Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TL

Geri ödemesiz kısaca özetlemek gerekirse HİBE olarak hayvancılık için kredi hepimiz benzer biçimde sizlerde alabilirsiniz. Meydana getirilen projelere 2020 yılına IPARD-2 kapsamında seçili illerde bir oldukça çiftçimiz kurmuş oldukları besi çiftliklerine %80 varan bağışlama imkanlarından yararlanmaktadır. Şuana kadar 3.000.000.000 lira 11.000 proje sahiplerine yapmış oldukları hayvancılık yatırımlarına tamamen geri ödemesiz bir halde verilmiştir. Bu projelerin içinde aklınıza gelecek olan büyükbaş dahil tüm küçükbaş ile kanatlı hayvan mevzuları mevcuttur. İster besicilik meydana getirecek olun isterseniz süt üretime dayalı bir tesis kuracak olun size sağlanan bu imkanları lütfen göz ardı etmeyin.

Çiftçilere Bağışlama Veren Kurumlar Hangileridir?

Tarımsal faaliyetler içinde yer edinen çiftçilerimize devletimiz bir oldukça alanda FAİZ ve HİBE imkanları sağlamaktadır. Bu imkanları kimi zaman belli tarih aralıkları gözeterek, kimi zaman ise ayrılan bütçe dahilinde çiftçilerimizin hizmetine sürmektedir. Türkiye’de kurulu bir oldukça kurumda devletimizin sunmuş olduğu bu imkanları en süratli bir halde sizlere sağlamak için vazife yapmaktadır. Bu kurumları sıralarsa,

 1. Kalkınma ajansları, tüm kalkınma ajansı duyurularını https://bit.ly/2U0t23V buradan takip edebilirsiniz.
 2. TKDK açılım isimi Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (%80 varan bağışlama sağlamaktadır)
 3. Ziraat İl / İlçe Müdürlükleri (Bütçe dahilinde %100 bağışlama ile canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan vermektedir)
 4. KOSGEB (Üretilen hayvanlar için ticari bir işletme kurulması halinde %60 varan bağışlama sağlamaktadır.)
 5. Ziraat bankası (→ 2020 yılı itibarı ile 100.000 liradan başlamış olan tamamen faizsiz hayvan kredileri vermeye adım atmıştır.)

TKDK Tarafınca Verilen ” GERİ ÖDEMESİZ KREDİ ” Başvuruları Iyi mi Yapılır ?

%75 oranında Avrupa birliği fonları %25 de devletimizden almış olduğu destek ile çiftçilerimize bir oldukça önlem başlıkları ile 2020 senesinde %80 bağışlama imkanı TKDK tarafınca sağlanmaktadır. Kurum SADECE DESTEKLERİNİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU 42 İL içinde vermektedir.

Belirlenen iller içinde işletmenizi modernize edebilir veyahutta sıfırdan tekrardan kura bilirsiniz. Sadece bunu yapmadan öncede bağışlama programının başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Günümüzde TKDK IPARD-2 adını vermiş olduğu program ile bu olanakları sağlamaktadır.

 • İkinci olarak yapmanız ihtiyaç duyulan IPARD-2 Davet ilanlarının takip etmektir. Bu takip edeni mahalli gazete / radyo yada TKDK sitesine üye olarak da anında elektronik posta olarak da alabilirsiniz.

Kurum tarafınca destek verilen iller de ve IPARD-2 çağrıları sonrasında aşağıdaki hayvancılık mevzularında geri ödemesiz kredi imkanlarından yararlanırsınız.

 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek ( süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi )
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması ( Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et )
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi ( arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmsi )

konularıdır. Tüm bu tedbirlerin müracaat rehberi + formlarına IPARD-2 davet ilanları sonrasında https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri adresinden ulaşabilir. Projenizi size en yakın TKDK il koordinatörlüklerinde teslim edebilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılığa Geri Ödemesiz %60 Bağışlama Vermektedir

Hayvancılığa bir öteki bağışlama imkanı elde eden kurum KOSGEB’dir. Yalnız burada her insanın yanlış bilmiş olduğu bir durum söz mevzusudur. Kurum kesinlik ile canlı yada cansız hayvan için bağışlama imkanı sağlamamaktadır. Kurum bir tek hayvancılık adına TİCARİ BİR FAALİYET YÜRÜTECEK olan girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Ticari amaç güderek KOSGEB’in hayvancılığa sağlamış olduğu NACE kodları şunlardır.

10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
10.13 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
10.2 Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
10.4 Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
10.9 Hazır hayvan yemleri imalatı
10.91 Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
10.92 Ev hayvanları için hazır besin imalatı
46.2 Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
46.21 Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
46.23 Canlı hayvanların toptan ticareti
47.23 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
47.76 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, nebat, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
91.04 Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Bu kodlar dahilinde KURACAĞINIZ yada KURMUŞ olduğunuz ticarethane için KOSGEB DESTEKLERİNDEN YARARLANA BİLİRSİNİZ.

 • İlk kere eğer listedeki alanlarda bir ticari etkinlik gösterecekseniz ”GİRİŞİMCİ” statüsünde yer alır ve size ” YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI ” tarafınca kurum destek sunar.
 • Eğer listede yer edinen faaliyetlerin herhangi bir içerisindeyseniz kesinlikle ilk olarak KOBİ tanımlamasında olmanız gerekir. KOBİ nedir ? diye merak edenler için en güncel halini sizlere bildirmiştik. Eğer KOBİ seniz bu kez http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destek sunar/3/destek sunar den herhangi birine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Müracaat işlemleri için KOBİ olmanızın yanı sıra devlete hiçbir vergi borcunuzun olmaması, kendi meslek odanıza kayıtlı bir esnaf olmanız aranan ilk şartlardır. Bu şartları sağlarsanız KOBİ KAYIT işlemi sonrasında sisteme giriş yaparak müracaatınızı gerçekleştire bilirsiniz.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>