Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?

Genç çiftçilerimize verilecek olan 30 bin TL bağışlama karşılığında canlı hayvan alımları ile bir fazlaca bitkisel destek için sonuçların 2020 senesinde açıklanacağı tarih 23 mayıs ile 29 mayıs arası olarak bildirilmişti. Lakin kazananlar sıralaması  son günü geçmesine karşın hala niçin açıklanmıyor  ? Toplam 16 bin 733 şanlı çiftçimize verilecek olan desteklerin akıbeti ne oldu ne vakit açıklanacak soruların yanıtı sonunda TEBLİĞ NO: 2018/12 resmi gazete ile yanıt buldu.

Genç Çiftçilere Dev Bağışlama Desteği

2020 yılına kadar il ayrımı gözetilmeksizin verilen 30 bin TL bağışlama bu yılda genç çiftçilerimize verilecektir. Daha ilkin müracaat yapanlardan sıklık ile duyduğum bir probleminin ilk olarak yanıtı vermek isterim, sonrasın da ise 23 mayıs 2018 de açıklanacak denilen desteğin niçin hala açıklanmıyor mevzusuna değineceğim.

Kıymetli çiftçiler her şeyde bir öncelik hakkı vardır. Bu ne yazık ki artık dünyanın bir düzenidir. Bir fazlaca çiftçimizden ben bu desteklere onlarca defa müracaat yaptım fakat hala bir türlü bana çıkmıyor şikayetlerini almaktayım. Bunun en büyük sebebi sizin kriterlerinizin devlet tarafınca istenilen sınırlar içinde olmamasıdır. Şimdi sizlere bu desteklerin bana niçin çıkmıyor sorunuzun yanıtı vereyim.

Genç Ziraatçi Destekleri Niçin Bana Çıkmıyor?

Bankalardan kredi bile alırken sizlerden bazı kriterler aranır doğru mu ? Fakat bu hususi olsun fakat ise devlete ait bankalar olsun bu şartlar sizlerden aranacaktır. Aynı şekilde devletimizin de vermiş olduğu bu destek sunar de bazı şartlar aranır. Bir düşünün niçin devlet hibesini 100 yaşına gelmiş bir çiftçiye versin ? Yada aslına bakarsanız hayvanı olan bir kişiye niçin sektörü teşvik etsin ? Bu ve bunun benzer biçimde bir fazlaca haklı nedenden dolayı bazı öncelik sıralamaları yapılmıştır. Bu sıralama ve karşılığına gelene puanlamalar şu şekildedir.

Müracaat meydana getiren genç çiftçimizin yaşı?

 • Eğer müracaat da bulunan çiftçimiz 18 ile 25 yaş sınırları içinde ise 14 puan
 • 26 ile 32 yaş içinde ise 10 puan
 • 33 ile 40 içinde ise minimum puan olan 6 almaktadır.

Bu yaşların üstündeyseniz puan alamazsınız!

İkametgah’da Bulunmuş olduğu Kırsal Yerin Nüfusu

Neticeleri etkileyen bir öteki etkende müracaat meydana getirilen kırsal alanın nüfus yoğunlu dur. Eğer nüfusu azca bir ilçe de başvuruda bulunuyorsanız şansınız fazlaca daha çok olacaktır. Bunu rakamlar ile tanımlamak gerekir ise ;

 • 1000 ve altında bir yerleşim altındaysanız 14 puan
 • 1001 ile 10000 altında bir yerdeyseniz 10 puan
 • 10001 ile 20000 içinde bir yerden müracaat yapıyorsanız 6 puan

alırsınız. Bu rakamların üstünde iseniz ne yazık ki hiçbir puan alamazsınız.

Eğitim Seviyeniz Fazlaca Önemlidir?

2018 Genç ziraatçi neticelerini etkileyen bir öteki etkende öğrenim durumunuzdur. Yalnız bunda tahsil duruma gore puanlama tam tersi olarak hesaplanmaktadır.

 • Eğer orta okul seviyesinde okur yazara haiz bir ziraatçi olmanız durumunda en üst puan olan 14
 • Lise yada Üniversite mezunu bir çiftçimiz iseniz ise 10 puan almaktasınız.

Bu derecelendirmenin bu şekilde tam tersi olamasının sebebi kuşkusuz tahsile haiz vatandaşların kendilerine daha kolay bir iş bulabilmeleridir.

Kendinize Ilişik Bir Alanınız Var mı?

Kazananlar sıralamasında oluşturulmasında etkili bir yere haiz olan bir öteki kriter müracaat sahibi çiftçimizin kendine ilişik arazisinin olup olmadığıdır. Öyleki ya, eğer bir araziniz, daha doğrusu bir besi yeriniz yoksa alacağınız hayvanları nerede bakacaksınız ? Bu kritere gore oluşturulan puanlamaları da sıralarsak şu netice elde edilmektedir.

 • Kendine ilişik bir mülkiyeti olan genç çiftçimize en üst puan olan 14
 • Mülkiyeti kendine ilişik değil fakat kiralık olsa da bir yere haiz olan çiftçimize 10 puan
 • Hiçbir varlığa haiz olmayana 6 puan verilmektedir.

Genç Çiftçilerimizde Kazananlar Listesini Etkileyen Öteki Odaklar

Neticeleri ciddi bir halde etkileyen öteki değerlendirme kalemleri de şu şekilde yer verilmiştir.

 1. Tarımsal / hayvansal alandaki eğitiminiz ne durumda ? herhangi bir sertifikaya haiz misiniz ? Eğer evet ise 14 puan cebinizde.
 2. Başvuruyu kırsal bir alanda meydana getiren ziraatçi iseniz bu size + 10 puan kazandırır.
 3. Birinci aşama şehit yakını yada engelli yada engelli bakmak ile yükümlü yada gazi iseniz +10
 4. 5510 sayılı SSGSS KANUNU kapsamında primleri gömü tarafınca karşılananlarda 10 puan uygulanır.
 5. Resmi bir nikaha sahipseniz 10
 6. Vatani görevini başarı göstermiş bir halde yapanlara 10
 7. Hanım çiftçilerimize fazladan 6 puan
 8. Proje mevzusunda herhangi bir coğrafi işaretlemesi mevcut olana 6
 9. Kanatlı sektöründe yada bitkisel üretim projeleri alanlarından ”İYİ YADA ORGANİK TARIM” uygulaması meydana getirecek olan çiftçilerimize +6 puan

verilmektedir. Bu derecelendirmeye birde komisyon üyelerinin inisiyatifleri katılmaktadır. Bu oran ise 0 ile 30 puana kadar çıkmaktadır. Şimdi bana niçin genç ziraatçi bağışlama olanakları çıkmıyor diyorsanız bu kriterlere gore kendinizi bir ilk olarak değerlendirin.

Genç Ziraatçi Neticeleri Niçin Hala Açıklanmadı?

Şimdi gelelim 23 mayıs 2018 zamanı itibarı ile açıklanacak olan genç ziraatçi sonuçlarının enden hala açıklanmadığına. Aslen bunun duyurusu resmi gazetede 31 MAYIS 2018 tarihinde 30407 Sayılı yayımında bildirilmiştir. Piyasaya sürülen daha önceki duyuruda değişim yapılarak, genç ziraatçi kazananların duyurulması için şu şekilde bir ibare eklenmiştir.

” Kurulan Genç Ziraatçi Proje Değerlendirme Komisyonu aslolan ve yedek kazananlar listesini komisyonun onayının 2 ay içinde bildirilir ”

Denilmiştir. Kısaca bu da 24/03/2018 tarihinden piyasaya sürülen 30370 sayılı resmi gazetede meydana getirilen değişikliğe gore demek oluyor ki nihai kazananların sıralaması en geç 30 TEMMUZ 2018 geçmişine kadar herhangi bigün de açıklanacak anlamına gelmektedir.

Sonunda dediğimiz benzer biçimde oldu, GENÇ ÇİFTÇİ SONUÇLARI ALDIĞIMIZ BİLGİYE GÖRE 2 TEMMUZ 2018 TARİHİNDE AÇIKLANACAKTIR.!

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>