Genç Çiftçi 2020 Yılı Hayvan Dağıtım Tarihleri

Genç Ziraatçi projesi ile beraber gençlerimize canlı hayvan tedariği ve finansal destek sağlanmaktadır. Başvuruları tamamlanan projenin neticeleri da açıklanmıştı. Birbirinden değişik illerde söz mevzusu destek sunar çiftçilerimize dağıtılmaya başlandı. Sadece bazı illerimizde hala hayvan dağıtımı gerçekleşmiş değil. Kırsal kalkınmayı destekleme projesi kapsamında verilecek olan desteklerin tarihlerini sizler için araştırdık. Bu tarihlerin peşinden genç çiftçilerimiz hayvan hibelerine kavuşmuş olacak. Genç çiftçilerimizin gözleri son dakika haberlerinde.

Genç Ziraatçi Hayvan Dağıtımı

Nisan ayında imzalanan bir protokol ile destekleme başvuruları kabul edilmişti. Verilecek olan büyükbaş ve küçükbaş desteklerinin TİGEM tarafınca temin edileceği duyurulmuştu. İl ve ilçelerde bulunan Ziraat ve Ormancılık müdürlüklerinde kabul edilen başvurular sonrasında proje dahilinde çiftçilere 116 bin 480 tane küçükbaş, 43 tane ise büyükbaş dağıtılması bekleniyordu. Temmuz ayı itibari ile de destek almaya hak kazananların listeleri ilgili müdürlüklere asıldı. Ek olarak e- devlet üstünden de durum sorgulaması yapılabiliyordu.

Sadece genç ziraatçi desteği almak oldukça zor. Geçen yıllarda verilen desteklerden 450.000′ den fazla müracaat olmasına rağmen yalnızca 15.000 ziraatçi faydalanabildi. Ek olarak tesis yapımı için Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nce kredinin daha sıhhatli kullanımı için danışmanlık hizmeti de verilecek.

genç-çiftçi-hayvan-dağıtımı

Genç ziraatçi hayvan dağıtımı

Bağışlama desteği almaya hak kazanan kişilerle sözleşme imzalanacaktır. Asil listenin yanı sıra destek almaya hak kazanan yedekler de belirlendi.

Ek olarak müracaat neticeleri il ve ilçe müdürlüklerinin askı listelerinden de öğrenilebilmektedir. Hayvan dağıtımları Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafınca yapılacaktır. Kazanan asil ve yedek kişiler ile TİGEM içinde sözleşme imzalanacak. Teslimat için ;

 • % 8 KDV yatırılmalı
 • Vergiler için 3 bin TL para Ziraat Bankası’ nın hesabına yatırılmalı 

TR 0001 0017 4505 9943 7852 05

Sadece destekleme başvurusu almaya hak kazanan kişinin geçerli sebeplerden dolayı destekten yararlanamayacağını bildirmesi durumunda yatırmış olduğu tutarı geri alabilecektir. Bu işlem için il ve ilçe müdürlüklerime müracaat etmeniz gerekiyor. Hesap bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz TİGEM’ e müdürlük tarafınca bildirilmelidir.

BENZER İÇERİK: Genç Çiftçi 2020 Yılında Devam Edecek mi?

Hayvanların dağıtımından İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri mesuldür. Canlı hayvanlar nakliye araçları yardımı ile illere teslim edilecektir. Bağışlama ve hayvan alım sözleşmeleri imzalandıktan sonrasında genç çiftçilerimize belirlenen tarihlerde hayvanları dağıtılacaktır. Teslimatı meydana gelen hayvanlar, müdürlükler tarafınca destek almaya hak kazanan kişilere teslim edilecektir. Projenin 2020 senesinde devam edip etmeyeceği mevzusunda ise bakanlık kanadından hemen hemen bir izahat gelmiş değil.

Manda Yetiştiriciliği Desteği Verilen İller

manda-yetiştiriciliği-başvuru-listesi

Manda yetiştiriciliği

Keçi Yetiştiriciliği Desteği Verilen İller 

 • Adana
 • Adıyaman
 • Ağrı
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Diyarbakır
 • Elazığ
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Gaziantep
 • Hakkari
 • Iğdır
 • Hatay
 • Maraş
 • Kars
 • Kilis
 • Malatya
 • Mardin
 • Mersin
 • Muş
 • Osmaniye
 • Siirt
 • Urfa
 • Şırnak
 • Tunceli
 • Van olmak suretiyle toplamda 27 tanedir.

İpekböceği uygulama illeri (60 il)

Arı yetiştiriciliği uygulama illeri (37 İl)

Hayvan Dağıtımı Meydana getirilen İller

Niğde’ de Ağustos ayında Genç Ziraatçi Projesi kapsamında 840 kovan desteği 21 tane çiftçiye verildi. Her çiftçiye kırk tane verilen kovanların bütçesi 630 bin TL tutarındaydı. Gene Batman‘ da Eylül ayında 9 çiftçiye 45 büyükbaş hayvan dağıtımı yapılmış oldu. Amaç köye dönüşün desteklenmesi, tersine göç oranlarının artırılması ve tarımsal alanlarda istihdamın sağlanmasıdır. Eylül ayında proje kapsamında Bingöl‘ de 18 tane çiftçiye koyun dağıtımı gerçekleştirildi. 612 tane Akkaraman koyunu 34 tane çiftçiye hisse edildi.

hayvan-dağıtılan-iller

Dağıtım meydana getirilen iller

Kütahya Simav’ da 30 tane damızlık düve 6 çiftçiye 5′ er baş olmak suretiyle dağıtıldı. Bakan tarafınca müracaat şartlarını taşıyan çiftçilerin başvurularının kabul edilerek hem ekonomiye hem de istihdama destek verildiğinin altı çizildi. Mardin’ in derik ilçesi de hayvan dağıtımının gerçekleştirildiği bölgeler içinde. Bu amaçla 12 çiftçinin başvurusu kabul edilerek 34 tane küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır. Bu hayvanların 2′ si koç, 32′ si ise koyundur. Tokat‘ da manda desteği verilen iller arasındaydı. Müracaat şartlarını taşıyan çiftçilerimize Ekim ayı itibari ile toplamda 90 tane manda dağıtımı yapılmış oldu. Dağıtım Reşadiye, Erbaa, Zile, Turhal, Pazar, Niksar ilçelerinde gerçekleştirilmiştir.

Kırıkkale’ de de 576 çiftçinin proje başvurusu kabul edilmiştir. Bunun için 4 milyonu aşkın ödenek ayrılmış ve destekten 135 ziraatçi faydalanmıştır. 455 tane büyükbaş, 1900 tane küçükbaş desteği sağlanmıştır. Ek olarak meydana getirilen izahat neticesinde dağıtılan hayvanlarının iki yıl süresince takiplerinin yapılacağı belirtilmiştir. Niğde‘de proje dahilinde 148 tane küçükbaş hayvan teslimatı yapılmıştır. Destekten 4 çiftçimiz faydalanmıştır. Her ziraatçi destek kapsamında 37 tane koyun almıştır.

Ekim ayı itibari ile Bursa ilinin İnegöl ilçesinde de hayvan teslimatı yapılmıştır. 19 yaşındaki Yeşim Yorga’ ya 4 dişi ve 1 adam olmak suretiyle 5 manda desteği verilmiştir. Trabzon‘ da da 115 kişiye 5’er tane damızlık sığır desteği verilmiştir. Desteklemeler bu illerle sınırı olan olmamakla beraber öteki illerde yaşayan ve başvuruları pozitif sonuçlanan çiftçiler destekleme ödemelerinin ne süre yapılacağını merak etmektedir.

TAVSİYE: Genç Çiftçi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler?

Balıkesir Erdek’ te destekleme kapsamına alınan ve hayvan dağıtımı meydana gelen iller içinde içeriyor. Meydana getirilen başvurular incelendikten sonrasında 6 çiftçinin desteklemeye hak kazanılmış olduğu diye deklare edildi. Toplamda 30 baş büyükbaş, 5′ er tane olmak suretiyle desteklenmeye hak kazanan çiftçilere verildi. Bunun yanı sıra da 1 şahıs 40 tane arılı kovan almaya hak kazanmıştır. Zonguldak‘ ın Ereğli ilçesi de destekleme kapsamına alınan iller içinde içeriyor. Verilen destek sunar yüksek meblağları içeriyor. Çiftçilere 660 bin TL değerinde düve desteği sağlanmış, toplamda 11 tane ziraatçi 110’ ar baş düve almaya hak kazanmıştır. Her çiftçiye verilen hayvanların kıymeti 30 bin TL tutarındadır.

Mersin‘ in Erdemli ilçesinde de hayvan dağıtımı gerçekleştirildi. 136 tane koyun destekleme ödemesi almaya hak kazanan 4 çiftçiye paylaştırıldı. Kocaeli‘ de 2 yılda destek verilen genç çiftçilerin sayısı 232’ ye ulaştı. Verilen destek tutarının ise 6 milyonu aştığı bildiriliyor. 18- 40 yaş arasındaki çiftçilerin hayvansal ve bitkisel üretimlerine 30 bin TL destek sağlanmaya devam ediliyor. 680 tane küçükbaş, 315 damızlık düve toplamda 83 çiftçiye hisse edilmiştir.

Genç Ziraatçi Hayvan Teslimatı Son Dakika

Yukarıda bahsettiğimiz illerde hayvan dağıtım emek harcamaları tamamlanmıştır.Oldukça sayıda başvurunun olmasının yanı sıra destekleme ödemesi meydana getirilen ziraatçi sayılarının azca olduğu görülmektedir. İnceleme komisyonu bu mevzuda oldukça duyarlı davranmaktadır. Genç ziraatçi projesinin 2020 senesinde devam edip etmeyeceği mevzusunda net bir informasyon almış olamasak da, destekleme ödemelerinde dikkat çekilmesi ihtiyaç duyulan pek oldukca nokta bulunuyor. Verilen destek sunar, köyüne dönmeyi kabul edilen, işsizlikten yakınan gençlerimize bir ümit kapısı oluyor.

Destekleme ödemelerinin ve hayvan teslimatlarının yapılmadığı bazı iller bulunuyor. Bu illerde yapılacak olan dağıtımların tarihleri TİGEM tarafınca belirleniyor. Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ nün yapmış olduğu plan dahilinde hayvan dağıtımlarının yıl sonuna kadar gerçekleştirileceği bildiriliyor. Bazı illerimizde ise TİGEM tarafınca gönderilmiş olan hayvanların teslimatları müdürlükler tarafınca gerçekleştirilmek suretiyle. Detaylı bilgiyi Ziraat ve Ormancılık Bakanlığı’ na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz. Hayırlı olsun. 🙂

2020 senesinde Genç Ziraatçi Projesi’ nin devam edip etmeyeceğini merak eden çiftçilerimiz için, son müracaat tarihini www.finansdestegi.com sitemiz üstünden duyuru edelim. 2020 senesinde Genç Ziraatçi projesi kapsamında destek almak isteyenler belirlenen tarihlere kadar başvurularını yaparak destek alabilirler.


About admin

Check Also

Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>