Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 Şartları

Türkiye İş Kurumu tarafınca gösterilen güvenlik görevlisi alımları sona ermeye başladı. Birçok ilde alımı yapılacak olan güvenlik görevlisi için İŞKUR’da birden fazla duyuru bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana benzer biçimde birçok ilde gerçekleşen güvenlik görevlisi alımları, müracaat şartları, 2020 yılı maaşları hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Nedir?

Güvenlik görevlisi bulundukları, bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini elde eden güvenlik sertifika bulunarak belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve vazife icra eden kişilere denir. Güvenlik görevlileri kamu kuruluşlarını korumakla yükümlü olduğu benzer biçimde, vatandaşları, kıymetli varlıkları korumakla yükümlüdür. Güvenlik görevlilerinin etkinlik alanları her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan güvenlik görevlileri neredeyse her birimde bulunmaktadır. Güvenlik sertifikası kapsamında yazışma, organik afet, yangın, güvenlik sistemleri benzer biçimde eğitim almaktadır.

Geçtiğimiz yıllarında istatistik sonuçlar doğrultusunda 1,5 milyona yakın kişinin güvenlik sertifikası olduğu bilinmektedir. İş olanakları, emek harcama faaliyetleri bakımından yaygınlaşan güvenlik görevlisi için güvenlik sertifika sayısının 2020 senesinde artış yaşanacağı biliniyor.

Güvenlik görevlisi kimlik kartlarının müracaat sahiplerinden dağıtım için alınan 30 TL kart tutarı 2020 senesinde 40 TL olarak güncellenmiştir.

Güvenlik Görevlisi Iyi mi Olunur?

Güvenlik görevlisi olmak için ilk akla gelen güvenlik sertifikasına haiz olunması gerekmektedir. Güvenlik sertifikası eğitimi ve sertifika belgesini vermeye yetkili olan kurumlara müracaat edilmelidir. Eğitim ve yapılacak olan imtihan başarı göstermiş olunduğu takdirde silahlı yada silahsız güvenlik sertifikası alınır. Silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikasının eğitimi sonunda her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenen ÖGG imtihanı gerçekleşmektedir. Imtihan harcını yatırım başarı göstermiş bir halde imtihanını tamamlayan adaylar güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 60 puan üstünde alınması ihtiyaç duyulan bu imtihan başarısız olunduğu takdirde imtihan harç ücretini ödeyerek yeniden katılım sağlayabilirler. Güvenlik sınavları yılda toplam 6 kez yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi bay ve hanımefendi ayrımı yapmamaktadır. Adam güvenlik görevlilerinin olduğu benzer biçimde birçok iş alanında etkinlik gösteren hanımefendi güvenlik görevlisi de bulunmaktadır.

Silahlı ve silahsız olmak üzereye ikiye ayrılan güvenlik görevlisi için aranan şartlar ve istenen evraklar birbirinden farklılık göstermektedir. Silahlı güvenlik sertifikası; Silahlı güvenlik görevlisi için başvurulan silahlı güvenlik sertifika eğitim süresi 120 saattir. Toplam 18 iş günün olan bu eğitimde, 15 gün temel dersler verilmekte, 3 gün ise kuramsal eğitim olarak atış eğitimi verilmektedir. Silahlı güvenlik belgesi için 21 yaşından büyük olunması gerekmektedir. Silahsız güvenlik görevlisinin eğitim saati ise 100 gündür. Buda 15 gün etmektedir. Verilmiş olan bu eğitimlere katılım mecburi olup mazeretli ve mazeretsiz olmak suretiyle devamsızlık hakkı vardır. Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için 8 senelik ilköğretim mezunu olmak ve 18 yaşından büyük olunması gerekiyor.

Güvenlik Görevlilerinin Eğitim Mevzuları

Güvenlik sertifikası almaya hak kazanmak için ÖGG sınavından geçerli puan almak gerekmektedir. Eğitimlerde; hususi güvenlik tedbirleri, hususi güvenlik hukuku, tabanca bilgisi/atışı, güvenlik sistemi cihazları, kalabalık yönetimi ve şahıs koruma benzer biçimde dersler verilmektedir. Silahlı eğitimde 18 iş günü olan silahsız eğitimde 15 iş günü bu verilecek dersler işlenmektedir. Belirlenen eğitim süresi bitmesi halinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca imtihan yapılmaktadır.

Güvenlik Görevlisi Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silahlı güvenlik ya da silahsız güvenlik belgesine haiz olmak,
 • Silahlı güvenlik için 21 yaşından büyük olmak,
 • Tahsil durumu olarak minimum lise mezunu olmak,
 • Mesleğin gerektirdiklerini yapmakta herhangi bir sıhhat problemi olmaması,
 • Adam adaylar için askerliği yapılmış ya da erteleme edilmiş olması,
 • Herhangi bir suçtan yargı giymemiş olmak,
 • Vardiyalı çalışmaya uygun olmak,
 • Türkiye İş Kurumu aracığıyla müracaat yapılıyorsa İŞKUR’ a kayıtlı olmak

gerekmektedir.

Başvuruda İstenen Belgeler

 • Kimlik bilgilerin bulunmuş olduğu özgeçmiş
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Sıhhat raporu
 • Mezuniyet belgesi

Güvenlik Görevlisi Vazife ve Sorumlulukları

– Koruma ve güvenliği elde etmiş oldukları alanlara girmek isteyen kişileri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üst aramasını gerçekleştirme, eşyalarını ise X-ray benzer biçimde çeşitli güvenlik sistemlerinden geçirme,
– Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri benzer biçimde etkinliklerde kimlik kontrolü yapma,
– Vazife alanında haklarında soruşturma emri yada mahkumiyet sonucu olan kişileri soruşturma,
– Yangın, zelzele benzer biçimde çeşitli afet durumlarında vazife alanında bulunan iş yeri ve konutlara girme,
– Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanet alma
– Türk Uygar Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine bakılırsa zor kullanma,
– Şeklinde vazife yetki ve sorumluluklara haizdir.

Güvenlik Görevlisi Emek harcama Alanları 2020

Güvenlik görevlisi olarak çalışmak için birçok alanda iş bulma olanı git gide artmaktadır. Güvenlik görevlisinin emek harcama alanları şu şekildedir;

 1. Bankalar
 2. Eğitim Kurumları
 3. Hava limanları,
 4. Avmleri,
 5. Tren istasyonları
 6. Terminaller
 7. Hastaneler
 8. Toplantı salonları
 9. Miting alanları
 10. İşyerleri
 11. Hususi yaşam alanları/siteler
 12. Kamu binaları benzer biçimde alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedirler.

2020 Yılı ÖGG Imtihan Tarihleri

2020 yılı için belirlenen imtihan tarihleri şu şekildedir;

 • 9 Şubat 2020
 • 5 Nisan 2020
 • 6 Haziran 2020
 • 16 Ağustos 2020
 • 11 Ekim 2020
 • 13 Aralık 2020

İŞKUR Güvenlik Görevlisi Alımı

Güvenlik görevlisi alımları 2020 yılı ile İŞKUR vasıtasıyla devam etmektedir. Her ilden ilanları bulunan güvenlik görevlisi alımlarına İŞKUR üstünden ulaşabilirsiniz. İlanları görüntüleye bilmek için İŞKUR’a kayıtlı olmanız gereklidir. Profili etken olmayan eylemsiz kullanıcılar iş başvurusunda bulunamazlar. İŞKUR’dan yapıcağınız güvenlik görevlisi ilanları için T.C kimlik ve şifrenizle giriş yapacaksınız. Ondan sonra bulunduğunuz ilde alım var ise ise güvenlik görevlisi ilanları ve şartları görebileceksiniz.

İş arayan girişini bilgilerinizle doldurduktan sonrasında İş Arama butonuna güvenlik görevlisi yazdığınızda güvenlik görevlisi açık ilanlarına ulaşabileceksiniz.

İŞKUR güvenlik görevlisi alımları için görüntülemek için tıklayınız.

Güvenlik Görevlisi 2020 Yılı Maaşları

2020 yılı için güvenlik görevlisi maaşları asgari ücretten başlayıp çalmış olduğu kuruma bakılırsa artış göstermektedir. Averaj maaş asgari ücret civarındadır. İllere, çalışan kurumlara, çağdaş duruma ve hizmet süresine bakılırsa bu rakamlarda değişim olabilmektedir. Kamu yada hususi sektörde çalışabilen silahsız güvenliklerin maaşı 2.324,70 TL iken silahlı güvenlik görevlilerinin maaşları 2.600 TL‘dir.

Yetkilerine Bakılırsa Güvenlik Görevlisi Maaşları 2020

Güvenlik görevlilerinin çalışmış oldukları pozisyonlara bakılırsa aldıkları aylık maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Vardiya sorumlusu olan güvenlik görevlisine 3.000 TL ile 3.500 TL içinde maaş verilmektedir
 • Amir ve şef olarak çalışan güvenlik görevlisine 3.500 TL ile 4.500 TL aralığında,
 • Müdür olarak çalışanlara ise 4.500 TL ve 5.500 TL aralığında maaş verilmektedir.

2020 Güvenlik Görevlisi Kurs Ücretleri

Güvenlik görevlisi olmak için alınacak sertifika türü  silahlı ve silahsız olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi kurs ücretleri her ilde farklılık göstermekte ve averaj fiyatlar 850 TL ile 1.250 TL içinde değişmektedir. Silahlı güvenlik kurslarında toplam eğitim süresi 120 gündür. Katılım mecburi olduğu benzer biçimde devamsızlık hakkı da mevcuttur. Silahsız güvenlik görevlisi kurs ücretleri için averaj fiyat ise 600 TL ile 850 TL aralığındadır. Silahsız eğitimde toplam süre 100 saattir. Kurs ortalama 15 günde tamamlanır. Silahsız eğitimden silahlı eğitime geçmek isteyenler poligon eğitim alacaklar ve 3 gün daha kursa gideceklerdir.

Güvenlik Görevlisi Sıhhat Raporu Tutarı

Silahlı güvenlik görevlisi için alınacak olan sıhhat raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. Sıhhat raporu için kurul raporu çıkartılmalıdır. Hastanelere ve illere bakılırsa değişim gösteren fiyatlar silahlı güvenlik sıhhat raporu için 250 TL tutarındadır. Silahsız güvenlik için sıhhat raporu tutarları averaj 40 TL ve 75 TL aralığındadır. Silahsız güvenlik sıhhat raporunda kulak, burun, boğaz, göz, nöroloji ve psikiyatri bölümlerinden her hekim için imza alınmalıdır. Bu raporların geçerlilik süresi 1 senedir.

ÖGG Imtihan Tutarı

Silahlı güvenlik imtihan tutarı 2020 yılı için 90 TL olarak belirlenmiştir. Ödeme yapıldıktan sonrasında dekontun bir nüshası 40 gün evvelde kursa teslim edilmelidir. Silahsız güvenlik imtihanı fiyatı ise 2020 senesinde 65 TL olarak belirtilmiştir. Adaylar imtihan ücretlerini Polis Akademisi Döner Ana para İşletme Müdürlüğünün hesabına yatırmalıdır. Silahsız güvenlik imtihan tutarı dekontunun bir tanesini 40 gün evvelde kursa vermelidir.

Güvenlik Sertifikası Belge Tutarı

Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik belgesi ücretleri averaj 15 TL ile 25 TL aralığındadır.

 • Silahlı güvenlik sertifikası 2020 yılı tutarı 2.150 TL ile 2.500 TL 
 • Silahsız güvenlik sertifikası 2020 yılı tutarı 1.650 TL ile 1.950 TL aralığında değişmektedir.

Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Tutarı

Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik kimlik kartı tutarı 2020 yılı için 40 TL’ dir. Ücret ödemeleri Halkbank ATM’lerinden gerçekleşmektedir. Kimlik kartı harcının tutarları ise her ilde farklılık göstermektedir. 2020 yılı için bu meblağ 857 TL olarak belirlenmiştir. Bu harcı sınavda başarı göstermiş olan adaylar ödemektedir. Sınava girmeden kimlik harç işlemleri için ödeme yapılmamaktadır.

Atış Poligon Tutarı

Poligon tutarı silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için geçerlidir. Poligon ücretleri her ilde ve kurslarda değişmektedir. Averaj fiyat 2020 yılı için 90 TL’dir. Güvenlik eğitim kurslarında 15 metrelik mesafeden 25 mermi atışı olarak yapılmaktadır. Başarı göstermiş olabilmek için 25 atıştan 15 tanesini isabet ettirmesi gerekir.

2020 senesinde silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar;

 • Kurs ve imtihan ücretleri
 • Kimlik kart ve kimlik harç bedeli
 • Sıhhat raporu tutarı
 • Belge tutarı
 • Poligon tutarı benzer biçimde ücretler ödeyerek sertifika sahibi olacaktır.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>