Gençlerimiz İçin Gençdes Projesi

Gençdes projesi ile her yıl gençlerimize Devlet desteği sağlanıyor. GENÇDES Projesi tanıtım programında bu projenin bilgileri paylaşıldı. Geçerliği olan ve onay alarak proje üreten gençlerimize bu yıl da kaynak ayrılarak gençlerimize sanat, üretim ve etkinlikler için ayrılan bütçe dahilinde devlet desteği verileceği konuşuluyor.

Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca yürütülecek olan Gençdes Programı başvuruları Geçen yıl 6 Şubat tarihinde başlamış olacak ve başvurular 1 ay devam etti. Gençdes başvurularının tamamlanacağı son tarih ise geçen yıl 6 marttı. Proje geliştiren gençlerimizin gencdes.kulturturizm.gov.tr adresinden başvuruları linkten kabul edilecek. Sayın Bakanımızın bildirisine gore, proje geçen yıl 2 kez uygulandı.

Gençlerimize bu proje dahilinde 3 değişik alanda destek sağlanacak. Bunlar;

 • Etkinlik ve Projeler için verilen destek,
 • Sanatla alakalı faaliyetler için destek,
 • Yapıt üretimi için verilen destek sunar olacak.

Etkinlik ve proje desteği edebiyat, müzik, sahne sanatları ve geleneksel sanatlar için 14 yaşı ile 29 yaşları içinde ki gençlerimize yönelik olarak verilecek olan proje karşılığında ödenen bir destektir. Bu desteğe projesi olan gerçek ve tüzel kişilikler müracaat yapabileceklerdir. Bu sanat dalları arasından konser, bilimsel toplantı, temsil, seminer, sahne performansı, sergi ve festival faaliyetleri de kabul edilmektedir. Proje sunan gençlerin bu projelerini bahsi geçen yılda gerçekleştirmeleri şarttır. Her aday yalnız bir proje için GENÇDES BAŞVURUSU yapabilecektir.

gençdes

Gençdes

SANATSAL FAALİYETLER

Sanatla alakalı etkinlik desteği 14 ve 29 yaş aralığında ki gençlerimize aşağıda yazılı olan 7 kategoride verilecektir. Bu destekten yararlanmak için yapılması ihtiyaç duyulan faaliyetler şunlardır;

 1. Tiyatro metin yazımı,
 2. Animasyon filmler,
 3. Senaryo yazım
 4. Belgesel film,
 5. Yazınsal yaratı yazım,
 6. Kısa film,
 7. Mecmua hazırlama

Bu alanlarda proje hazırlayan gençlerimizin sanatla alakalı etkinlik desteğinden faydalanabilmeleri için, hazırlamış oldukları projelerini Kültür ve Gezim Bakanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Her genç bu projeye yalnız bir kategoride bir kez başvurabilir. 18 yaşından minik olanlar velileri yada vasileri vasıtasıyla desteklerden faydalanabilirler.

ÜRETİM

Bu programdan aşağıda belirtilen alan ve kategorilerde bir yaratı üreten gençlerimiz faydalanacaktır. Mevzulara erişince;

 • Türk tarihimizin ve mühim şahsiyetlerin yaşadıkları vakalar ile beraber masal kahramanlarının tanıtımı için çeşitli eserler vakaları ile ilgili masal kahramanlarının tanıtımı için belgesel film ve animasyon film hazırlanması,
 • Evlatların mesuliyet sahibi bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayabilecek bilgisayar oyunları yada animasyon filmler hazırlayan gençlerimize destek sağlanacaktır.

Bu alanlarda yaratı üreten gençlerimiz, projelerini gene Kültür ve Gezim Bakanlığına ulaştırarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Mevzu ile ilgili informasyon almak için aşağıda geçtiğimiz senelerde meydana gelen GENÇDES Projesi hakkında videoyu seyredebilirsiniz.

Geçtiğimiz senelerde gençlere 8 milyon 300 bin lira destek sağlandı. Sanatın çeşitli dallarında gençlerce hayata geçirilecek projelerin gerçekleştirilmesi için başlatılan projedir. Başvurular 2 dönem halinde yapılacak. İlk başvurular bakanlık tarafınca belirlenecek olan tarihlerde başlamış olacak ve sona erecek. Yapılması planlanan 2. dönem başvuruları hakkında hemen hemen herhangi bir izahat yapılmadı.
Mevzu ile ilgili meydana getirilen Toplumsal medya paylaşımları;

“Bu projeyle Türkiye’nin geleceğine damga vuracak büyük sanatçılar, büyük kültür adamları ve hanımefendileri ortaya çıkacak.”

“Gençlerimizi yormadan enerjilerini ve heyecanlarını tüketmeden hayallerini gerçeğe dönüştürecek imkanları hazırlayacağız.”

“GENÇDES Projesi ile gençlerin sanata iştirakı artacak, imkansızlıklar sebebiyle gerçekleştiremedikleri birçok fikir hayata geçirilecek.”

“Bu yıl destek miktarını büyüterek 54 milyon tutarında bir kaynak ayırıyoruz. Bu yıl müzik alanındaki projeleri de destek kapsamına aldık.”

Gençdes başlatılan bu proje ile geçen yıl 91 gencimize 8 milyon 300 bin lira destek verildi. Gençlerimize destek sağlanmaya devam edecek.  GENÇDES projesi sanatın çeşitli dallarında gençler tarafınca yada gençlere yönelik projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak şekilde düzenlendi.

Bu kapsamda Devlet desteğine başvuruda bulunmak isteyen gençlerimiz projelerini en kısa sürede tamamlayarak gencdes.kulturturizm.gov.tr adresinden müracaat yapmaları gerekiyor.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>