Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda Genç Çiftçiler için verilen 30 bin TL destek 2020 senesinde da verilmeye devam edeceği merak mevzusu.  Bu yıl da binlerce çiftçimiz 30 bin TL bağışlama desteği verilecek mi?  Lüzumlu şartları taşıyan çiftçilerimize verilen destek için son müracaat zamanı Bakanlık tarafınca duyuru edilmesinin arkasından Genç çiftçiler dilekçe ile il ve ilçe müdürlüklerine başvurularını yapacaklar. Desteğin ne süre verileceğini, başvuruların iyi mi yapılacağını ve lüzumlu şartları merak edenler içeriğimizden mevzu ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirler.

2020 Genç Ziraatçi Başvuruları Ne Süre?

Geçtiğimiz yıllarda Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Ziraatçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında bildiri yayınlanmış ve bu tebliğde çiftçilerde aranan şartlar belirlenmiştir. Resmi Gazete’ de 2020 senesinde hemen hemen bir bildiri yayınlanmadı. Sadece edinilen bilgilere nazaran 2020 senesinde da toplamda 3 bin genç çiftçimiz Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilecek olan 30 bin TL bağışlama desteğinden yararlanabilecektir. Şu demek oluyor ki toplamda 67.500.000 TL destek verilecektir.

Genç Ziraatçi Projesi dahilinde başvurular başladığında sitemiz üstünden data vermeye devam edeceğiz.

Müracaat evveliyatına kadar çiftçilerimiz https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresi üstünden en kısa sürede ön başvurularını yapmalıdır. Sisteme esasen üye olan çiftçilerimiz T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Sadece üye değiller ise bu bağlantı üstünden Yeni Çiftçi Kaydı yapabilirsiniz. Meydana getirilen bu kayıt bir tek ön müracaat durumunda olacaktır.

Yeni Çiftçi Kaydı

Yeni Ziraatçi Kaydı

Yeni ziraatçi kaydı butonuna bastıktan sonrasında oluşturulan formda sizden istenen detayları eksiksiz olarak kaydederek üye ol butonuna basınız.

Yeni Üye

Yeni Üye

Üye olduktan sonrasında yeni bir pencere açılacaktır. Burada ziraatçi detayları isminde bir kategori vardır.  Burada yer edinen boşlukları eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Hemen sonra sıra proje bilgilerine gelir. Proje bilgilerinizi de doldurduktan sonrasında öteki kategori gider kalemleri. Gider kalemleri kısmına projenizi ekleyebilir ya da bakanlık tarafınca oluşturulmuş olan örnek projeleri ekleyebilirsiniz. Projeyi girdikten sonrasında gider kalemi tutarı sistem tarafınca 30 bin TL olarak belirlenecektir. Öteki kategori arazi bilgilerinden oluşmaktadır. Yatırım yapacağınız araziye ilişkin detayları bu bölüme kaydettikten sonrasında işiniz bitiyor.

gider kalemi ekle

gider kalemi ekle

Genç Ziraatçi Projesi Kapsamında Desteklenen Mevzular

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz yıllarda başlatılan proje dahilinde şartları taşıyan çiftçilerimize 30 bin TL bağışlama desteği verilmektedir. Çiftçilerimizin ilk olarak başvurularını yapması gerekiyor. Başvurular araştırma komisyonları tarafınca değerlendirilecek olup, çiftçiler bağışlama almaya uygun görürlerse ödemeler yapılmaktadır. Gösterilen bildiri gereğince çiftçilerimizin aşağıdaki mevzularda üretim yapmaları gerekmektedir;

1- Hayvansal Üretime Yönelik Destek sunar

 • Büyükbaş hayvancılık (15 tane büyükbaştan daha çok hayvanınız olmamalı)
 • Küçükbaş hayvancılık (50 küçükbaştan daha çok hayvanınız olmamalı)
 • Bal üretimi ve arı yetiştiriciliği (50 adetten fazla arılı kovanınız olmalı)
 • Arı sütü, polen ve ana arı benzer biçimde arı ürünleri (Minimum 50 tane arılı kovanınız olması ve arılarınızın Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne kayıtlı olması gerekiyor.)
 • Özgür sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapılması
 • İpekböceği tesisi kurulması ve bu tesislerde üretim yapılması
Hayvansal Üretime Yönelik Destekler

Hayvansal Üretime Yönelik Destek sunar

2- Bitkisel Üretime Yönelik Destek sunar

 • Kültür mantarı üretimi için tesis yapılması ve mantar yetiştiriciliği
 • Kapama meyve bahçesi
 • Süs bitkisi, fidan ve fide yetiştiriciliği
 • Kontrollü örtü altı ziraat (sera)
 • Oldukça senelik yem bitkisi

3- Bölgesel Ürünler, Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretilmesi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

 • Oldukça senelik tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, depolanması ve paketleme işlemleri
 • İyi ve organik ziraat uygulamaları dahilinde yapılacak olan bitkisel ve hayvansal üretim benzer biçimde mevzular dahilinde destek sunar verilecektir. Bağışlama alacak olan çiftçilerimiz verilecek olan 30 bin TL tutarı bu yönde kullanmalıdır.
 • Ziraat ürünlerinde coğrafi işareti bulunmalıdır.

Çiftçilerimizin projelerinin kabul edilmesi ve destekleme ödemesi alabilmeleri için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

Genç Ziraatçi Bağışlama Şartları

Resmi Gazete’de gösterilen 30370 sayılı tebliğ ile kendisine bağışlama verilecek olan çiftçilerde aranan özellikler tek tek sayılmış olup 2020 senesinde da bu şartların aynı olacağı söylenmektedir.

 1. T.C. vatandaşı olmak 
 2. Tahsilli olmak 
 3. 18 yaşını tamamlamış olmak ve 41 yaşını doldurmamış olmak 
 4. Müracaat yapmış olduğu tarih itibari ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda örgün olarak eğitim görmüyor olmak
 5. Gerçek ve kolay usulde vergi mükellefi olmamak 
 6. Herhangi bir kurumda ücretli olarak çalışmıyor olmak ve toplumsal güvencesi olmamak (İş-Kur tarafınca düzenlenen Cemiyet Yararına Emek harcama Programlarına katılanlar hariç)
 7. Denetimli serbestliği olmamak ve askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 8. Bakanlık tarafınca verilen öteki hibelerden yararlanmamış olmak 
 9. Eşlerin de örgün olarak talebe, çalışan, sigortalı, vergi mükellefi ve daha evvel verilen desteklerden yararlanmaması
 10. Geçmiş yıllarda verilen hibeden yararlanmaya hak kazanmış ve sözleşmeyi imzalamamış ya da kurul tarafınca sözleşmesi iptal edilmemiş olmak gerekmektedir.


Genç Ziraatçi Projesinden Kimler Yararlanamaz?

Yukarıdaki şartları taşımayan, 50 baş küçükbaş ve 15 büyükbaş hayvanı ve arıcılık mevzusunda 50 baş arılı kovanı olmayanlar verilecek olan hibelerden yararlanamayacaktır. Ek olarak Bakanlık tarafınca belirlenen usul ve esaslar dahilinde yapılmayan ve belgelendirilmesi mümkün olmayan satın alma işlemleri için bağışlama verilmesi mümkün değildir. Eğer İl/İlçe Müdürlükleri ve genç ziraatçi içinde yapılacak olan bağışlama sözleşmesi imzalanmaz ise, çiftçilerin yapmış olduğu herhangi bir harcama için destek verilmeyecektir. Sözleşmeyi onaylamayan çiftçilerin yapmış olduğu harcamaları bakanlığa bildirmeleri durumunda, bakanlık herhangi bir harcamayı karşılamayacaktır. Genç Çiftçi Projesi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler? adlı içeriğimizi incelediniz mi?

Genç Ziraatçi Bağışlama Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Genç Ziraatçi Başvurusu iki bölümden müteşekkildir. Bunlar ilki ön müracaat diğeri ise kati başvurudur.

1-Ön müracaat yapmak için tıklayınız. Bu aşamada belirtmemiz gerekiyor ki e-devlet üstünden genç ziraatçi başvuruları yapılamıyor, bir tek sorgulama yapılabiliyor. Sistem üstünden yeni müracaat yaptıktan sonrasında müracaat formunun çıktısını da alabilirsiniz.

2- Nihai başvurular ile çiftçilerimizin ikamet ettikleri veyahut ikamet etmeyi düşündükleri bölgelere bağlı olan Ziraat ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ ne bir dilekçe ile şahsen yapılmaktadır. Word formatında başvuru dilekçesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ön kayıt yaptıktan sonrasında kati kayıtlarınızı yapmayı unutmayınız.

Nihai Kayıt İçin Lüzumlu Evraklar

 • Kati müracaat için İl ve İlçe Müdürlükleri’ ne gittiğinizde sizden aşağıdaki evraklar talep edilecektir;
 • Müracaat dilekçesi
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Projenin tanıtım formu
 • Taahhütname (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/03/20180324-14-1.pdf)
 • Tahsilli olduğunuzu gösteren belge ya da mezuniyet belgesi
 • Ücretli olarak herhangi bir işte çalışmadığınıza dair Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak belgedir.

Kati kayıt yaptıktan sonrasında sıra geliyor projenizin değerlendirilmesi aşamasına. Projelerin değerlendirilmesi için bakanlık tarafınca bir komisyon oluşturulmaktadır. Oluşturulan komisyon tarafınca projeler 10 iş günü içinde değerlendirilir. Komisyon tarafınca bağışlama alacakların kati sıralaması hazırlanmış olur ve duyuru edilir. Sadece komisyon gerekçesini sunmak şartı ile başvuruları reddedebilir ya da sözleşmenin iptalini talep edebilir.

Nihai Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Nihai Kayıt İçin Lüzumlu Evraklar

Bağışlama Sözleşmesi

Komisyon tarafınca nihai sıralama duyuru edilir ve 30 bin TL bağışlama almaya hak kazananlar ile 5 iş günü dahilinde bir sözleşme imzalanır. Sözleşme imzalamayan genç çiftçilerin yerine yedek olarak belirlenmiş kişiler sözleşme imzalar.

Bağışlama sözleşmesi imzalamaya giderken çiftçilerimizin aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekmektedir;

 1. Yatırım bölgesinde yaşadığına dair ikametgah belgesi
 2. Kira sözleşmesi ya da iyelik belgesi (Arı yetiştiriciliği ve arı ürünlerinin üretilmesi mevzuları hariç)

Bağışlama sözleşmesinin bittiği tarihten itibaren 5 iş günü içinde bağışlama ödeme talepleri yatırım meydana getirilen bölgede bulunan il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Belgeler teslim alınır ve yerinde araştırma yapılarak tutanak hazırlanmış olur. Ödeme için hazırlanan icmaller 5 iş günü içinde müdürlüklere gönderilir. İl Müdürlüğü ise ödeme taleplerini Genel Müdürlüğe gönderir. Genel müdürlük bu aşamada ödemeleri hazırlar. Ödemeler çiftçilerimize Türk  Lirası cinsinden yapılmaktadır. Kırsal Kalkınma Genç Çiftçi Projesi hakkında detaylı data alabilirsiniz.

Hibe Sözleşmesi

Bağışlama Sözleşmesi

Bu aşamadan sonrasında sıra ödeme aşamasına geliyor. Ödemeler bilinmiş olduğu benzer biçimde ZİRAAT BANKASI şubeleri tarafınca yapılıyor. Bağışlama sözleşmesi dahilinde yapılacak olan alımlar iki yıl içinde değiştirilememektedir. Bakanlığa bağlı müdürlükler tarafınca proje faaliyetlerinin denetlenmesi amacı ile yılda minimum 1 kere yerinde araştırma yapılmaktadır. Eğer çiftçinin beyanları yanlış ise ve kendisine haksız ödeme yapılmış ise şahıs müştereken görevli tutulmakta ve kendisine meydana getirilen ödeme geri alınmaktadır. Bu kişiler 5 yıl süre ile Bakanlık tarafınca verilecek olan öteki hibelerden yararlanamamaktadır.

Şartları taşıyan ve verilecek olan hibelerden yararlanmak isteyen genç çiftçilerimizin 2020 yılı için Bakanlık tarafınca belirlenecek olan müracaat evveliyatına kadar başvuruları yapmaları gerekiyor. Ek olarak değerlendirme komisyonu tarafınca projeniz bağışlama almaya uygun görülür ve bağışlama almaya hak kazanırsanız bağışlama sözleşmesini imzalamayı unutmayınız.


About admin

Check Also

Genç Çiftçi Sonuçları 2020 (YEDEKTEN KAZANANLAR)

Genç ziraatçi sonuçlarının E-devlet üstünden açıklanması beklenirken Resmi Gazete’de piyasaya sürülen bir tebliğname ile Bakanlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>