Genç Çiftçi 2020 Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitecek!

Geçtiğimiz yıllarda süregelen ve halen küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtımları devam eden genç ziraatçi projesinde geçtiğimiz yıl 7.000 baş damızlık sığır, 28.000 bin baş damızlık koyun dağıtılacağı bildirildi. Buna bakılırsa Devlet geçen senenin bütçesini geçen yıla bakılırsa arttırarak Ziraat ve Orman Bakanlığı müracaatta bulunacak genç çiftçilerimiz için TİGEM tarafınca bağışlama hayvan projesinin devamı olarak da dağıtımlar devam edecek. Peki 2020 senesinde dağıtım yapılacak mı? Çiftçimize 30 bin bağışlama sağlanacak mı?

Genç Ziraatçi Projesi 2020 Senesinde da Devam Edecek Mi?

Bu yıl Ziraat ve Orman Bakanlığına ayrılan bütçenin geçen senenin bütçesine bakılırsa daha çok olması proje ile müracaat yapmak isteyen genç çiftçilerimize ümit ışığı oldu. Daha ilkin şartları yerinde olmayan ve müracaat yapamayanlar Bakanlığın belirlediği sektörlerde 30 bin lira genç ziraatçi hibesi için başvurularını geçen yıl 02 Nisan- 30 Nisan içinde gerçekleştirmiş oldu.

2020 senesinde ise genç çiftçilerimize gene 30 bin lira bağışlama desteği sağlanıp sağlanmayacağı ilerleyen tarihlerde netlik kazanacak.!

Kırsal Kalkınma Programları

Tarımsal alanlarda çiftçilerimize destek sağlanması amacıyla kırsal alanlarda yatırımcılara Devlet tarafınca bağışlama desteği sağlanmaya devam edecek. Ziraat ve Orman Bakanlığı önderliğinde yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında tarımsal alanlara %50 oranında bağışlama desteği verilmeye devam ediliyor. Türkiye’nin tüm illerinde devam etmekte olan kırsal kalkınma programında bir tek geçtiğimiz periyodu içinde 7.763 tane projeye toplamda 2 milyar TL. bağışlama verildi.

Bununla beraber kırsal kalkınma desteklerinin ikinci safhasında IPARD fonları bulunmaktadır. Bu fonların bir kısmı AB, bir kısmı ise ulusal kaynaklardan oluşmakta olan IPARD projeleri ile 2011 senesinden bu yana yatırımcılara destek verilmeye devam ediyor.

Ipard projesinin 1. kısmı 2016 yılının sonunda tamamlandı. Türkiye’nin 42 iline bu proje yardımıyla 3,1 milyar TL. bağışlama desteği verildi.

IPARD-2 isminde destek programına ise 2017 senesinde start verildi. Bu proje halen devam ediyor ve 2020 yılına kadar da sürecek. Bu seneler içinde IPARD 2 projesi kapsamında toplamda 1 milyar 45 milyon avro tutarında bağışlama desteği yatırımcılara sağlanacak.

IPARD 2 projesinde geçtiğimiz yıl Ekim ayına kadar 2 kez müracaat ilanı gösterildi. Bu müracaat ilanlarına başvuruda bulunan toplam Bin 642 tane proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelere ise toplamda 854 milyon TL. bağışlama ödemesi planlandı.

IPARD2 projeleri devam ediyor. Davet ilanlarını kovuşturmak için ve detaylı data almak için Resmi internet sayfası olan http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv üstünden güncel çağrıları, müracaat şartları, müracaat yöntemlerini inceleyebilir ve mevzu hakkında detaylı data alabilirsiniz.

Yeni Projeler Hayata Geçirildi

Ziraat ve Orman Bakanlığının resmi web sitesinde yer edinen bildiriye bakılırsa ziraat ve hayvancılık sektöründe aşağıda ki yeni projelerin hayata geçirileceği yönünde sinyaller verildi. Bu projeler şunlar;

 • Kalite yönetim sistemine geçiş yapılacak.
 • Bağcılık sektörüne ehemmiyet verilerek Türkiye’nin bu sektörde rekabet gücünün arttırılması çalışılacak.
 • Internasyonal standartlarda hizmet verilecek.
 • Yerli sebze tohumu üretimine hız verilecek. Şuan itibariyle, hıyar, domates, kavun ve biber yerli tohum üretiminde emekler başladı.
 • Tarımsal ürünlerin satılabilmesi için dış pazar imkanı sağlanması hususunda yoğun çabalar sarf edilecek ve üretilen ürünlerin satılmasının yolları aranacak.
 • Lif bitkisi üretiminin karlılığı arttırılacak ve Türkiye’nin pamuk üretimi yerli tekstil sanayisinin ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye çıkarılması için emekler yapılacak.
 • Hayvan hastalıkları engellenmesi için yeni projeler uygulanacak.
 • Su ürünleri yeni alanlar belirlenecek.
 • Yeni bir ziraat projesi geçen yıl devreye girdi. Osmaniye, Mersin, ve Adana illerini kapsayan Doğu Akdeniz ile Sinop, Kastamonu ve Bartın illerini kapsayan Batı Karadeniz Bölgelerinde yeni bir kalkınma projesi uygulayacağız. Bu projeye 45.000 hane halkını direkt ilgilendiriyor. Bütçesi ise 96 milyon avro.
 • Sera Organize Bölgeleri ve yeni tarıma dayalı olan besi bölgeleri kurulmasına hız verilecek.
 • Devlet tüketiciler ve üreticilerle tarımsal potansiyelin değerlendirilebilmesi amacıyla daha çok iş birliği meydana getirecek.
 • Hayvancılık sektörünü kaldırmanın yolu aile işletmelerinden geçmektedir. Bu kapsamda ufak aile işletmeleri Devlet tarafınca desteklenecek.

Bu bilgiler ışığında Devlet  ziraat ve hayvancılık sektörüne tüm hızıyla destek vermeye devam edecek. Genç ziraatçi 30 bin tl bağışlama desteğine başvurmak isteyen genç çiftçilerimiz için hemen hemen yeni şartlar ve projeler belirlenmedi.

Genç Ziraatçi 2020 Müracaat Şartları Neler? (Geçen Dönem Tahmini)

 1. Genç çiftçilerimiz Ziraat ve Orman Bakanlığınca belirlenen projelere müracaat yapacaklar.
 2. Geçtiğimiz yıl 18-41 yaş zorunluluğu uygulandı. Yaş sınırının uygulanması olası
 3. Daha ilkin kaydı olmayan çiftçilerimiz sisteme kayıt olacaklar ve başvurularını bu sistem üstünden gerçekleştirecekler.
 4. İki yıl ilkin müracaat sahibi çiftçilerimizin herhangi bir işte çalışmıyor olmaları, geçen yıl ise hem genç çiftçinin hemde eşinin herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışmıyor olma şartı getirilmişti. Sadece hem çiftçinin hemde eşi için bu şekilde bir koşul getirilip getirilmeyeceği hemen hemen bilinmiyor sadece, çiftçilerin talepleri üstüne bu koşul ortadan kaldırılabilir.
 5. Müracaat sahibi genç çiftçimiz bizzat projesi kendisi yürütecek. İster ziraat, ister hayvancılık sektöründe bağışlama sözleşmesi onaylanan ve 30 bin lira destek alan çiftçimizin minimum 3 yıl süresince bu projeyi sürdürmeye devam etmesinin mecburi olması umut ediliyor.
 6. Gene müracaat sahiplerinin iş planı hazırlama ve proje hazırlama benzer biçimde gerekliliklerle uğraşmamaları için Bakanlık tarafınca yeni projeler hazırlanacağı ve bu projelerin gencciftci.tarim.gov.tr adresinde yayınlanarak müracaat sahiplerin hazır projeleri seçerek ilerleyecekleri değerlendiriliyor.
 7. Genç çiftçi 2020 başvurusu için senesinde yukarıda yer edinen maddelerin geçerli olup olmadığı belli olmamakla birlikte, benzer şartların yer alabileceği tahmin  ediliyor.

Genç Ziraatçi 2020 Bağışlama Verilecek Sektörler

Geçtiğimiz dönem 7 Bin Büyükbaş Damızlık Sığır Yetiştiriciliği ile 28 Bin Küçükbaş Damızlık Koyun dağıtımı yapılacağı açıklanmıştı. Geçen yıl başvurulan ziraat ve hayvancılık sektörleri şunlardı;

 • Büyükbaş Hayvancılık,
 • Küçükbaş hayvan satın alma ve tesis yapımı,
 • Manda yetiştiriciliği,
 • Koyun yetiştiriciliği,
 • Keçi yetiştiriciliği,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Kapama meyve bahçeleri,
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Büyükbaş hayvan tesis yapımı ve hayvan satın alma,
 • Arı yetiştiriciliği,
 • Bağcılık,
 • Mantar üretimi,
 • Tıbbi ve aromatik nebat yetiştirme sektörü,

Geçen yıl çiftçilerin kaldırılmasını talep ettikleri bir mevzu ise 50 küçükbaş hayvan ve 15 büyükbaş hayvandan fazla hayvan sahibi olan çiftçilerimiz projenin haricinde bırakıldı. Müracaat sahiplerinin bir kısmı bu şartın ortadan kaldırılmasını talep ediyor. Müracaat evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Emek harcama durumunu gösterir SGK Müdürlüklerinden alınacak olan belgeler,
 • Sistemden çıktı alınacak olan müracaat ve proje tanıtım formu,
 • Okur-yazarlık belgesi yada mezuniyet belgesi sureti

Genç ziraatçi sistemine giriş yapmak için tıklayınız.

Genç ziraatçi tanıtım videoları için tıklayınız.

2020 TKK Ziraat Bankası Destekleri

Bakanlık 100 bin liraya kadar sıfır faizli hayvan kredisi de dahil olmak suretiyle Ziraat Bankası finansmanı yardımıyla TKK üyelerine indirimli finansman sağlıyor. Detaylı data için Tarım Kredi Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi isminde yazıdan müracaat şartları ve desteklenen sektörler hakkında data alabilirsiniz. Bakanlık tarafınca bir izahat vardığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Genç Ziraatçi 2020 Başvurusu Ne Süre?

2020 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığınca genç ziraatçi web sitesinden başvurular alınmaya başlanacak ve müracaat zamanı  bakanlık tarafınca belirlenen tarihler sona erecek.

Başvurular gene gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak.

2020 senesinde da toplamda 3 bin genç çiftçimize 30’ar bin lira bağışlama verileceğinden söz ediliyor. Bu rakama bakılırsa Toplamda 67.500.000 TL. nin dağıtılması gündeme geliyor.

Mevzu hakkında Ziraat ve Orman Bakanlığınca bu yıl yayınlanması durumunda müracaat şartlarını, lüzumlu evrakları ve öteki bilgilere internet sitemizden ulaşabilirsiniz.


About admin

Check Also

Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>