Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  1.000.000.000 Avro tutarında yeni bir destekleme programı başlamış olacak. Avrupa Birliği tarafınca yatırım bankası olan european investment bank tarafınca başlatılacak programda kırk yaşın altında ki genç çiftçilerin yararlanacağından söz ediliyor.

40 Yaş Altı Genç Çiftçilere Düşük Faizli Kredi İmkanı

Avrupa Birliği tarafınca verilecek destek miktarına üye ülkelerde ki bankalar da eşit oranda katkı sağlayacak ve kırk yaşı aşmamış olan çiftçilere düşük faizli kredi imkanı sağlanacak. Çiftçiler aldıkları kredinin ilk taksitlerini 5 senenin sonunda ödeyecekler ve 180 aya kadar uzatılabilecek. Hemen hemen taksitlerin aylık yada senelik ödeneceğine ilişkin bir informasyon paylaşılmadı.

Kredinin Taksitleri Ertelenebilecek!

Kredi alan çiftçilerin ödemeleri ziraat sektöründeki durum göz önünde bulundurularak erteleme imkanı sağlanabilecek.

AB tarafınca başlatılan destekleme projesi, Devletimizde her yıl verilen köye dönüş hibesi olarak adlandırılan genç çiftçi projesi ile aynı proje değil. 2020 senesinde başlaması beklenen 30 bin Tl. köye dönüş bağışlama projesinden şuan itibariyle haber yok.

Devletimizde verilen 30 bin Tl. köye dönüş hibesi kırsal kesimde tarıma katkı sağlanması, gençlerin köye dönüş sağlayarak ziraat ve hayvancılığa başlamaları, et ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla başlatılmıştı.

Geçen dönem binlerce genç çiftçilere;

  • Küçükbaş hayvancılık
  • Büyükbaş hayvancılık,
  • Kanatlı yetiştiriciliği,
  • Arıcılık,
  • Seracılık,

vb. projelerde destek sağlandı ve Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğünce temin edilen hayvanlar sahiplerine teslim edildi. Devletimizde ziraat sektöründe etkinlik gösteren çiftçilerimizin düşük faizli kredi gereksinimleri Ziraat Bankası tarafınca karşılıyor. Hayvan kredisi yada tarımsal alanda ki öteki krediler çiftçinin başvurusuna, mali durumuna ve senelik kazanç oranına gore 2 yıl geri ödemesiz olarak verilebiliyor. Bunun haricinde Ziraat Bankası traktör alımına, seracılığa, tarımsal mekanizasyona da destek sağlıyor.


About admin

Check Also

Genç Çiftçi Sonuçları 2020 (YEDEKTEN KAZANANLAR)

Genç ziraatçi sonuçlarının E-devlet üstünden açıklanması beklenirken Resmi Gazete’de piyasaya sürülen bir tebliğname ile Bakanlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>