Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları (Gelir Testi Gerekmiyor )

Genel Sıhhat Sigortası Primlerine İndirim Geliyor

Vatanımızda Genel Sıhhat sigortalısı olmak için herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve evlatlarının gelirlerinin Asgari ücretin üçte biri kadar ve daha azca olması halinde gelir testi yaptırarak prim ödeme şartını yerine getirmeleri gerekiyor. Prim miktarları ise gelir testine doğal olarak kişinin hanesinde yaşayan şahıs sayısının gelirlerinin toplamının asgari ücretin  üçte biri kadar ve daha düşük olması halinde primler ise devlet tarafınca karşılanıyor. Bu durumdaki kişiler Kaymakamlığa giderek kendi adlarına gelir testi yaptırmadıkları için her ay prim borçları birikiyor.  2020 Yılı Genel Sıhhat Sigortası Primleri tutarları ve öteki detaylar haberimizde.

Hükümet yeni düzenleme ile Genel sıhhat sigortası primlerine indirim getirecek. Daha ilkin gelir testi yaptırmayanları ‘af’ durumunda meydana getirilen yeni düzenleme ile GSS ile ilgili  olarak GSS prim tutarına indirim gelirken, toplumsal güvencesi olmayıp bundan dolayı daha ilkin gelir testi yaptırmayanlara da ceza işlemi uygulanmayacak. Biriken borçları silinecek ve primlerde yeni bir indirime gidilecek.

genel-sağlık-sigortası

Gelir Testi Nedir?

Genel sigorta primi hesaplaması yapılırken dikkate alınan Gelir miktarı hesaplamasında kriter alınan gelir testi yapılırken, gelir testine doğal olarak olan kişinin yaşamış olduğu evimizdeki tüm yaşayanların gelirlerinin toplamlarına nazaran gelir testi yapılır. Hanedeki eşin geliri, çocuk geliri, evde yaşayan büyükanne yada büyükbabanın da gelirlerinin toplamları alınarak gelir testi hesaplaması yapılır. Hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin toplamları kişinin gelir testinin hesaplamasında kullanılarak gelir belirlenir.

Kısaca gelir testi yaptıran kişinin yaşamış olduğu hanedeki toplam şahıs sayısının bölünmesiyle hanedeki şahıs başına düşen gelir tespit edilerek hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıranların GSS prim hesaplama tablosunda ki benzer biçimde aile içindeki şahıs başına düşen gelir miktarı TL olarak 981 ve altında olanların primleri devlet tarafınca karşılanır. Asgari ücret dikkate alınarak hesaplanan Genel Sıhhat Sigortası primler hanedeki şahıs başına düşen gelir miktarı ve aylık prim tutarına nazaran değişkenlik gösterip geçerli olan Aylık prim  tutarları aşağıdaki  tablodan izlenebilir.

  • 981 TL ve altında geliri olanlar 60 c-1 gelir seviyesine haiz kişilerin GSS prim borçları devlet tarafınca ödenir.
  • 981 TL ve 2.943 TL geliri olanlar 60 g-1 gelir seviyesine haiz kişilerin 89 TL GSS primlerini ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler.
  • 2.943 TL ve 5.886 TL geliri olanlar 60 g-2 gelir seviyesi haiz kişiler 267 TL GSS primlerini ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler.
  • 5.886 TL ve üstünde 60 g-3 gelir seviyesine haiz kişiler 534 TL GSS primlerini ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler.


GSS Prim Tutarları 2020 senesinde Ne Kadar?

Gelir testi yaptırmayanlar için af durumunda meydana getirilen yeni düzenleme sonrasında sıhhat hizmetlerinden paralı olarak yararlanan ve cebinden prim ödeyenlerin prim tutarları 60 TL tutarına kadar düşecek. Kısaca tabloda görünmüş olduğu suretiyle minimum olan prim miktarı 89 TL’ nin de altına düşecek olan ve 60 TL olacak yeni prim tutarları ile beraber GSS primlerin düşürülmesi ile sistemden meydana gelen karmaşa ortadan kaldırılacak ve gelir testi yaptırma zorunluluğu da ortadan kaldırılacak ve mevzu netleştirilip sisteme teklik getirilecek.

Genel Sıhhat Sigortası Primlerinde durağan(durgun) prim ödeme söz mevzusu olacak. Hepimiz için geçerli olacak olan durağan(durgun) prim tutarı yapılacak indirimler ile tekrardan hesaplanacak ve sabitlenecek. Gelir testi yaptırma zorunluluğun ortadan kaldırılması söz mevzusu olduğunda, gelir testi olmaksızın herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, geliri olmayan, emekli olmayan ve  eş ve evlatların gelirleri olmayan kişilerin prim tutarları asgari ücretin brüt tutarının %3′  kadar belirlenip sabitlenecek.

Tasarı ile gündeme gelen yeni düzenlemede yenilik yapılmadan olduğu benzer biçimde yürürlüğe girmesi durumunda gelir testi yaptırmayan kişilerin bir yıl kısaca 12 ay içinde bu testi yaptırmaları halinde yeni prim tutarları belirlenecek. Gelir testi yaptırmayan kişilerin gelir testine girmemesi halinde primleri borç olarak biriktiği için  Asgari ücretin 3 te 1 ‘i  kadar geliri olan ve düşük gelirli vatandaşların biriken primlerinin borçları da silinebilecek. Yeni tasarı ile Gelir testi yaptırmayan kişilerin biriken prim borçları için bir aftan değil, borç sildirme imkanı getirilirken öte taraftan, bu durumdaki kişilerin borçlarının gecikme zamları ve cezaları da silinecek.

sağlık

Borç affı şeklinde bir durum söz mevzusu değildir.

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bundan sonrasında genel sıhhat sigortasından yararlanmak isteyen vatandaşlar 60 lira ödeyecekler. Üstelik gelir testi yaptırmaları da gerekmiyor. Eğer kişinin aylık 60 lira ödeyecek durumu yok ise, bu kez gelir testi yaptırması gerekiyor. Bunun haricinde hiçbir işlem yapmadan aylık 60 lira genel sıhhat sigortası primini ödeyen vatandaşlar, Parasız Sıhhat Hizmetlerinden yararlanabilecekler. Mavi kartlılar ve Türk vatandaşlığından çıkmış olanlar için ise bu meblağ 584,49 TL olmaktadır.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>