Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB yeni iş yeri açmak için destek almak isteyen girişimciler için oluşturmuş olduğu ” Girişimcilik Destek Programı ” 2020 itibarı ile sil baştan tekrardan tasarlanmıştır. Artık yeni ana adı olan ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” artık bağışlama desteği 60.000 TL ile 370.000 TL içinde yer almıştır. Kuracağınız işletme modeline gore bu destek sunar’den yeni işletme kuracak olan tüm girişimciler istifade edebilmektedir. Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği olarak bu ana isim altında 2 ye ayrılan bu programlar hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için yer verdim.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Daha ilkin ” Girişimcilik Destek Programı ” adı altında mevcud bu programın adı artık ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” olarak yer almıştır. Gene daha ilkin tek bu ana isim ile verilen yeni iş yeri kuracaklar için destek sunar artık 2 alt başlık olarak verilmektedir. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimci Desteği
 2. İleri Girişimci Desteği

Değişmeyen tek şek ise her bu iki program için başvurunun ilk şartı olan ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” alınmasıdır. Sadece, bu eğitimler içinde de gene oldukca köklü değişiklere gidilmiştir. Bunların en göze batanı ise eğitimlerin İnternet üstünden ” Uzaktan Eğitim ” teknolojisi ile alınmasıdır. İster ” Örgün ” ister ise ” Uzaktan Eğitim ” ile girişimcilik sertifikası almak oldukca daha kolay hale gelmiştir. Fakat, bu eğitimleri alır iken özellik ile ” İleri Girişimcilik Desteği ” alacaklar için ” Uzaktan Eğitim ” süresi birazcık daha çok tutulmuştur. Lütfen eğitimler için detaylı bilgiyi almak adına ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” adlı içeriğimize göz atınız. Şimdi sizlere KOSGEB tarafınca yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere verilen bu 2 destek programından detaylı bir halde bahsedeyim.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği Program

Yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Program kendi altında 2 şekilde yer almıştır. Bunlar;

 1. Gerçek Kişiler Tarafınca Kurulmuş İşletmeler
 2. Ana para Şirketi Statüsünde Kurulmuş Olan İşletmeler

Bu her iki sektörler içinde işletme kuracakların kesinlikle iş fikirlerinin KOSGEB desteklenen Sektörler ve NACE kodları içinde iş fikirlerinin yer alması gerekir. Bakın burası oldukca mühim!!! Eğer iş fikriniz ” İMALAT ” sektörü içinde yer almıyor ise kesinlikle müracaat yapmanız ihtiyaç duyulan KOSGEB destek programın bu bulunduğunu unutmayınız.! Fakat iş fikriniz KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde yer edinen NACE kodlarında ” İMALAT ” sektörü içinde ise o süre müracaat yapmanız ihtiyaç duyulan program birazcık sonrasında da bahsedecek olacağım ” İleri Girişimci Desteği ” programıdır. Şimdi sizlere ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” programın içeriğinden bahsedeyim.

Program daha önceleri almış olduğunuz iş makine ve kira ile çalışanlar için meydana getirilen giderler için destek verir iken artık çoğunluk ile çalıştırdığınız sigortalı primine gore destek sağlamaktadır. Daha öncesi ile şimdiki sistemin artı ve eksileri tartışılır fakat bu verilen bağışlama miktarında ciddi bir artık olduğu aşikardır.

KOSGEB-Geleneksel-Girişimcilik-Desteği-Program-Destek-Tablosu

Yukarıda sizlerin de görmüş olduğunuz benzer biçimde program tablosunda bir oldukca bağışlama miktar ibareleri yer almıştır. Bunların açıklamasını sizlere anlaşılacak bir halde şu şekilde yapabilirim.

Gerçek Kişiler Tarafınca Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 1 ile 12 ay içinde )

 • İş yerinin ilk müessese desteği olarak sorgusuz sualsiz size 5.000 TL bağışlama verilir.
 • 1 ile 12 ay sonuna kadar çalıştırmış olduğunuz işçiler SGK prim ödemelerine gore 12 ay dolmasından sonrasında size en fazla 20.000 TL kadar bağışlama verilmektedir. Bu prim gün sayısının hesabını sizler de rahatlık ile yapabilirsiniz. Senede 365 gün fakat iş günü olarak averaj olarak 249 gün olduğuna gore 1 yılda 1 şahıs çalıştırmanız durumunda yıl sonunda 5.000 TL daha bağışlama alırsınız. 3 Şahıs dönemler halinde çalıştırmanız durumunda 10.000 TL alırsınız. 4 şahıs dönemler halinde çalıştırır iseniz de 20.000 lira bağışlama yıl sonunda alırsınız.
 • 30 yaşından genç iseniz, engelli, hanım, gazi ve şehit yakını iseniz 1 ile 12 ay sonunda + 5.000 TL daha bağışlama alırsınız.

Böylece iş yeri kurumu için 5.000 TL 1 ile 12 ay sonunda en üst prim gününü yakalar iseniz 20.000 TL 30 yaşından genç yada engelli, gazi yada hanım yada şehit yakını iseniz + 5.000 TL daha bağışlama alarak ilk yıl toplamda cebinize 30.000 TL girecektir. ( Şirket olmanız durumunda ise ilk yıl fazladan verilen + 5.000 TL müessese desteği yardımıyla  35.000 TL bağışlama alırsınız. )

Gerçek Kişiler Tarafınca Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 12 ile 24 ay içinde )

 • Engelli, şehit yakını, 30 yaşından minik girişimci, hanım yada gazi olmanız durumunda 12 ile 24 ay sonunda + 5.000 TL bağışlama alırsınız.
 • Çalıştırmış olduğunuz şahıs gün prim sayısına gore ise gene 12 ile 24 ay sonunda en fazla 20.000 TL daha bağışlama almış olmuş olursunuz. ( Prim miktarları tabloda yer almış olduğu ve iyi mi hesaplandığını birazcık ilkin bahsettiğim için tekrardan aynı mevzuya girmeyeceğim.

Buna gore ise 24 ay sonrasında kişi şirketi iseniz en fazla 25.000 TL ile bağışlama toplam’da 2 yıl içinde 55.000 lira bağışlama alırsınız. Fakat ana para şirketi iseniz 12 ile 24 ay sonunda gene en fazla 25.000 TL bağışlama ilk yıl 35.000 TL ile beraber 60.000 TL bağışlama almış olmuş olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Programı

Bu programdan yararlana bilmeniz için iş fikrinizin KOSGEB Desteklenen sektörler ve NACE kodları içinde yer edinen ” İMALAT ” sektörü içinde yer edinen bazı iş fikirleri içinde yer alması gerekmektedir. Gene bunun yanı sıra ” Uzaktan Eğitim ” ile ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” programından ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” almış yeni girişimciler yararlanırlar. Bu sektörler içinde yer almanız ve eğitimi almanız durumunda sizlere verilecek olan işletmenin 1 ile 24 ay süre zarfındaki bağışlama miktarları yukarıdaki yer edinen tablo ve şartlar ile bire bir aynıdır.! Bu niçin ile bu mevzuya tekrardan girmeme asla niçin yoktur. Sadece, programın bunun haricinde sizlere elde etmiş olduğu destek oranları aşağıdaki tabloda yer almış olduğu benzer biçimde oldukca daha fazladır.

Sizin de tabloda görmüş okumuş olduğunuz benzer biçimde işletmenize alacağınız makineler ilk olarak yeri üretim olması gerekmektedir. Bu şarta uygun ve işletmeniz ” İMALAT SEKTÖRÜ TABLOSUNDA ” eğer;

 • Teknoloji seviyesi ” düşük ” de yer ediniyor ise alacağınız makine için 100.000 lirasına 75.000 TL bağışlama alırsınız.
 • Orta düzey ise 20.000 liralık harcamanıza 150.000 TL bağışlama alırsınız.
 • Yüksek düzeyde yer ediniyor ise de 300.000 TL için de 225.000 lirasını bağışlama olarak geri alırsınız.

Ek olarak bunların yanı sıra 10.000 TL danışmanlık desteği içinde 7.500 TL bağışlama alırsınız.

Tüm bu bahsetmiş olduğumuz destek programları için ilgili şartların haricinde yeni girişimcinin.

 1. FETÖR, PKK benzer biçimde yasa dışı kabahat örgütleri ile bağının olmamış olması.
 2. Daha ilkin KOSGEB den bağışlama almamış olması.
 3. İş fikrini ” Girişimcilik Eğitimi ” sonrası sunum yapması.
 4. Ondan sonra KOSGEB kaydı oluşturup, başvuruda bulunması gerekmektedir.

About admin

Check Also

KOSGEB Kredi Veren 13 Banka Hangisi?

KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile başta kredi faiz desteği imkanları sunar iken terör ve naturel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>