Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgeler 2020 (GSS)

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, emekli olmayan, bakmakla yükümlü olduğu eşi ve evlatlarının ve hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin toplam miktarları asgari ücretin üçte biri kadar olan kişiler gelir testi yaptırma zorunluluğu vardır.  Genel Sıhhat sigortası kapsamında sıhhat hizmeti alabilmek için gelir testi yaptırmayan kişilerin 12 ay süresince devletten prim borçları  birikir.

Genel Sıhhat Sigortası Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Genel Sıhhat Sigortası için  müracaat meydana getirecek olan kişiler ilk olarak sigortalı işinden ayrıldıktan sonrasında işsizlik maaşı alıyorsa sigorta durumu eylemsiz hale ulaştıktan sonra derhal bir ay içinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat yapmaları gereklidir. Gelir testi için Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat yaparak lüzumlu belgeleri dolduran kişiler en geç 1 ay içinde gelir testinden geçerek ödeyeceği prim miktarları aile bireylerinin toplam gelirlerinin şahıs başına düşen oranı kadar primi belirlendikten sonrasında ödemeleri SGK ya yapmaları gereklidir. Prim hesaplama işlemlerinde kurum hane içinde kaç şahıs var ise bu kişilerin gelirlerinin toplamının şahıs başına düşen miktarları kadar prim tutarı belirleyerek tarafınıza ne kadar prim ödenecekse prim tutarı belirlenerek bildirilecektir.. Genel Sıhhat Sigortası başvurusunda Vakıf haricinde müracaat yapmak isteyenler E-Devlet üstünden online müracaat yaparak istenen yönergeleri takip ederek kolay ve güvenilir bir halde GSS başvurularını yapabilirler.

genel-sağlık-sigortası

Gelir Testi Başvurusu için Lüzumlu Belgeler

Gelir testi yaptırmak isteyen kişiler aile bireylerinin gelirlerinin tespit edilmesi için Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Genel Sıhhat Sigortası Lüzumlu Evraklar ve Belgeler muhtarlıktan alınması ihtiyaç duyulan ikametgah belgesidir.

Genel Sıhhat Sigortası kapsamında sıhhat sigortasından ve hizmetinden yararlanmak isteyenler gelir testi yaptırmak için ilk olarak muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi ile beraber Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmelidir.  Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sizden  “Müracaat Kayıt Formu”nu doldurmanızı isteyecek olup, ilgili formu eksiksiz olarak doldurup, imzalaması gerekiyor. Aile bireylerinin gelirlerinin ne işe yaradığını belirleyebilmek için lüzumlu olan bu formu doldurarak müracaat sahibinin toplumsal güvenlik, yeşil kart ve eş ve evlatlarının gelirlerinin sorgulama belgeleri ile beraber tüm bu belgeleri vakfa teslim ederek gelir testi başvurusunu bitirebilirsiniz. Başvuruda bulunan kişilerin bu belgeleri SGK ya gönderilerek kurum tarafınca incelemeye alınacak ve sigorta prim hesaplaması yapılarak geçerli olacak yeni prim tutarları üstünden ödenecek olan asgari sigorta priminiz size bildirilecektir. Başvuruda bulunan ve SGK tarafınca değerlendirme sonrasında gelir testinden aile fertleri gelirleri toplamı asgari ücretin üçte birinden azca olan kişilerin primleri devlet tarafınca ödenecektir. Kişilerin cebinden para ödemeden sıhhat hizmetlerinden yararlanması için gelir testini yaptırmalı ve payına düşen ödeyeceği primleri elden SGK ya ödemelidir. Dediğimiz benzer biçimde minimum 981 TL ve altında geliri olan kişilerin prim tutarları devlet tarafınca karşılanacaktır. Daha yüksekte prim ödemekle yükümlü olan kişiler sıhhat hizmetlerinden yararlanmak için primleri elden ödeyerek tüm sigorta hizmetlerinden yararlanabilirler. Genel Sıhhat sigortası primleri asgari ücret baz alınarak değerlendirilir.

Aylık aile bireylerinin eline geçen gelirlerinin asgari ücretin üçte biri, asgari ücretin kendisi, iki katı yada iki katından fazla olması benzer biçimde durumlar göz önünde bulundurularak prim belirlemesi yapılmaktadır.

Genel Sıhhat Sigortası Primleri Ne Kadar?

2020 senesinde Genel sıhhat sigortası başvurusunda bulunmak için yapılması ihtiyaç duyulan gelir testinin SGK tarafınca değerlendirilip sonuca kavuşturulmasıdır. Bu işlemin arkasından prim ödemeleri, müracaat meydana getirilen ayı takip eden aydan itibaren yapılmaya başlanarak bankamatikler ve bankalar vesilesiyle yapılmaktadır. GSS prim borcunu SGK’ ya yatırmadığınız takdirde biriken meblağ ile beraber prim mükellefi faiz yaptırımıyla karşı karşıya kalacaktır. Bundan dolayı aylık olarak primlerin ödeme kanalları ile ödemesinin yapılması ve tertipli olarak primlerin borçlarının takip edilmesi sıhhat hizmetlerinden  yararlanırken sorun yaşamamanız için oldukça önemlidir.

GSS prim tutarlarını buradan görebilirsiniz.

2018 Yılı Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadar?

Genel Sıhhat Sigortası Primleri Ne Kadar?

Sigortalı işinden ayrılan, ailesinde gelir getiren asla kimse olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocuğunun geliri olmayan ve aile bireylerinin gelirlerinin toplamı asgari ücretin üçte birine denk gelen kişilerin kesinlikle gelir testine girmeleri gereklidir. Gelir testine doğal olarak olan ve prim ödemekle yükümlü olup ta prim ödemelerini herhangi bir sebeple ödemeyenler ciddi bir borç ile karşı karşıya kalabilir.

Meydana getirilen son açıklamaya gore GSS prim borcu olanların 2020 sonuna kadar sıhhat hizmetlerinden yararlanacağı bildirildi.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>