlar görülebilir. Sonuçların anlamları aşağıda mevcuttur. Doğal olarak bunlar eski GSS kapsamında ki ödenen tutarlardır.

Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Sonuçlar averaj 15 gün içinde açıklanmaktadır. Sadece meydana getirilen başvuruların yoğunluğuna gore 1 ayı da bulabilmektedir. Bunun haricinde gelir testi sonucu e-devlet üstünden de öğrenilebilmektedir. Sorgulama yapmak için E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı 5 hizmet sunmaktadır. Bakanlığın hizmetlerine giriniz.

Bu menüde;  Gelir Testi Sonucu Sorgulama, (E-devlet sistemine giriş yaptıysanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.)

 • Proje Destekleri Takip,
 • Toplumsal Yardım Detayları Sorgulama,
 • Şehit ve gazi yakınları için data sorgulama ekranları mevcuttur.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama ekranına giriş yapınız ve sonucun görüntülenmesi için bekleyiniz. Netice olarak, müracaat zamanı, başvuranın kimlik numarası ile adı ve soyadı, netice, sorgulama meydana getiren Vakıf ve adresi yer almıştır.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>