Genç Çiftçi 2020 30 Bin TL. Hibe Gerekli Evraklar

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz yıllarda başlatılan genç ziraatçi projesi 2020 senesinde da devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Hayvansal ve bitkisel üretim alanlarında üretim yapmak isteyen çiftçilerimiz genç ziraatçi bağışlama başvurularının ne vakit alınacağını merak ediyor. Çiftçilerin bu projeden yararlanabilmesi için lüzumlu şartları taşımaları gerekiyor. Müracaat işlemi Ziraat ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine bir dilekçe yardımı ile yapılıyor. Genç Ziraatçi bağışlama ödemeleri Ziraat Bankası tarafınca yapılmaktadır. 2020 senesinde müracaat işlemleri tamamlandıktan ve bağışlama sözleşmesini imzaladıktan sonrasında bağışlama sorgulaması yapabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Başvurusu 2020

Tarımsal kalkınma ve gençlere istihdam sağlanması amacı ile Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca Genç Ziraatçi Projesi başlatılmıştır. Proje dahilinde başvurular kabul edilmekte ve bağışlama almaya hak kazanlara 30 bin TL geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bakanlık tarafınca çeşitli mevzularda verilen destekleme ödemeleri de vardır. Sadece Genç Ziraatçi Projesi bu desteklerden farklıdır. Genç Ziraatçi Projesi kapsamında verilecek olan hibenin bilgileri Bakanlar Kurulu tarafınca gösterilen bildiri ile belirlenmektedir. Geçen yıl gösterilen 30370 sayılı tebliğ ile genç çiftçilerde aranan şartlar, müracaat evrakları ve öteki detaylar belirlenmiştir.

Genç Ziraatçi bağışlama başvuruları iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki ön müracaat aşamasıdır. Ön başvurular nihai müracaat anlamına gelmez. Ön kayıt yapmak için tıklayınız. Sisteme üyeyseniz giriş yapabilirsiniz. Sadece ilk kez giriş meydana getirecek olanların yeni üye kaydı yapmaları gerekmektedir. Yeni üye kaydında T.C. kimlik numarası, ad soyad, baba adı, cep telefonu, e posta adresi, gizyazı ve güvenlik kodu bölümlerini doğru bir halde doldurarak üye ol butonuna basmanız gerekmektedir.

Genç çiftçi projesi yeni başvuru

Genç ziraatçi projesi yeni müracaat

Oluşturulan sayfada ziraatçi detayları, proje detayları, gider kalemleri, arazi işletme detayları şeklinde alanlar yer verilmiştir. Ziraatçi bilgilerinizi doldurduktan gider kalemleri kısmına projenizi kaydetmelisiniz. Bakanlık tarafınca gider tutarı otomatikman 30 bin TL olarak belirlenmektedir. Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan projeleri tercih edebileceğiniz şeklinde sisteme kendi projenizi de girebilirsiniz. Arazi bilgilerine ise haiz olduğunuz arazilere ilişik detayları girmeniz gerekiyor. Teslim edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar bölümünde ise, kati müracaat için sizden talep edilecek olan evraklar yer verilmiştir. Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? isminde içeriğimizden müracaat şartları ile ilgili detaylı informasyon edinebilirsiniz.

Genç Ziraatçi Müracaat Evrakları

Müracaat kaydettikten sonrasında yazdır butonuna tıklayarak çıktı almanız gerekmektedir. Burada yer edinen belgeler ile beraber il ve ilçe müdürlüklerine giderek kati başvurunuzu yapabilirsiniz. Ek olarak sistemde müracaat numaranız da gösterilecektir. Bu numarayı not etmeyi unutmayınız. Hazırlayacağınız dosya içinde evrakların eksiksiz olması gerekiyor. Herhangi bir belgenin noksan olması durumunda başvurunuz reddedilecektir.

30370 sayılı bildiri ile müracaat için lüzumlu olan evraklara yer verilmiştir. Bu evrakların 2020 senesinde da aynı olması umut ediliyor.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi 
 • Kendinize ve eşinize ilişik Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan temin edilecek olan ücretli olarak herhangi bir işte çalışmadığınızı gösteren belge
 • Projenin tanıtım formu (Sisteme projenizi kaydettikten sonrasında çıktısını almanız yeterlidir.)
 • Müracaat dilekçesi (Sistemden çıktısını almanız kafi olacaktır.)
 • Taahhütname (Sistemden çıktı alınacak.)
 • Tahsilli olduğunuzu gösteren belge ya da mezuniyet belgesi fotokopisi  gerekmektedir. (Açık Öğretim ve Açık Lise Hariç herhangi bir örgün eğitim kurumunda etken olarak talebe olduğu saptananlara cezai işlem uygulanmaktadır.) 
 • Arı ürünleri (ana arı, arı sütü, polen) yetiştiriciliği için müracaat yapanların Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği’ ne üye olduklarına dair belge 

Başvuruları değerlendirmek amacı ile bir komisyon oluşturulmuştur. Bu komisyon müracaat inceleyerek karara bağlayacaktır.

Bu evraklara ek olarak değerlendirme komisyonu sizden aşağıdaki evrakları da talep edebilir. Bu sebeple, bu evrakları da yanınızda bulundurmanızda yarar vardır;

 1. Askerlik terhis belgesi
 2. Coğrafi işaretli üretim desteği alacaksınız bu faaliyete yönelik belge
 3. Yatırım yapacağınız yere ilişik iyelik belgeleri
 4. Şehidin 1. derecede yakını, gazi, gazi yakını, engelli ya da engelliler ile ilgilenmekle yükümlü iseniz bu durumu kanıtlayan belge
 5. Eğitiminizin proje mevzusu ile uyumlu bulunduğunu gösteren belge talep edilebilir. 2020 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman? isminde içeriğimizden bilgileri öğrenebilirsiniz.


Genç Çiftçi Başvuru Evrakları

Genç Ziraatçi Müracaat Evrakları

Bağışlama Sözleşmesi Aşamasında Talep Edilecek Olan Belgeler

Başvuruları kabul edilen genç çiftçilerin bağışlama sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir. Bağışlama sözleşmesi imzalarken ise aşağıdaki evrakların müdürlüklere teslim edilmesi gerekiyor. 

 • Proje dahilinde yatırım yapacağınız ilde ikamet ettiğinizi gösteren belge (Değişik bir bölgede ikamet edenlerin adreslerini yatırım yapacakları bölgelere taşımaları gerekmektedir.)
 • Eğer yatırım yapacağınız arazi ya da işletme size ilişik ise tapu fotokopisi ya da kiralamış iseniz kira sözleşmesi gerekmektedir. Bağışlama sözleşmesi imzalamayan ve bu evrakları teslim etmeyen bağışlama almaya hak kazansa dahi 30 bin TL alamayacaktır. Ek olarak yapmış olduğu yatırımları bakanlığa sunanlar sözleşmeyi imzalamamış iseler gene ödeme talebinde bulamayacaklardır.
 • Verasete iştirak şeklinde bir durum söz mevzusu ise kira sözleşmesi
 • Noter tarafınca onaylanmış olan taahhütname
 • Hayvansal üretim için işletme sahibi değilseniz 3 senelik kira sözleşmesi (Noter ya da muhtar onaylı olması gerekmektedir.)
 • Hayvansal üretim için işletmenin tescil ve uygunluk evrakı
 • Bitkisel üretim yapacaklar eğer işletme sahibi değil ve yatırım yapacakları alanları kiralıyorlarsa proje yeri için 5 senelik kira sözleşmesi getirmeleri gerekiyor.

Ödeme Iyi mi Yapılacak?

Projeye müracaat yaparak başvuruları kabul edilenler bağışlama sözleşmelerini imzaladıktan sonrasında 5 iş günü içinde İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapmalıdır. Ödeme talepleri için bir dilekçe ve mal alımı ile harcama yaptığınıza dair belgeler gerekmektedir. Bu evrakların ikisinin birer nüshasının hazırlamış olduğunuz dosyada yer alması gerekmektedir. Tamamlanmamış evrak olması durumunda müdürlük tarafınca bu eksikliğin giderilmesi talep edilecektir. Evrakların teslimi tamamlandıktan sonrasında görevliler tarafınca yerinde araştırma gerçekleştirilecektir.

Ödeme Nasıl Yapılacak?

Ödeme Iyi mi Yapılacak?

Ödeme talebinde bulunan çiftçilere ön ödeme yapılabilecektir. Ön ödemeler Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB), TİGEM ve KOZABİRLİK tarafınca yapılacaktır. Ön ödemelerin yapılması amacı ile genel müdürlük tarafınca icmaller hazırlanmaktadır. Genel müdürlük tarafınca ise ödemeler Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Çiftçilerimiz ödemelerini Ziraat Bankası şubelerinden alabilecektir.

Bizlerden Söylemesi

Herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız aşağıda yer verdiğimiz önerileri dikkate almanız gerekmektedir.

➤ Gider kalemleri kısmına projenizi kaydederken teknik mevzulara değininiz.

➤ Proje dahilinde ebeveyninizden, emminizden, kardeşinizden vb. herhangi bir mal alımı yapamazsınız. 😊

➤ Proje kapsamında bağışlama alabilmek için verdiğiniz bilgiler eğer gerçeği yansıtmazsa ödemeler, faiz de eklenmek sureti ile sizden geri alınacaktır. Yanlış demeç sonucu yönetimsel yaptırımlar meydana gelebilir.

➤ Eğer bağışlama sözleşmesini imzaladıktan sonrasında herhangi bir göç eder alırsanız bu tarz şeyleri 3 yıl içinde satamaz ya da değişik şahıslara kiralama işlemi yapamazsınız.

➤ Büyükbaş hayvan alımları TİGEM, ipekböceği alımları KOZABİRLİK, arıcılık mevzusunda ise alımlar TAB tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Genç Çiftçi 2020 Projesi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler? isminde içeriğimizden dağıtım süreci ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

➤ Bağışlama almayı hak kazanır sadece sözleşmeyi imzalamazsanız yada sözleşmeye aykırı hareket ederseniz 2 yıl süresince herhangi bir sözleşmeye müracaat yapmanız mümkün olmayacaktır.

Uygulama yılı ilk yıl olarak belirlenmiştir. Hibenin ikinci yılı takip yılı olarak belirlenmiştir. Bakanlık yılda minimum bir kere yerinde araştırma yapmış olacaktır.

➤ Verilen süre dahilinde bağışlama almaya hak kazananların kesinlikle bağışlama sözleşmesini imzalaması gerekiyor. Sözleşmelerin imzalanmaması durumunda herhangi bir hak talep etmeniz mümkün olmayacaktır.

➤ Eğer bağışlama almaya hak kazanan şahıs sözleşme imzalanmadan evvel vefat ederse, yasal varisler bu mevzuda herhangi bir hak beyanında bulunamazlar. Sözleşme imzalanmış ise hibeyi yasal mirasçılar alabilir.

2020 senesinde 30 bin TL. bağışlama desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz İl/ İçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ne lüzumlu evraklar ile şahsen müracaatlarını gerçekleştirmelidir.


About admin

Check Also

Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>