Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? (MART 2020)

Vatanımızda korona virüse karşı önlemler alınmaya devam etmektedir. Bugün Toplumsal Yardımlaşma Vakıflarınca meydana getirilen ödemelerin NİSAN ayı başlangıcında ödeneceği açıklandı.

Aile Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafınca şartları taşıyan vatandaşlara 2 milyar TL’ lik yardım yapılacağı açıklandı. Sayın Bakan şartları taşıyan gereksinim sahibi hanelere 1.000’er TL. destek verileceğini deklare etti.

Maddi Yardımlar 2020 Yılı Nisan Ayı başına kadar Ödenecek!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 1000 TL ödemeleri, en geç nisan ayı başına kadar 2 milyar liralık toplumsal yardımın dağıtılacağını deklare etti. Yapılacak bu yardımın Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca şartları taşıyan vatandaşlara yapılacağını deklare etti. Bunun için Vakfa müracaat yapılması ve Vakıf tarafınca meydana getirilen gelir testi ve değerlendirme sonucunda lüzumlu kriterleri taşıdığının tespit edilmesi durumunda yardım yapılıyor.

Aile Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında tertipli toplumsal yardımlardan faydalanan 2 milyon haneye 1000’er lira nakdi destek sağlanacağını da bildirmişti.

Destekten 3294 sayılı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Kuvvetsiz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kriterleri karşılayan, halihazırda tertipli toplumsal yardım alan gereksinim sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanacak. Destekten yararlanmak için herhangi bir müracaat yapılmasına gerek olmayacak, ödemeler ay sonunda başlatılacak.

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Selçuk, “Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay aktardığımız deposu 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardık.” dedi.

Devlet’ten Maddi Yardım Iyi mi Alınır?

Maddi desteğe gereksinim duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı iyi mi alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni iktisat fiil planında işi olmayanlara geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destek sunar verilecek.

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Toplumsal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni fiil planına gore emekliye sıfır faizli kredi gösterilmekte, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle savaşım kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir. Türkiye İş Kurumu, toplumsal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm harcamalarını da İŞKUR karşılıyor.

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la birlikte istihdam için sahaya iniyor. Toplumsal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Gelecek günlerde mesleki eğitimin toplumsal yardım alanlara mecburi olması mevzusu üstünde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek. Bakanlık, sertlik mağduru hanım, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli yurttaş, terörden zarar görenler başta olmak suretiyle toplumsal desteğe gereksinim duyan tüm kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların müracaat yapması beklenmeden yardım edilecek.

İBB sosyal yardım kartı adlı içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri Olmayan Yaşlılara 65 Yaş Aylığı

En mühim gelir deposu toplumsal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların yaşamını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan almış olduğu yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Toplumsal yardımlardan yararlanan yaşlı, hanım işi olmayan vatandaşların içinde yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran hanımlarda daha yüksek. Yaşlı hanımefendilerin ise % 86,3 ü desteğe muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir deposu 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var.

muhtaclık-maası

Devlet geliri olmayanlara muhtaçlık maaşı veriyor.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Yoksulluk Maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar besin, para ve giyim benzer biçimde çeşitli yardımlardır. Yoksulluk maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; anası ya da babası olmayan yetim muhtaç çocuklar ile % 40 ve üstü engelli olan, hiçbir Toplumsal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir yada aylığı bulunmayan, mahkeme sonucu yada kanunla bakım altına alınmamış olması,  gelir getirici göç eder ve taşınmaz malı mevcut olmaması yada olup da bunlardan elde edeceği aylık averaj gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.

Devlet yakacak yardımı veriyor. Bağlantıdan verilen yardımlar ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Yoksulluk maaşını 2020 senesinde da alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Yoksulluk maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ilçede toplumsal yardımlaşma vakfına yada kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve yoksulluk dosyası açmaları gerekmektedir.

Yoksulluk başvurusundan sonrasında kurum tarafınca kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı var ise kişiye bu para çıkacaktır. Yoksulluk parası ayda bir PTT bankası yada ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafınca belirtilen, muhtaç engelliler ile yetim ufaklıklara her birine ayrı olmak koşuluyla aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Türkiye’de aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası olarak pek oldukça yardım yapılmaktadır.

devletten-sosyal-yardım

Devlet vatandaşlarına değişik alanlarda yardımlarda bulunmaktadır.

Geliri Olmayan Kişilere Verilen Devlet Tarafınca Verilen Yardımlar

  • Yakacak yardımı: Her kış 500 kilo kömür
  • Barınma yardımı: İhtiyaca gore belirlenir.
  • Besin yardımı: Başvuruya gore belirlenir.
  • Evde 65 üstü yaşlı bir kişi var ise: Aylık 672,81 TL
  • Eşi vefat etmişse hanıma: 2 ayda bir 275 TL
  • Engelli var ise, engelliye: Aylık 537 TL
  • Engelli 18 yaş altı ise yakınına: Aylık: 537 TL.

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği benzer biçimde, yardım dağıtan bir toplumsal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı iyi mi alınır? kapsamında bu içeriğimizle bir tek desteğe ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar adlı yazımızı da okuyabilirsiniz. (sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)

Devletten kira yardımı ile ilgili hazırlamış olduğumuz içerikten destek şartlarını öğrenebilirsiniz.


About admin

Check Also

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>